Dnes je 24. 11. 2024

Po zimním spánku probudí naši krásu myrta a houby

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Dub 25th, 2014
0 komentářů

Zimní měsíce jsou pro naši pokožku tím nejnáročnějším obdobím. Chlad a mráz ji totiž pořádně vysušují. Rizikové jsou však i první jarní dny, kdy zase vystavujeme pleť intenzivním slunečním paprskům a velmi výraznému střídání teplot. Chladná rána následují hodiny ve vytopených nebo klimatizovaných kancelářích, večer však může teplota klesnout ještě i k bodu mrazu. Právě v těchto dnech bychom tak měli naší pleti dopřát zvýšenou péči a za pomoci neagresivních bylin jí poskytnout ochranu a vyživení.

Myrta na kožní problémy a lepší pleť

Myrta patřila již ve starém Egyptě k preferovaným bylinám, které se používaly k mumifikaci. Její důležitou vlastností je totiž schopnost udržet pokožku vitální a zdravou. I dnes proto patří k základním kosmetickým bylinám. „Myrtový olej se používá pro revitalizaci a zklidnění podrážděné a narušené kůže. Dokáže naši pleť udržet stále mladistvou a pevnou,“ zmiňuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která nabízí nejen pleťové bylinné tinktury. „Už v řecké mytologii byla tato bylina spojena s krásou a láskou. Éterický olej myrtol, který se z rostliny uvolňuje, se dnes používá také v lékařství, a to ve spojení s léčbou akné a zánětů,“ dodává Podhorná.

Dermatologická jednička na vlasy i pokožku

Číslem jedna v kožním lékařství je výtažek z lopuchu, který by neměl v naší jarní očistě a péči chybět. Kromě toho, že bylinná tinktura působí zvnějšku na nadměrně citlivá a podrážděná místa na kůži a má příznivý vliv na akné, zevnitř tělo vyčistí od škodlivých zplodin a podporuje dobrou průchodnost lymfatických cest. Výluh z kořene lopuchu lze zase použít pro zlepšení kvality vlasů a pokožky ve vlasech. Stačí ho po umytí hlavy vetřít do pokožky a nechat působit. Lopuch tak můžeme použít pro naši komplexní jarní zkrášlovací proceduru.

Kombinace bylin a léčivých pramenů

Pleť můžeme s příchodem jarních měsíců osvěžit také netypickou kombinací minerální vody a léčivých bylin. Například takzvaná Karlovarská pleťová voda je unikátní díky svému složení z karlovarského léčivého pramene Hadí a extraktů z pěti bylinek. Ty dopomáhají k dokonalé dezinfekci a zklidnění pokožky, která je pak stoprocentně čistá a svěží.  Hadí je třicetistupňový pramen, jenž sice neobsahuje tolik minerálních látek jako prameny ostatní, ale zato má více oxidu uhličitého. Ten se používá v kosmetických studiích pro podporu hloubkového pročištění pleti.

Krásnější také po houbách

K sametovému vzhledu nám může pomoci také penízovka sametonohá, malá houbička rostoucí na mrtvém dřevě. Své označení získala podle tlusté válcovité nožky porostlé jemnými chloupky, které vytvářejí zdání sametu. „Léčivé využití hub je nejen u nás, ale i ve světě stále v plenkách. To je velká škoda,“ vysvětluje Jarmila Podhorná, uznávaná česká bylinkářka ze společnosti Naděje, která nabízí směsi bylinných tinktur, olejů i vod pro krásnou pleť i vlasy. „Penízovka dokáže perfektně vyčistit pokožku a poradit si s akné. Tinktura z penízovky, která se užívá vnitřně, je účinná při regeneraci slinivky, jež je zodpovědná za tvorbu sliznic a pokožky. Důležité je také její protiplísňové působení u všech dermatitid a ekzémů,“ dodává Podhorná.

Bylinná koupel i pro ty, kteří nemají čas

Příjemná bylinková koupel, která zrelaxuje celý náš organismus a pokožce dodá krásný vzhled, je také tím správným krokem. Ne každý z nás však má čas se po náročném dni ještě koupat ve vaně. Zároveň v dnešní době malých bytů jsme často rádi za sprchový kout. Přesto nemusíme na vnější komplexní pomoc bylinek rezignovat. Na trhu jsou dnes již dostupné bylinné koupele ve spreji, kterým si stačí před osprchováním postříkat tělo a nechat přibližně čtvrt hodiny působit. Složení z pýru, lopuchu, tea tree a měsíčku pomáhá i v případě kožních problémů, jakými je například lupénka, ekzém nebo akné.

Co se může také hodit

  •  Čtyřkvětová mast s bezem

Čtyřkvětová mast s bezem využívá léčebné působení čtyř bylin – lopuchu, měsíčku, řebříčku a lnice. Pomáhá při různých kožních problémech a defektech včetně ekzémů a akné. Zjemňuje a zaceluje rozpraskané ruce a paty. V řadě případů je také využívána jako kosmetický prostředek.

  •  Grepový olej

Grepový olej je prostředkem s mnohostranným využitím v kosmetice, zvláště u problémů s virovým, bakteriálním či plísňovým původem. Pomáhá při oparech, ekzémech, akné a psoriáze. Také u problémů ústní dutiny je účinný, ať už u paradentózy nebo s jakýmikoliv problémy dásní.

  •  Matuzalém

Jedná se o špičkové prostředky pro regeneraci pleti a její omlazení, jsou vyrobeny působením „molekuly života“. Jednak působí na veškeré problémy pokožky, jakými jsou akné, ekzémy, nebo jizvy, a dále při dlouhodobějším působení omlazují stárnoucí pleť. Je možné je užívat v podobě tělového mléka, gelu či krému.