Dnes je 3. 01. 2025

Světový den pomočování pomáhá dětem i rodičům, letošní připadá na 29. května

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Kvě 21st, 2018
0 komentářů
Světový den pomočování

Noční pomočování pětiletých a starších dětí vždy bylo bráno na lehkou váhu a nahlíželo se na něj jako na stav, který se časem vyřeší. Dnes se na něj naštěstí nahlíží jinak. Je sice považováno za komplexní poruchu, ale kterou je možné s podporou odborníků a za vydatné pomoci rodičů úspěšně řešit. Jen tak se docílí toho, že dítě není zbytečně ještě více traumatizované a může být v suchu a zcela spokojené.

Enuréza nebo také noční pomočování

Noční pomočování nebo také enuréza  zahrnuje několik faktorů, jako je nadměrná tvorba moči v noci a dysfunkci močového měchýře, který nevyšle ten správný signál mozku.

Dosáhlo-li dítě pěti let a reflexy močení nejsou stále stabilizované, pak je vhodné navštívit pediatra. Popovídá si s dítětem i rodiči, aby získal, co nejvíce informací o příznacích i návycích při močení. Často součástí hledání příčiny bývá také ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře. V žádném  případě se není čeho bát, vyšetření není bolestivé.

Záněty močových cest dokážou potrápit i v létě. Pozor na mokré plavky a dehydrataci

Vyloučí-li nefrolog či dětský urolog vrozené onemocnění močových cest, pak je velmi pravděpodobné, že se jedná skutečně o noční enurézu, za kterou stojí  nedostatek hormonu vasopresinu. Mezi první doporučení patří úprava životního stylu dítěte, kdy se upravuje pitný a mikční režim. V žádném případě se nemá dítě stresovat, ale má se k němu přistupovat citlivě a s pochopením a posílit tak vzájemnou sebedůvěru. Nemělo by se zapomenout na poučení sourozence, že není v pořádku, pokud by o tom mluvil na veřejnosti, protože je to velmi osobní věc.

Šance na vyléčení

Šance na vyléčení pomočování jsou velmi dobré obzvlášť za citlivé a systematické podpory rodiny a zdravotnického personálu. Dítě v suchu je všech společný cíl. Bezradní rodiče nemusí být zoufalí, stačí jen zapátrat na internetových stránkách www.nocvsuchu.cz, kde se o enuréze dozví vše, co potřebují vědět. Navíc se mohou zapojit do  Světového dne pomočování, který letos připadá na 29. května a získat tak celou řadu dalších zajímavých informací.

Kdy je ten správný čas, kdy už by se dítě nemělo v noci pomočovat? Názor odborníků pracuje s hranicí pěti let. Bohužel názory laické veřejnosti se velmi různí a navíc bývají nesprávné a zavádějící. Noční pomočování nebo také enuréza by se neměla stát noční můrou dětí ani rodičů. Jde totiž o komplexní poruchu, kterou většinou celá rodina tají a přitom se dá velmi úspěšně řešit. O větší povědomost  o enuréze se zasadili především sami odborníci a z jejich iniciativy vzešel i Světový den pomočování. Ten letošní připadá na 29. května.

Co se děje s tělem ženy v šestinedělí? 3/4 žen trpí úzkostí a 7 % trápí infekce močových cest

Neřešená noční enuréza dítě často diskvalifikuje z běžných školních a mimoškolních aktivit, tedy z přirozených komunit dětí. Výzkumy ukazují, že tyto děti trpí pocitem snížené sebejistoty a sebedůvěry, jsou smutné, často rozzlobené, depresivní, obtížně navazují kontakty s jinými dětmi a mají problémy s plněním školních povinností. V kolektivu se stávají snadným terčem a bohužel bývají často šikanovány, ale tomu všemu se dá předejít, začne-li se tento stav odborně řešit, pak je vše mnohem snadnější. Dítě není zbytečně traumatizované a může být zcela spokojené a zažít noc v suchu.

Kontrola tvorby moči

Schopnost kontrolovat tvorbu moči přichází postupně, stejně třeba jako řeč. Některé začnou skládat věty před dosažením prvního roku, jiné o několik měsíců později a divné nám to nepřipadne. A určitě by nás nenapadlo je potrestat za nemluvnost. Podobné je to i s močovým měchýřem, některé dítě se ho naučí ovládat dříve, jiné později.

Premenstruační syndrom postihuje dívky do 15 let i ženy ve stresu, jaké jsou jeho příznaky?

Cílem všech je suché a spokojené dítě.  Mezi rodiči je rozšířeno několik mýtů, třeba že noční pomočování je výsledkem nedůsledné výchovy. Není pravdou ani to, že dítě z nočního pomočování vyroste, ba naopak se přidají ještě další potíže způsobené psychickým traumatem z daného stavu. A nejvíce nesmyslným mýtem je, že za noční pomočení je dítěti třeba rázně vyčinit a zdůraznit mu, že se to již víckrát nesmí opakovat. Tímto káráním se opravdu nedá ničeho nedocílit.

Životní styl dítěte

Primárně je tedy nutné se opřít o režimová opatření, která spočívají v úpravě životního stylu dítěte, kam řadíme změnu pitného, spánkového a mikčního režimu. Nedojde-li k úpravě po jejich zavedení, pak musíme začít hledat příčinu ve spojení s pediatrem. Popovídá si s dítětem i rodiči, aby získal, co nejvíce informací o příznacích i návycích při močení. Součástí hledání příčiny bývá také ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře. V žádném  případě se není čeho bát, vyšetření není bolestivé.

Po potvrzení, že pomočování je způsobeno nadprodukcí moči v nočních hodinách či sníženou kapacitou močového měchýře, je jasné, že nemá absolutně žádný smysl vyvolávat jakékoli represe vůči dítěti, které se v noci pomočí. Příčinou je totiž nedostatek hormonu vazopresin, který musí být dítěti podpůrně dodáván a problém může být záhy vyřešen. A dítě i rodiče mohou klidně spát.

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.