Dnes je 24. 11. 2024

Jak poznat, že je čas na výměnu baterie v telefonu či notebooku?

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Říj 24th, 2017
0 komentářů
Jak poznat, že je čas na výměnu baterie v telefonu či notebooku?

Současné notebooky i smartphony mají v naprosté většině případů dostatek výkonu pro jakoukoli běžnou činnost, ale bolestí těchto mobilních zařízení zůstává jejich výdrž na baterii. Již u zařízení starých několik měsíců se začíná snižovat využitelná kapacita jejich akumulátorů a zásadní zlom pak nastává zpravidla mezi druhým a třetím rokem jejich používání. Vždy přitom záleží na intenzitě používání daného zařízení, konkrétně na počtu nabíjecích cyklů, které baterie absolvuje.

Řada majitelů notebooků a chytrých telefonů se s postupným snižováním kapacity jejich akumulátorů nechce smířit a snaží se řešit výměnu baterie v rámci záruky. Zpravidla ale u prodejce či výrobce neuspějí. „Nesmíme zaměňovat záruku za skryté vady výrobku, v tomto případě přenosné elektroniky, a životnost baterie, která ji pohání. Dobíjecí baterie podléhá opotřebení při svém používání, takže se může snadno stát, že dosáhne konce své životnosti ještě před uplynutím záruční lhůty na celý produkt,“ říká Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do mobilních přístrojů.

Majitelé mobilních zařízení by se měli sami starat o dobrou kondici svých baterií a také průběžně sledovat jejich stav a opotřebení. Průběžnou kontrolu je možné provádět s pomocí aplikací dostupných pro notebooky s operačním systémem Windows i pro smartphony s Androidem. V notebooku s Windows lze použít například programy Battery Optimizer nebo BatteryCare. Je ale třeba počítat s tím, že diagnostika baterií nemusí být u všech typů notebooků a jejich akumulátorů, především těch starších, zcela přesná. Pro smartphony s operačním systémem Android existuje celá řada aplikací s funkcemi na diagnostiku a správu baterie, ale zdaleka ne všechny skutečně dělají to, co slibují. Za vyzkoušení ale stojí například aplikace AccuBattery.

5 katastrofických historek aneb jak se rozhodně nemá zacházet s baterií
Smartphone z druhé ruky: Na co si dát při nákupu pozor

Životnost dnes nejčastěji používaných lithio-iontových baterií se pohybuje kolem 500 nabíjecích cyklů. „Při každodenním nabíjení vychází životnost Li-Ion baterií právě přibližně na dva roky. Samozřejmě je ale třeba počítat s tím, že při intenzivnějším používání bude životnost baterie kratší než životnost vlastního zařízení,“ konstatuje Radim Tlapák.

Jak poznat, že baterie dosloužila?

Baterii na konci životnosti lze poznat celkem snadno, jako hlavní indikátor přitom slouží výrazné zkrácení doby provozu mobilního zařízení. Na vině ale mohou být i další okolnosti, proto před výměnou baterie proveďte jednoduchou kontrolu svého zařízení:

–      Ubývá kapacita baterie postupně, nebo skokově?

–      Vypne se mobilní zařízení při nárazovém zvýšení odběru energie (přijmutí telefonického hovoru a podobně)?

–      Nemůže být rychlé ubývání kapacity baterie způsobeno náročnými aplikacemi běžícími na pozadí operačního systému?

Pokud není rychlý pokles kapacity baterie způsoben například používaným softwarem, bude třeba ji vyměnit.

Výměna baterie nemusí být snadná, ale i zařízení bez akumulátoru může být dále užitečné

Náhradní baterie lze sehnat i do řadu let starých zařízení, není ale vždy rozumné hledět jen na jejich cenu. „Nová baterie do smartphonu přijde na několik stokorun, do notebooku pak od tisíce korun výše. Některé nové baterie mohou mít i vyšší kapacitu než původní, ale vždy je třeba si ohlídat především kompatibilitu a všechny potřebné certifikace nové baterie. V extrémních případech může dojít i ke zničení zařízení,“ vysvětluje Radim Tlapák z obchodu BatteryShop.cz, který v říjnu k nákupu baterie do notebooku T6 Power přidává zdarma FidgetSpinner.

V moderních zařízeních je výměna baterie stále komplikovanější. Málokdy lze baterii z notebooku či smartphonu jednoduše vyjmout nebo zařízení rozšroubovat. Nejčastěji je třeba telefon nebo notebook rozlepit za použití horkého vzduchu a různých nástrojů. Pomohou ale třeba návody na YouTube nebo na webu iFixit.

Novou úlohu lze pro zařízení s opotřebovaným akumulátorem najít i v případě, že výměna jeho baterie není možná, nebo by se už nevyplatila. Notebook bez baterie může samozřejmě dále sloužit jako stolní počítač nebo například univerzální multimediální přehrávač připojený k systému domácího kina. Smartphone, který již nelze používat bez neustálého připojení k nabíječce, může posloužit jako dětská chůvička, autonavigace a samozřejmě i jako domácí telefon (náhrada za pevnou linku) třeba pro prarodiče.