Dnes je 27. 12. 2024

Ani při léčbě obezity nezapomínejte na tuky, ty zdravé získáte z extra panenských olejů

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Bře 24th, 2015
0 komentářů

U mužů se dle lékařů hovoří o obezitě, pokud podíl tuku k celkové hmotnosti překročil hranici 20 procent, u žen 25 procent. Správnou léčbou obezity je zahájení pohybových aktivit a úprava jídelníčku. Mnozí však dělají tu chybu, že ze své skladby jídel úplně vyřadí tuky. Zejména řepkový olej by ovšem měl být nedílnou součástí jídelníčku. Při přípravě pokrmů smažením pak odborníci doporučují hořčičný, sezamový nebo hroznový olej. Ty totiž  nejlépe snášejí teplotu.

Počet obézních Čechů překročil v roce 2013 hranici milionu lidí. Dokazují to statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Zatímco v roce 2012 bylo z celkového počtu registrovaných pacientů u praktického lékaře 980 tisíc pacientů s obezitou, o rok později už jich byl více než 1 milion. Touto chorobou nejvíce trpí věková skupina 45 až 64 let, která tvoří téměř polovinu obézních pacientů. V roce 2013 zaznamenáváme téměř 70 tisíc nových případů obezity. Tato nemoc se nevyhýbá ani dětem. Od roku 1995 se počet dětí dispenzarizovaných, tedy aktivně sledovaných, pro obezitu více než ztrojnásobil. Obezitu definujeme jako nemoc, která je charakterizovaná zmnožením tělesné tukové tkáně v organismu nad určitou optimální mez.

Vzrůstá i počet lidí, kteří na obezitu zemřeli. V roce 2013 pozorujeme obezitu jako příčinu smrti u 57 zemřelých. Obezita s sebou přináší riziko mnoha dalších onemocnění, které nás mohou ohrožovat na životě. „Na prvním místě se jedná o cukrovku 2. typu, kterou má dnes téměř 10 % naší populace a z toho 80 % jich je obézních. Obezita pak dále způsobuje vysoký tlak, poruchu metabolismu tuků v krvi, vysokou hladinu kyseliny močové v krvi a mnoho dalších, život ohrožujících onemocnění a stavů,“ vyjmenovává Robin Urbánek, který už více než 25 let léčí pacienty s metabolickým onemocněním. Lidské tělo není na obezitu stavěné, a proto dochází též k přetížení kloubů.

Léčba obezity je obtížná a vyžaduje komplexní přístup. Důležitá je vyvážená strava a správné stravovací návyky. Ačkoliv je obezita definovaná jako zvýšené množství tuku v těle, z jídelníčku by se tuky vyřazovat neměly. Lidské tělo potřebuje zejména ty rostlinné, živočišných je ve stravě obsaženo dostatek. Rostlinné tuky se získávají konzumací olejů – vysoký obsah pro tělo prospěšných látek mají zejména za studena lisované oleje, které si uchovávají veškeré živiny. Nejvhodnějším rostlinným olejem je řepkový olej, který má optimální poměr polonenasycených mastných kyselin. „Extra panenské oleje lze využít mnoha způsoby. Dá se v nich nakládat, vařit s nimi, péct nebo jednoduše dochutit pár kapkami na závěr, což dodá jídlu úplně jiný říz. Například maminky s malými dětmi často používají náš dýňový olej jako dochucovadlo jídel a s jeho pomocí vznikne zdravá omáčka,“ osvětluje možnosti využití zdravých olejů v kuchyni Daniel Vlček ze společnosti Bohemia olej, která nabízí široký sortiment extra panenských olejů. „Je pravda, že některé oleje se hodí do kuchyně více než jiné. Například lněný nebo konopný olej není tak chuťově dobrý jako třeba olej z vlašských ořechů nebo máku,“ dodává Vlček. Vyhýbejte se však rafinovaným olejům, které jsou upravované chemickými i fyzikálními procesy a tělu spíše škodí.

„Obézní lidé by se měli snažit o pravidelné stravování a zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Pokrmy by měly obsahovat dostatečné a vyvážené množství jednotlivých živin,“ uvádí výživová poradkyně z brněnského fitness centra Afit Monika Tělupilová. Optimální výživová skladba dospělého zdravého člověka by měla být tvořena z 30 % tuků, 55 % sacharidů a z 10 až 15 % proteinů. K úspěšné léčbě obezity ale nestačí jen úprava jídelníčku. Je potřeba do svého života zařadit také pohybové aktivity, zejména ty aerobního typu. Vyloučena není ani pomoc psychologa. „V případě těžké obezity je efektivní léčbou bariatrická chirurgie, při které se provádí chirurgické výkony zaměřené na žaludek, při nichž se zmenšuje obsah žaludku, nebo na tenké střevo, do kterého se zavádí takzvané bypassy pro vyřazení určité délky střeva,“ popisuje chirurgickou možnost léčby Robin Urbánek z obezitologické ambulance ve Zlíně. Tato léčba se však doporučuje pro těžké případy obezity. Robin Urbánek například vzpomíná na případ, kdy léčil pacienta s hmotností 245 kg. „Šlo o mladého pacienta, neměl ještě ani 30 let, a na plánovanou operaci do Prahy musel jet v nákladním vagonu. Do auta či běžného vlaku by se totiž nevešel,“ vzpomíná Urbánek na jeden z nejextrémnějších případů v rámci své lékařské praxe.