Dnes je 24. 11. 2024

81 % žen má bolestivou menstruaci, pomůže mateří kašička nebo čerstvé ovoce

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Úno 13th, 2015
0 komentářů

Průměrná žena menstruuje během svého života 3 500 dní. Přestože jsou si ženy nezbytné úlohy menstruace vědomy, období jejího průběhu obvykle nepatří mezi nejoblíbenější části měsíce. Důvodů je hned několik. Kromě zvýšené potřeby hlídat sebe samu se s menstruací mohou pojit nepříjemné potíže. Perioda nemusí být pravidelná, menstruování může být bolestivé nebo v kombinaci s dalšími neduhy příliš dlouhé. V tomto článku přinášíme rady, jak nepříjemné průvodní jevy menstruace potlačit, a to zcela přírodní cestou.

TIP 1: Mateří kašička

Mateří kašička je vynikající věc. Produkt žláz mladých včel, dělnic, který drží včelí larvy první dny při životě, může pomoci s grácií překonat menstruaci především díky velkému obsahu vitamínu B. Jeho zvýšená koncentrace v těle je totiž výborným spolubojovníkem proti bolestem. Výhodou mateří kašičky jsou také antivirové a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají omezit vznik bakterií v rodidlech. „Mateří kašička obsahuje celý komplex vitaminu B a také vitaminy C, A, D a E. Patrně je také jediným přírodním zdrojem neuropřenašeče cholinacetátu. Také je v kašičce přítomna kyselina nukleová, která podporuje regeneraci buněk,“ potvrzuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který doporučuje ženám přírodní produkty Sarapis mensis a Sarapis plus s vysokým obsahem mateří kašičky. Produkty s mateří kašičkou by ženy měly užívat ve zvýšené míře především v chladnějších měsících, jelikož studie ukazují, že právě v zimním období je menstruace zpravidla silnější a delší. „U žen mateří kašička především napomáhá vyrovnávat hladinu hormonů v krvi, čímž se stává vhodnou látkou jak pro ženy plodné, tedy menstruující, tak pro ženy v klimakteriu. Doprovodným účinkem dlouhodobého užívání přírodní kašičky je navíc podpora správné hladiny cholesterolu a krevního tlaku,“ souhlasí Turčan.

TIP 2: Čerstvé ovoce

Až 81 % žen uvádí, že během menstruace zažívá bolestivé křeče. Lékaři dodávají, že akutní formu pak prožívá 15 % žen, jejichž potíže je třeba léčit. Vznik nepříjemných potíží je spojen s nedostatečnou nebo nadměrnou hladinou skupiny hormonů prostaglandinů, které vyvolávají stahy dělohy a břišní stěny. To může vést taktéž k velmi silnému krvácení. Účinnou látkou pro stabilizaci hladiny prostaglandinů jsou rostlinné fenoly zvané flavonoidy. „Flavonoidy najdete v našich zeměpisných podmínkách snadno. Jsou obsaženy v jablcích, borůvkách nebo třeba švestkách. Spolu s dávkou antioxidantů v tomto ovoci přispíváte k okysličování krve, a tím i k ovlivnění bolestivých menstruačních křečí,potvrzujeMUDr. Pavel Turčan. Potravin s flavonoidy se však musí zkonzumovat značné množství, aby byl efekt citelný. Další možností je volba doplňků stravy, které zajistí pokrytí dostatečné denní dávky.

TIP 3: Sója

Zajímavou alternativou při boji proti menstruačním bolestem a výkyvům nálad pramenícím z premenstruačního syndromu je sója. Jako zdroj esenciálních aminokyselin, minerálů i vitamínů je vhodná pro udržování těla v rovnováze. Esenciální aminokyseliny napomáhají tvorbě bílkovin a celkové detoxikaci organismu, která je v období menstruace kritická. Stejně jako mateří kašička má protizánětlivé vlastnosti a zabraňuje vzniku mykóz. Zároveň je v sóji vysoká koncentrace vitamínů B, především B2, B6 a B12. „Vitamíny B podporují psychickou činnost, jsou tedy správným prostředkem v boji s únavou a depresí. Také podporují imunitní systém a zároveň tvorbu červených krvinek. Jsou tedy jakýmsi regulátorem hormonální aktivity v těle,“ říká Turčan.

TIP 4: Brusinky

V období menstruace jsou značně prospěšným ovocem brusinky, například v sušené variantě. Ty jsou ideálním doplňkem stravy zejména tehdy, pokud žena trpí zvýšenou plynatostí. Hořčík obsažený v brusinkách totiž povzbuzuje látkovou výměnu, čímž má pozitivní dopad na trávení. Produkty z brusinek doporučují gynekologové zařadit do jídelníčku i jako prevenci proti zánětům močového měchýře, močových cest, a na bolesti hlavy. Pokud ženu nadýmání trápí i mimo menstruaci, měla by do jídelníčku zařadit sušené ovoce pravidelně. Vedle sušených brusinek může sáhnout také po meruňkách a fících či ořeších.