Jak vybrat šperk? Prsten zkoušejte při normální teplotě, náušnice volte podle tvaru obličeje
Dokonalý šperk dokáže vhodně podtrhnout vaši krásu, vyjádřit aktuální náladu, doplnit outfit nebo má třeba sentimentální hodnotu. Jeho výběr však může být pořádný oříšek. Víte, jaké náušnice se hodí k jakému tvaru obličeje? Jak nenápadně zjistit velikost prstenu? A na co se zaměřit u stříbra?
Jaký zvolit materiál? Zlatou střední cestou je kvalitní stříbro
Prvním a základním krokem při pořizování nového šperku je volba materiálu, ze kterého bude vyroben. Na výběr je celá řada variant, od bižuterie přes kvalitní stříbro až po zlato, přičemž každý z těchto materiálů má své specifické vlastnosti a vyžaduje různou péči. Bižuterie je vyráběna z tzv. bižuterního kovu nebo také obecného kovu. Nejčastěji se jedná o slitinu mědi a zinku, případně obsahuje třeba také hliník nebo dokonce nikl. Vypadá trendy a vaši peněženku odlehčí nejméně, dá se totiž pořídit doslova za pár korun. Nevýhodou však může být krátká životnost šperku a možné riziko alergické reakce, například na obsažený nikl. Na opačném pólu stojí tradiční zlato, které je ceněno pro svou odolnost a trvanlivost. Váš rozpočet však zatíží nejvíce. Pokud byste si přáli při výběru šperku volit materiál, který bude kvalitní, ale finančně přiměřený, můžete vybrat stříbro. „Při výběru stříbrného šperku se zaměřte na označení 925, což značí, že šperk obsahuje 92,5 procent čistého stříbra. Výhodou je, pokud navíc výrobce garantuje, že šperk neobsahuje nikl. Takový klenot je totiž vhodný i pro alergiky a citlivější osoby,“ radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic bez obsahu niklu. „Kvalitní stříbrný šperk pak může být ošetřen také vrstvou vzácného rhodia, což je jeden z nejdražších kovů na světě. Rhodium zvyšuje lesk stříbrných šperků, jejich odolnost vůči poškrábání a zabraňuje černání, což je u stříbra přirozený proces. Navíc je hypoalergenní,“ vysvětluje Dominika Šťovíčková.
Délku řetízku a náramku určíte pomocí provázku
Pokud vybíráte řetízek nebo náramek, zohledněte několik faktorů. V první řadě byste si měli ujasnit, zda budou tyto šperky nošeny samostatně, nebo v kombinaci s dalšími kousky. Pokud mají za úkol spíše doplnit to, co už vás nyní zdobí, měly by nové přírůstky s ostatními ladit. Důležitá je pak také délka. Řetízky se obvykle dělají v rozměrech od 36 do 45 centimetrů, poté je vždy rozdíl v délkách 5 cm. Náramky začínají na 15 cm a vyrábí se až do délky 24 cm. Pokud vybíráte pro sebe a nemáte možnost si šperk osobně vyzkoušet, použijte pro určení vhodné délky například kousek šňůrky (u náramku si k naměřené velikosti připočtěte centimetr či dva). V případě dárku už je volba velikosti složitější. U řetízku však můžete volit standardní délku, tedy 45 cm. Pokud víte, že je dárek určený korpulentnější dámě, volte raději délku 50 – 55 cm. V případě náramku se dá vsadit opět nejčastější velikost, tedy rozměr 18 – 20 cm. Má obdarovaná silnější zápěstí? Pak pro jistotu pár centimetrů přidejte.
Vybíráte náušnice? Zohledněte tvar svého obličeje
Náušnice jsou skvělým způsobem, jak vyjádřit osobitý styl a zdůraznit své přednosti. Při jejich výběru byste měli vedle designu zohlednit také tvar obličeje– ten totiž dovedou dobře zvolené náušnice ideálně dokreslit či naopak vhodně pozměnit. „Visací náušnice mohou opticky prodloužit kulatý obličej, hranatému obličeji zase nejvíce zalichotí kulaté designy, třeba kroužky či polokroužky,“ říká Dominika Šťovíčková s tím, že oválnému a protáhlému obličeji pak nejlépe posloužíte peckami či širokými náušnicemi. Náušnice také představují ideální dárek. Chcete-li někoho potěšit novým přírůstkem do šperkovnice a víte, že má dotyčná propíchnuté ušní lalůčky, jsou náušnice nejlepší volbou. Nemusíte se totiž trápit s výběrem velikosti, jako například u prstenů nebo náramků. Na rozdíl od řetízků a náramků, za které malé děti rády tahají, pak mohou být navíc vhodným dárkem také pro čerstvé maminky.
Prsten zkoušejte během dne a při normální teplotě
Výběr prstenu je pro mnohé až rituální a magický proces. První prsten od partnera, posléze případně zásnubní a snubní prsten jsou skutečně vysoce sentimentální záležitost. Jak vybrat ten správný? Měření prstu by mělo probíhat v době, kdy mají ruce normální teplotu. V horku by totiž prsty mohly být objemnější, v chladu zase menší, než obvykle. Kroužek by měl snadno přejít přes kloub, zároveň by však neměl samovolně klouzat. Vybíráte prsten jako dárek? To je skutečně oříšek. Existuje však několik možností, jak nenápadně vybrat správnou velikost. Základní pravidlo je měřit vždy konkrétní prst, který zamýšlíte ozdobit. Lidské tělo není symetrické a hodnota naměřená na pravém prsteníčku může být odlišná od levého. Měřte ideálně během dne, ráno totiž prsty mohou být objemnější. Velikost můžete zjistit například pomocí plastového měřicího proužku nebo kouskem provázku, zatímco dotyčná osoba spí. Další možností je nenápadně si vypůjčit prsten, který už nosí, a obkreslit ho na kousek papíru z vnější i vnitřní strany. S nákresem se pak můžete poradit v klenotnictví. Udělali jste vše správně a prsten přesto nepasuje? Nezoufejte, téměř vždy je možné ho až o dvě velikost upravit.