Fixovat ceny energií, nebo raději volit smlouvu na dobu neurčitou?
Je lepší fixovat cenu elektřiny či plynu na roční či víceleté období, nebo volit smlouvu s dodavatelem energií na dobu neurčitou? Co oba způsoby obnáší a s čím je třeba počítat?
U dodávek elektřiny a plynu řeší spotřebitelé hlavní dilema v otázce platnosti smluv. Na výběr mají variantu na dobu neurčitou, nebo naopak na dobu určitou. „První varianta dává zákazníkům jistou svobodu v tom, že mohou kdykoliv – po uplynutí výpovědní lhůty – přejít k jinému dodavateli. Zároveň ale nejsou chráněni před zvyšováním cen,“ uvádí Michal Malaník ze společnosti Národní energie.
Na druhé straně pak stojí smlouvy sjednané na konkrétní období. Nejčastěji se jedná o smlouvy na rok, dva nebo tři. V praxi to znamená, že si zákazník smlouvou fixuje cenu energie na dané období a je tak chráněný před případným zdražováním, které se může naopak dotknout zákazníků se smlouvami na dobu neurčitou.
Včasnou fixací si tak spotřebitel energie v podstatě zamluví na rok a více dopředu za konkrétní cenu. „Taková varianta je vhodná zejména v době, kdy se očekává růst ceny energií. Využívají ji i lidé, kteří chtějí jistotu na delší dobu, protože jim odpadá staross monitoringem trhu,“ vysvětluje Michal Malaník.
V případě fixované ceny podle něj pouze nutné hlídat si datum, kdy smlouva končí. Pokud by spotřebitel chtěl změnit dodavatele, je třeba ji s předstihem vypovědět, přičemž lhůty pro doručení výpovědi se mohou u různých dodavatelů lišit. V opačném případě se smlouva automaticky prodlouží, přičemž cena za energie se může změnit.
Změna ceny se zákazníků dotkne ve chvíli, kdy se jim smlouva prodlužuje. Například v roce 2021 si budou muset zákazníci s dobíhající fixací elektřiny připlatit. Od konce loňského roku totiž ceny na elektřiny na burze výrazně stoupla, což budou dodavatelé muset promítnout do svých ceníků. „Zejména pro ty, kteří ceny fixovali před delší dobou, se může jednat o značný nárůst,“ dodává Michal Malaník.
Komerční sdělení