Druhý ročník soutěže Cena Contipro měl dva vítěze. Východočeská firma mezi nejnadanější studenty rozdělila téměř čtvrt milionu korun
Finálové kolo druhého ročníku Ceny Contipro proběhlo 23. července v areálu východočeské společnosti za účasti osmi nejlepších diplomantů, kteří představili svoje práce z oblasti biomateriálů, tkáňového inženýrství a regenerativní medicíny. Odborná porota nakonec vyhlásila dva vítěze. Zuzana Oulehlová i Jiří Doubek si odnesli odměnu sedmdesát tisíc korun.
Porota v soutěži dbala především na odbornou kvalitu práce, přínos pro současný stav poznání, ale také na samotnou úroveň prezentace. „Jménem poroty Ceny Contipro mohu s radostí říct, že úroveň všech soutěžních diplomových prací byla opravdu vysoká a jsem rád, že se na univerzitách realizují takto kvalitní projekty,“ chválí studenty Vladimír Velebný, majitel, ředitel a vedoucí výzkumu společnosti Contipro.
Dva autoři nejlepších prací si rozdělili 140 tisíc korun
Vysokou úroveň prací potvrzují i konečné výsledky. Nejlepší práce ve druhém ročníku byly nakonec dvě. Sedmdesát tisíc korun získala Zuzana Oulehlová se svou prací Vývoj planárních nanovlákenných vrstev pro nové aplikace v gastrointestinální chirurgii a také Jiří Doubek, jenž svůj výzkum zaměřil na kostní cementy na bázi fosforečnanu vápenatého.
„Oboru tkáňového inženýrství jsem se věnovala už ve své bakalářské práci i ve svém volném čase, proto jsem se rozhodla pokračovat v tématu i ve své diplomové práci. Se svou prací jsem byla úspěšná už v soutěžích na univerzitě a moje vedoucí práce mi poradila, abych se přihlásila do Ceny Contipro. Cenná pro mě byla zejména zkušenost prezentovat svou práci před odborníky z praxe,“ říká Oulehlová.
„Byla to více méně náhoda, že jsem se dostal k tomuto tématu, protože obor materiálových věd není u nás na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové běžný, ale setkal jsem se s ním na pobytu v zahraničí v rámci programu Erasmus. Člověk si při účasti na takovéto soutěži uvědomí, že výzkum je i na ostatních univerzitách a fakultách na úžasné úrovni a v průběhu prezentací jsem měl dokonce pocit, že sem ani nezapadám, že prezentace ostatních jsou ještě na vyšší úrovni. Jsem tedy velmi mile překvapený, že můj výzkum porota ohodnotila až takto pozitivně,“ přibližuje své pocity po vítězství Doubek.
Třetí místo a odměnu dvacet tisíc korun si odnesl Patrik Bouřa, který prezentoval práci Příprava a charakterizace strukturovaných a biodegradabilních materiálů. „Ve svém výzkumu budu nadále pokračovat na doktorském studiu na VŠCHT v Praze a na Katolické univerzitě v Leuvenu v Belgii. Výsledky mého výzkumu se dají v budoucnu využít pro výrobu materiálů pro kultivaci buněk i na další aplikace. Jsem rád, že jsem mohl přednést své téma odborníkům z firmy Contipro a obdržet od nich zpětnou vazbu. Bylo pro mě velmi poučné vidět, jak to vypadá v jedné z mála českých společností, které vedou vlastní reálný výzkum.“
O vítězství bojovali i studenti, kteří s Contiprem dlouhodobě spolupracují
O dva dny dříve porota hodnotila další diplomové práce, které ale vznikly ve spolupráci se společností Contipro. „Abychom zachovali nestrannost, vyhlašovali jsme dvě kategorie. Mezi studenty, kteří s námi dlouhodobě spolupracují, zvítězila Eva Trejtnarová s diplomovou prací Syntéza a funkční in vitro screening antimikrobiálních peptid, druhé místo obsadila Andrea Exnerová a třetí skončila Monika Štěpánová. Děvčata obdržela finanční odměnu ve výši padesáti, dvaceti a deseti tisíc korun,“ shrnula manažerka vzdělávacích programů Contipra Eva Myšáková.24