Zahrádkářská sezóna v plném proudu. Víte, jak jednoduše naložit se starou zahradní technikou?
Zahrádkaření mají Češi prostě v krvi. Během letošního jara navíc kvůli pandemii koronaviru na svých zahradách či chatách trávili ještě více času než obvykle. To dokazují i data jarních prodejů osiv, substrátů, dalších zahrádkářských potřeb a také zahradnického a hobby akumulátorového nářadí. Právě aku technika se v posledních letech těší mimořádné oblibě a bez nadsázky tvoří doslova „pravou ruku“ zahrádkáře. Na co si u ní dát pozor? A víte, jak s ní efektivně naložit, až doslouží?
Podle dat cenového srovnávače Heureka.cz letos na jaře stouply prodeje aku nářadí o 234 procent, například zahradních skleníků o 180 procent a postřikovačů o 183 procent. „Letošní jaro z pohledu prodejů bylo koronovirovou pandemií a nouzovým stavem samozřejmě ovlivněno. Lidé se soustředili na jarní práce na svých zahradách, ale i chatách a chalupách a na jejich zvelebování. A tomuto stavu odpovídaly i zvýšené prodeje všech zahradních potřeb pro jarní práce – substrátů, hnojiv, osiv, zahradního nářadí a strojů, vertikutátorů a podobně,“ přitakává Kateřina Böhmová, manažerka komunikace a tisková mluvčí společnosti Mountfield.
Boom zažívá aku technika
Právě zahradní technika přitom představuje nedílnou výbavu českého zahrádkáře. Sekačky, křovinořezy, elektrické nůžky na plot, prořezávače větví a mnohé další nástroje usnadňují péči o zahradu co do času i vynaloženého úsilí. Mimořádné oblibě se pak v posledních letech těší akumulátorové zahradní stroje, k nimž lidé houfně přecházejí od těch elektrických a benzínových. „Aku techniku si lidé oblíbili, protože je podstatně tišší než například benzínové stroje, pohodlně se s ní manipuluje, a hlavně ji lze použít kdekoliv – i tam, kde není elektřina. Velmi výhodná je navíc i cenově,“ říká David Wagner z e-shopu Astoreo.cz, který se specializuje na řadu moderních doplňků do domácnosti včetně zahradnického vybavení.
Akumulátorové nářadí je obvykle též poměrně nenáročné na údržbu. Kupříkladu akumulátorová sekačka na trávu na rozdíl od té benzínové nevyžaduje každoroční výměnu oleje ani pravidelnou kontrolu svíčky zapalování nebo vzduchového filtru. Kromě čištění od nánosů rostlinných zbytků ovšem u aku zahradní techniky věnujte zvýšenou pozornost péči o samotný akumulátor. „Dnes jsou v tomto typu zahradní techniky nejčastěji využívány Li-Ion akumulátory, které na rozdíl od předchozích NiCD článků tolik netrpí na samovybíjení a paměťový efekt. V neposlední řadě jsou též podstatně lehčí, což umožnilo jejich rozšíření do široké škály druhů zahradní a hobby techniky,“ popisuje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů.
Pozor! Horké léto je pro aku techniku nebezpečné
Li-Ion akumulátory tudíž na rozdíl od starších NiCD, případně NiMh akumulátorů nemusíte udržovat průběžně nabité, ovšem zcela zapomenout na ně nesmíte, zvlášť přes zimu a nyní v létě. Jsou totiž náchylné na teplotu, nízkou i vysokou. Lidé obvykle myslí na to, aby aku nářadí nenechávali přes zimu v chladné garáži nebo kůlně, protože mráz baterii vybíjí a může ji i zničit, ovšem na příliš vysoké teploty zapomínají. Vzhledem k extrémně horkým létům posledních let se přitom například plechová zahradní kůlna, kam nářadí ukládáte, může snadno rozpálit na více než 50 stupňů, což už je teplota, kdy Li-Ion akumulátorům hrozí úbytek energie, případně výbuch. Během tropických dnů je tudíž ideální skladovat aku nářadí v chladnějším prostředí, nejlépe v pokojové teplotě. V tomto ohledu je tak pohodlnější pořizovat si zahradní techniku s vyjímatelnými akumulátory.
Starou zahradní techniku můžete nechat zdarma odvézt k recyklaci
Vyjímatelné akumulátory zároveň nabízejí výhodu prodloužení výdrže nářadí při práci: stačí dokoupit druhý akumulátor a vyměnit jej, až se první vybije. Stejně tak lze v případě poruchy vyjímatelného akumulátoru jednoduše pořídit náhradní. V obou případech, ať už u záložního, nebo nového akumulátoru dejte pozor na to, aby byl shodného typu jako ten původní. Pokud byste se pokoušeli místo starého NiCd akumulátoru zapojit do zařízení nový Li-Ion, došlo by k poškození zařízení. Nehledě na to, že by se vám pravděpodobně ani nepovedlo akumulátor do nářadí vložit, neboť jednotlivé typy obvykle disponují jiným konektorem.
Akumulátorová zahradní technika vám při správné péči vydrží sloužit řadu let. A až jednou doslouží, nezapomeňte s ní zodpovědně naložit. „Elektrické i akumulátorové stroje jednoznačně patří do elektroodpadu, odevzdejte je tedy do sběrného dvora, nebo si objednejte odvoz přímo z vašeho domova. Díky naší službě Buď líný můžete bezplatně odevzdat elektroodpad o hmotnosti alespoň 10 kilogramů. Vzhledem k tomu, že například aku sekačka běžně váží 12 kilo a více, není toto minimální množství kdovíjak omezující. Menší množství elektroodpadu, ale i baterie a akumulátory pak lze zaslat k recyklaci přes službu re:Balík,“ komentuje David Vandrovec.