Dnes je 29. 09. 2022

80 % těhotných žen trpí bolestmi zad a otoky nohou, i ve vysokém stupni gravidity však nosí podpatky

Autor: Redakce
Rubrika: Komentář
Říj 16th, 2014
0 komentářů

Těhotné Češky podle odborníků dbají o své zdraví více než dříve, přesto stále podceňují volbu správného obutí. Ačkoliv 8 z 10 žen trápí bolesti zad, nosí často i ve vyšších stupních gravidity lodičky na vysokém podpatku či boty bez správné opory nohy. Tím však podle lékařů riskují prohloubení nezdravého zakřivení páteře, výrony kotníků či otoky.

V období gravidity přibere žena 12 a více kilogramů váhy navíc, což představuje značné zatížení pro klenbu nohy. Těžiště těla se navíc v souvislosti s růstem prsů a těhotenského břicha přesouvá směrem dopředu, což ženu přirozeně nutí zaklánět trup dozadu. Až 80 % gravidních žen tak trpí bolestmi beder, kyčlí, klenby nebo třeba paty. Podle odborníků však mohou těhotné ženy volbou vhodné obuvi předejít řadě nepříjemných zdravotních komplikací, zejména ve spojitosti s pohybovým ústrojím.

V těhotenství záleží podle odborníků na fysiologii nohy a na tom, jestli měla žena již před ním nějakou poruchu klenby nebo postavení přednoží. „Obuv by u těhotných žen proto měla mít dobrou stélku a opatek. Také by měla být volná, nikoliv však plandavá.  Nevhodné jsou na delší nošení pantofle a podobné typy obuvi. Důležité je rovněž nošení ponožek a punčoch bez zaškrcení,” radí MUDr. Jiří Běhounek z České společnosti pro ortopedii a traumatologii. „Nošením nevhodné obuvi se u těhotných žen zdravotní potíže ještě znásobí. Vhodně zvolené boty s pevnou fixací naopak dovedou ženám pomoci od pocitu únavy a uleví od bolestí nohou, kyčlí nebo třeba kříže. Aby byla chůze v botách pohodlná a zdravá, měla by být pata jen trošku výše než přední část chodidla. Tímto přenesením váhy směrem dopředu dojde ke zmírnění bolestí,” souhlasí Tomáš Jurák ze společnosti Coqui.

Mnoho budoucích maminek se však v dnešní době snaží být v zaměstnání aktivní co možná nejdéle, a řada z nich proto i ve vysokém stupni gravidity obouvá úzké lodičky na vysokém podpatku. Podle odborníků je přitom nejvhodnější bota s širší nášlapnou plochou. „Ačkoliv se dnes těhotné ženy věnují svému zdraví i zdraví miminka více než dříve, na boty často zapomínají. Nošení obuvi  s podpatkem vyšším než 3 cm přitom může negativně ovlivnit celou ženinu rovnováhu i chůzi.  Vysoké podpatky mohou třeba výrazně prohloubit lordózu, která se v těhotenství přirozeně zvětšuje, podpořit vychýlení pánve nebo zhoršovat otoky nohou,” varuje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.