Dnes je 29. 03. 2024

5 netradičních tipů, jak posílit dětem imunitu

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Říj 24th, 2016
0 komentářů

Každé třetí dítě trpí alergií. Nejčastěji děti uléhají do postele s onemocněním dýchacích cest, zejména chřipkou. Vyplývá to ze Zprávy o zdraví obyvatel České republiky, kterou zpracovalo Ministerstvo zdravotnictví. V obou případech lze hledat vinu především u oslabené obranyschopnosti těla. Její posilování je trendem u dospělých, ovšem neměli by ji podceňovat ani rodiče u svých dětí. Seznamte se s několika praktickými tipy, jak posílit dětskou imunitu, které jste možná zatím nevyzkoušeli.

Období, kdy se horentně množí viry a bakterie, je v plném proudu. Výživnou půdou jsou pro ně především předškolní a školní kolektivy, kde se různé respirační a infekční choroby přenášené kapénkovou cestou šíří jedna radost. Základem pro to, aby dítě neonemocnělo, je posílení jeho obranyschopnosti. To by mělo probíhat šetrněji než u dospělých jedinců, protože dětské tělo stále ještě vyžaduje zdravý růst a vývoj a nesnese tolik, jako organismus jeho rodičů.

Tip č. 1: Jděte bakteriím naproti

Imunitu ovšem nevybudujete tak, že dítě zcela izolujete od možných nebezpečí. Platí tu paradoxně přesný opak. Má-li organismus bojovat s různými látkami a mikroorganismy, které ho obklopují a ohrožují, musí si na ně zvyknout. A protože se bacily nejčastěji šíří vzduchem, je potřeba být u toho. Pobyt na čerstvém vzduchu, a to dokonce za každého počasí, je základem. Pravidelné procházky či radovánky venku totiž prokrvují sliznice dýchacích cest, očí a uší, díky čemuž si tělo staví pomyslné bariéry a škodliviny dovnitř těla nepouští. Ze slunce navíc do těla vstřebáváme vitamín D, který snižuje riziko rozpuku onemocnění.

Tip č. 2: Saunujte se i s dětmi

Nejen sluneční světlo, ale i teplo zvyšuje obranyschopnost dětského organismu. Vliv saunování na lidské zdraví je všeobecně známý, ovšem věděli jste, že saunu si mohou dopřát i děti v nižším věku, dokonce už jako kojenci? Sauny pro děti bývají speciálně upravené a liší se od těch běžných pro dospělé. „Teplota v dětské sauně je snížená a používají se jemnější přírodní esence, například pomeranč či růže. V běžné sauně pro dospělé by měly děti pobývat ve spodních patrech, kde je teplota kolem 65 °C. S pravidelným saunováním, v ideální frekvenci jednou týdně, lze začít již ve věku 3 měsíců, ale větší efekt má až u dětí ve věku 2,5 až 3 let,“ říká Petr Pavlacký, ředitel akvaparku Aqualand Moravia, kde se dětské saunování pevně zařadilo na program wellness centra a získává si stále větší popularitu. Každou neděli mezi 11:30 a 13:30 tu navíc probíhají dětské saunové ceremoniály.

Tip č. 3: Spěte v místnosti o teplotě maximálně 22 °C

Řádný odpočinek dětské tělo vydatně zregeneruje a dodá mu energii pro boj s bacily. Podle odborníků by dítě do 3 let mělo spát ideálně 12 hodin, dítě do 6 let nejméně 10 hodin denně, starším dětem stačí 8 hodin. Prostředí pro spánek ale rozhodně nelze podceňovat. Místnost, kde dítě spí, by měla být dostatečně větraná a vnitřní teplota by neměla přesáhnout 18–22 °C. Vhodný není ani příliš suchý a přehřátý vzduch, protože ten vysušuje sliznici, která, jak již víme, je vstupní branou bakterií do těla.

Tip č. 4: Stop pasivnímu kouření

Je známým faktem, že dětské tělo je oproti dospělému náchylnější na vstřebávání bakterií a škodlivých látek. Věděli jste ale například, že kořeny různých onemocnění, jako je zánět průdušek, bronchitida, alergie, astma nebo zánět ucha, mohou tkvět také v pasivním přijímání cigaretového kouře? Ten totiž obsahuje přes 4 tisíce toxinů, jež dráždí nebo zcela likvidují buňky v těle, snižují obranyschopnost, a detoxikační proces, který se v organismu děje přirozeně, se tím utlumuje.

Tip č. 5: Snižte dětem stres

Je dobré si uvědomit, že nejen dospělí jsou vystaveni psychické zátěži. Také děti denně prožívají své vlastní problémy, stres, obavy a další nepříjemné obtíže mentálního charakteru. A je již vědecky dokázáno, že duševní stav ovlivňuje fyzické zdraví u všech věkových kategorií. Například stres aktivuje tu část nervového systému, která brání vzniku pocitů nebezpečí. Tím se ovšem vyčerpává a spotřebovává mnohem více energie, která je tak ubírána jiným systémům těla, například imunitnímu. Pokud duševní neklid trvá dlouhodobě, imunita se oslabuje. Je-li tedy dítě často nemocné, ohlédněte se i na tuto stránku zdraví. Snížení psychického napětí prospívá aktivní pohyb, relaxační cvičení, vydatná strava, hry, trávení času s kamarády či pěstování zájmů dle vlastního výběru.