Dnes je 14. 12. 2024

Zlato jako symbol moci, moderní stříbro pro minimalisty. Které šperky se k vám hodí?

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Kvě 20th, 2024
0 komentářů

Zlato nebo stříbro? To je to, oč tu běží. Volba mezi šperky z těchto kovů není snadná. Oba materiály totiž mají své jedinečné vlastnosti, historii, pořizovací cenu i způsob údržby. Mají také odlišný vibe. Zatímco zlato je tradičním symbolem bohatství a moci, stříbro zase osloví milovníky minimalismu a moderního designu. Pojďte se podívat na klíčové rozdíly mezi zlatými a stříbrnými šperky, abyste zvolili to pravé pro vás.

Zlato i stříbro mají bohatou historii a jsou hluboce zakotvené v mnoha kulturách po celém světě jako symboly bohatství nebo čistoty. Zlato, často využíváno již ve starověkém Egyptě, kde bylo symbolem moci a hojnosti, zdobilo faraony a bylo také nedílnou součástí pohřebních rituálů. Bývá často spojováno s božskými a královskými aspekty. Stříbro, ceněné také již ve starověku, mělo univerzálnější i praktičtější význam – nesloužilo jen pro výrobu šperků nebo církevních předmětů, ale také jako měna v podobě mincí. Obvykle je spojováno s čistotou. Ať už dáváte přednost zlatu pro jeho tradiční hodnotu a teplý odstín, nebo stříbru kvůli modernímu vzhledu a zářivému lesku, je důležité zvolit kov, který nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu a osobnosti.

Sledujte ryzost a puncovní značky

Při volbě šperků ze zlata a stříbra byste si měli vždy v první řadě zkontrolovat ryzostní značky. Co se týká zlata, v Česku jej nejčastěji najdete v podobě zlatého standardu 14 karátů, což odpovídá 58,5 % zlata ve slitině (585/1000), případně 18 karátů, tedy 75% obsahu zlata (750/1000). To vyjadřuje značka hlavy labutě nebo kohouta. Zajímavostí je, že čím má šperk více karátů, tím teplejší barvu má. Podobně jako zlato, i stříbro má své ryzostní značky, které informují o jeho čistotě. Nejběžnější je značení 925, což odkazuje na 92,5% obsah čistého stříbra ve slitině, případně pak značka hlavy kamzíka. Pokud vás zajímá, proč není běžné pořídit si šperk se stoprocentním obsahem těchto cenných kovů, je to z čistě praktických důvodů. „Jak ryzí zlato, tak stříbro, jsou samy o sobě příliš měkké a poddajné. Takové šperky by tedy nebyly v praktickém životě nositelné, aniž by se již během krátké chvíle nezdeformovaly,“vysvětluje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic. V Česku je také povinnost označit šperky z cenných kovů Státním puncem ČR – u zlatých šperků od hmotnosti 0,5 g, u stříbrných od 3 g.

U zlata pozor na chlor a ocel, stříbro občas vyčistěte

Při péči o šperky, ať už zlaté či stříbrné, je důležité brát v úvahu jejich specifické vlastnosti. Zlaté šperky jsou náchylné k poškrábání, pokud nejsou správně uchovávány. Tím po čase ztratí původní lesk a je nutné je pravidelně čistit a leštit. Také se doporučuje vyhýbat se s nimi chloru, který může trvale změnit jejich barvu. Rovněž si dejte pozor, pokud nosíte například více prstenů, z nichž některé jsou z oceli. Ta je totiž tvrdá a může sousední zlatý prsten poškrábat. Stříbrné šperky jsou odolnější proti poškrábání, nicméně se u nich časem projevuje černání. „Tmavnutí stříbrného šperku je zcela přirozené, jedná se o proces oxidace. Není však třeba se o šperk obávat, nedochází tím k jeho znehodnocení. Stačí jej pouze vyčistit a otřít jemným hadříkem, což mu vrátí zpět ztracený lesk,“ vysvětluje Dominika Šťovíčková.

Zlato nejvíc pocítíte na cenovce

Výběr mezi zlatými a stříbrnými šperky závisí na osobních preferencích, účelu nošení, ale také finančních možnostech. Rozdíl mezi zlatem a stříbrem totiž pocítíte nejvíce na cenovce. Zatímco gram zlata se aktuálně pohybuje kolem 1 700 korun, stříbro o stejné gramáži lze pořídit od přibližně 20 korun. Je tedy jasné, že ač se jedná v obou případech o vzácné kovy, zlatý šperk vám provětrá peněženku výrazně více. Pokud tedy kladete důraz na nejlepší poměr ceny a kvality, bude pro vás stříbro vhodnější. „Pokud vás vysoká cena zlatých šperků odrazuje, ale líbí se vám jejich design, můžete se poohlédnout po stříbrných špercích, které jsou k dispozici ve zlatých nebo módních rosegold odstínech,“radí Dominika Šťovíčková.

Zlato sluší teplé pleti, stříbro zase chladné

Zlaté šperky jsou často spojovány s luxusem a prestiží a jsou vhodné pro významné příležitosti. Stříbrné šperky zase nabízejí moderní a minimalistický design, který se hodí pro každodenní nošení. A komu bude který kov více slušet? Stříbro si nejlépe rozumí s chladným tónem pleti, která má růžové a modré podbarvení. Vyniknou v něm lidé s platinovou blond, černými vlasy nebo hnědými odstíny s chladnými podtóny. Zlato naopak sluší nejvíce lidem s teplým tónem pleti, která má zlaté a broskvové podtóny, a těm, kteří mají zlatavě hnědé, měděné nebo teplé blond odstíny vlasů. „Je však důležité si uvědomit, že šperky jsou srdeční záležitost a také otázka osobního vkusu. Pokud vás tedy zaujme stříbrný šperk, ačkoliv máte spíše teplé odstíny pokožky, kupte si jej. Klíčové je řídit se vlastním pocitem,“dodává Dominika Šťovíčková.