Dnes je 1. 12. 2022

Koncern ZKL zvítězil na Mezinárodním strojírenském veletrhu v soutěži o Zlatou medaili

Autor: Redakce
Rubrika: Soutěže
Říj 8th, 2019
0 komentářů

Brněnský strojírenský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek, zvítězil na Mezinárodním strojírenském veletrhu v soutěži o Zlatou medaili. Ocenění v kategorii inovací komponent ve strojírenství obdržel za své asymetrické soudečkové ložisko pro použití v převodovce domíchávače betonu. Ocenění převzal v pondělí na slavnostním galavečeru z rukou zástupců české vlády a Svazu průmyslu a dopravy ČR generální ředitel koncernu Jiří Prášil.

Vítěz v kategorii inovací komponent ve strojírenství

Strojírenský koncern ZKL zaznamenal již první den Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně významný úspěch. V soutěži Zlatá medaile MSV zvítězil v kategorii inovací komponent ve strojírenství se svým asymetrickým soudečkovým ložiskem s kazetovou klecí. „Je to pro nás velký úspěch a potvrzení, že inovace v ZKL jdou správným směrem. Zároveň věříme, že nám toto ocenění může pomoci k dalším obchodním příležitostem, a to nejen u tohoto ložiska,“ uvedl generální ředitel koncernu ZKL Jiří Prášil, který Zlatou medaili převzal na pondělním galavečeru od představitelů české vlády a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Vítězné asymetrické soudečkové ložisko s kazetovou klecí společnosti ZKL vyniká především speciální konstrukcí. Ta umožňuje jeho využití zejména v převodovce domíchávače betonu či v hlavním rotoru větrné elektrárny. Dalšími přednostmi jsou zvýšená naklopitelnost, axiální únosnost a schopnost pracovat při nízkých otáčkách bez prokluzování. Nová konstrukce ložiska zároveň prodlužuje jeho životnost oproti stávajícím řešením až o 80 procent. I proto se koncern ZKL rozhodl toto řešení patentově chránit.

Rozšíření aktivit na indickém trhu

Významný bude pro ZKL také druhý den veletrhu, přímo ve svém sídle a výrobním závodě v brněnské Líšni totiž přivítá vedení společnosti oficiální čtyřčlennou indickou delegaci pod vedením tajemníka tamního ministerstva těžkého průmyslu A. R. Sihaga a indické velvyslankyně v České republice Narinder Chauhan. „Zájem o setkání projevila indická ambasáda v Praze a my jsme této žádosti rádi vyhověli. Věříme, že najdeme prostor pro další rozšíření našich aktivit na indickém trhu,“ doplnil Prášil.

Koncern ZKL je významným tuzemským exportérem, své výrobky vyváží do více než 70 zemí světa. Jedním z největších trhů je pro něj právě Indie. V poslední době zde své aktivity rozšířil i do oblasti železniční dopravy, kam začíná dodávat svá speciální ložiska. Hlavní část produkce ZKL se zaměřuje na těžké strojírenství, proto na veletrhu nechybí zastoupení soudečkových, axiálních soudečkových a těsněných soudečkových ložisek, která jsou pro tato odvětví typická.

Expozice společnosti ZKL se na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 bude nacházet v hale F, stánku č. 80.