Žen v českém průmyslu přibývá. Nejen v administrativě a výrobě, ale i na specializovaných pozicích
Ženy se začínají v tuzemsku stále více prosazovat v takzvaných mužských oborech, jako je strojírenství nebo stavebnictví. Zatímco v roce 2013 pracovalo dle ČSÚ v průmyslu 21,9 % z celkového počtu zaměstnaných žen v České republice, o rok později to bylo již 22,6 %. V roce 2014 tak Česko dosáhlo nejvyššího podílu žen zaměstnaných v průmyslu z celé Evropské unie. Přestože ženy nejčastěji pracují na pozicích v administrativě a ve výrobě, přibývá i žen na specializovaných pozicích.
Dlouhodobě se podíl žen pracujících v průmyslovém odvětví v České republice pohybuje nad 20 %, nejvíce jich pak pracuje ve službách, nejméně naopak v zemědělství. Počet žen ve zpracovatelském průmyslu stoupl z více než 430 tisíc v roce 2013 na 452 tisíc v roce 2014. Ženy zaměstnané v průmyslu aktuálně tvoří přibližně pětinu z celkového počtu zaměstnanců v daném odvětví. Česká republika tak patří k zemím s nejvyšším počtem žen zaměstnaných v průmyslu. Nárůst zastoupení žen v technických oborech registrují i české strojírenské a stavební společnosti. „Od roku 2010 stoupl počet žen pracujících ve společnosti Lomax o 5 %. Podíl žen v letošním roce činí 18 %,“ potvrdil trend Miroslav Kubík, jednatel společnosti Lomax, která vyrábí garážová vrata a venkovní stínicí techniku. „Důvodem k navýšení počtu i podílu žen ve firmě je zejména automatizace výroby a zavedení specializovaných pracovišť,“ upřesnil Kubík.
Zvyšující se zastoupení žen v technických oborech je přitom patrné také v oblasti strojírenství. „Od roku 2010 se podíl žen zaměstnaných v rámci koncernu ZKL postupně zvyšuje. Za posledních 5 let se podíl žen zvýšil o 2 %,“ dodala Lada Heydová, personální ředitelka společnosti ZKL, která je jedním z největších exportérů v oblasti strojírenství v tuzemsku. V ZKL v současnosti pracuje 40 % žen z celkového počtu zaměstnanců. Nejvíce je jich stále zaměstnaných na administrativních pozicích, kde vykonávají pozice účetních, asistentek či personalistek. „V rámci administrativních a řídících pracovníků tvoří ženy 42 %,“ upřesnila Heydová s tím, že ve výrobě pak pracuje největší podíl žen na montáži, kontrole kvality, expedici a ve skladech, lze najít však i ženy na pozicích brusiček, konstruktérek a seřizovaček strojů. Podobné rozložení žen ve firemní struktuře potvrzuje i Miroslav Kubík ze společnosti Lomax. „Třetina žen pracuje v obchodním oddělení na pozicích referentek či asistentek a více než čtvrtina žen pracuje ve výrobě,“ potvrdil Kubík.
Přibývá žen na specializovaných pozicích
Přestože ženy nejčastěji pracují na administrativních pozicích a ve výrobě, podle odborníků jich stále více přibývá i na specializovaných pozicích. „Již zhruba 15 % žen v současnosti vykonává pozice, jako například inženýrka kvality, nákupčí, logistička, procesní inženýrka, technoložka či vedoucí výroby,“ uvedla Gabriela Kodenková z personální agentury Talentica zaměřující se na nábor technických pracovníků. Na zvyšování počtu žen na technických pozicích má podle ní vliv několik faktorů. „Situaci ovlivňuje například poptávka na trhu práce, větší perspektiva uplatnění do budoucna, ale také zeslabováni stereotypního přemýšlení, že ženy na technické pozice nepatří,“ doplnila Kodenková.