Dnes je 10. 12. 2022

Zelený Valentýn: Oslavte svou lásku k partnerovi i planetě

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Úno 11th, 2020
0 komentářů

Reklamní kampaně plné srdíček a rudě vyzdobené výlohy obchodů hlásají, že je tu opět svátek všech zamilovaných. Než budete pokračovat ve vymýšlení zamilovaných přáníček a pečení valentýnského cukroví, zkuste se také zamyslet nad tím, aby byly vaše dárky šetrné k životnímu prostředí. Připravili jsme několik tipů na ekologičtější dárky, jako jsou třeba šperky z recyklovaných materiálů.

Dámy ocení květiny i originalitu

Květiny patří k vůbec nejrozšířenějším valentýnským dárkům, pro muže je to taková sázka na jistotu. Řezané květiny ale rozhodně nelze počítat mezi dárky ekologické. Rychle zvadnou a často se k nám dopravují ze vzdálených destinací. Mnohem lepší variantou je tak koupě květiny v květináči. Navíc můžete vybrat originální květináč, který bude dokonale vystihovat váš vztah. Posloužit ale může i starší porcelánový hrnek. Taková květina pak může při správné péči dělat radost mnoho let.

Šperky s příběhem

Dalším velmi oblíbeným dárkem jsou bezesporu šperky. Drahé kameny nebo zlaté náhrdelníky však zrovna nepatří mezi ty nejšetrnější k životnímu prostředí. Proto je vhodnější vybrat šperky z recyklovaných materiálů, které nejenže jsou ekologické a designové, ale též většinou vycházejí výrazně levněji. Vyrobené jsou z materiálů a součástek, které už byly jednou použity a původně měly být zrecyklovány na suroviny nebo trvale zničeny. Vybírat můžete z poměrně bohaté nabídky od náušnic a broží z LCD folií po náramky a manžetové knoflíčky s tlačítky z telefonních budek. „Tyto součástky nás fascinují různorodostí tvarů, barev a materiálů a samy tak ukazují svůj další potenciál. My tedy jen plníme jejich přání a dáváme jim nový tvar, funkci a životní náboj,“ uvádí Zdenka Kladníčková z projektu TrashMade. Kolekce Trash Made nabízí nejen originální šperky pro ženy, ale i dárky určené pro muže, takže si vybere úplně každý.

Věnujte svůj vlastní čas a energii

Co víc můžete druhému darovat než společně prožitý čas? V tomto ohledu se samozřejmě počítá rovněž čas strávený výrobou dárku. Například domácí čokoláda z fair trade surovin dovede předčit i drahé bonboniéry. Vyrobit lze také cukrový či solný peeling nebo můžete namíchat smyslný olej, který využijete při romantické masáži. Pokud vaše milovaná polovička s oblibou popíjí čaj, nebojte se ji potěšit vlastním bylinným mixem. A než v duchu rčení, že láska prochází žaludkem, hledat restauraci, kde byste na svátek zamilovaných ještě našli dvě volná místa, raději uvařte poctivé domácí menu sestavené z kvalitních lokálních surovin.

Doplňky do společného hnízdečka lásky

Je jedno, zda společně bydlíte již několik let, nebo sestěhování teprve plánujete. Darováním doplňku do domácnosti dáte protějšku najevo, že to se společným životem myslíte vážně. Mezi stále populární patří dřevěné dekorace, třeba podtácky nařezané z kmenu stromu nebo originální dřevěné rámečky na společnou fotografii. Zapátrat lze i mezi výrobky z recyklovaného materiálu, kupříkladu designové mísy z krytů stolních počítačů, otvírák na láhve ze starých serveroven nebo nástěnné hodiny z nosičů pevných disků, které nabízí značka Trash Made.

Tipy na ekologické dárky

Brož Čaromotýl, cena: od 410 Kč

Manžetové knoflíčky Haló Haló, cena: 1 200 Kč

Bylinný mix na milostný čaj, cena: 90 Kč

Tabulka Fair Trade čokolády, cena: od 70 Kč