Dnes je 25. 04. 2024

Zájem o dětské saunování roste, posiluje dětem zdraví a zlepšuje spánek

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Pro 17th, 2015
0 komentářů

Dětské saunování se stává novým trendem v Česku. Naučit děti pobývat několik minut týdně ve speciálně upravené vyhřáté místnosti může být pro ně podle expertů výhodné. A to obzvlášť ve chladnějších měsících roku. Dětem totiž saunování posiluje imunitu, takže jsou například odolnější proti nákaze chřipkou. Působí ale i na psychiku, což znamená kvalitnější spánek. Například v největším akvaparku v Česku, Aqualandu Moravia, se měsíčně saunuje zhruba třicítka dětí. A poptávka roste.

Rodiče, kteří vodí děti do saun, tím podle lékařů prospívají jejich zdraví. Saunování je přitom podle lékařů vhodné pro děti už od tří měsíců, lépe je ale začít s pravidelným saunováním ve věku 2,5 až 3 let, tedy před nástupem do mateřské školky. „Saunování dětí je velmi dobré pro zvýšení odolnosti organismu. Prohřívání těla totiž posiluje imunitní systém, zvyšuje se tak odolnost těla vůči různým infekcím, což je zvláště výhodné v podzimním a jarním období, kdy je výskyt různých infekcí u dětí vysoký. Saunování také podporuje vylučování odpadních látek z těla, podporuje prokrvení tkání, zlepšuje dýchání i spánek a uklidňuje organismus,“ vysvětlil MUDr. Pavel Hanzelka ze společnosti LR Health & Beauty. A zájem rodičů o dětské saunování roste.

Například v jihomoravském akvaparku Aqualand Moravia se měsíčně saunuje zhruba třicet dětí. Poptávka ale roste natolik, že v zařízení zavedli speciální dětské saunové ceremoniály. „Teplota v sauně je při dětském ceremoniálu oproti saunování dospělých snížená a používáme jemnější přírodní esence, jako třeba růže či pomeranč. Saunování se mohou účastnit pouze rodiče s dětmi s výškou do 150 centimetrů. Samostatní dospělí bez dětí mají v uvedenou dobu do sauny zapovězený vstup,“ konstatoval Dalibor Komárek z Aqualandu Moravia. Celý koncept dětského saunování má akvapark v plánu v roce 2016 dále vylepšovat a udělat ho pro děti ještě atraktivnějším.

Podle expertů je saunování stále oblíbenější právě proto, že si rodiče výhody uvědomují. „Děti často chodí do sauny se školkou, ale přibývá také rodinných domácích saun nebo navštěvují saunová centra s rodiči. Pro optimální zdravotní efekt je ale nutné chodit s dětmi do sauny pravidelně, ideálně jedenkrát týdně,“ potvrzuje trend předseda Asociace pracovníků v regeneraci Miroslav Veselý. Například zmíněné dětské saunové ceremoniály v Aqualandu Moravia se odehrávají každou neděli od 11.30 do 13.30.

Pokud rodiče nemají speciální upravenou saunu k dispozici, děti by měly pobývat ve spodní části sauny, kde je nižší teplota kolem 65 stupňů. A od dospělých se také liší délka saunování. Kojenci a mladší batolata by měli být v sauně maximálně do tří minut, děti starší pak maximálně 5 až 8 minut. Dětský organismus se totiž prohřívá daleko rychleji než organismus dospělého.