Dnes je 30. 01. 2023

Zájem o červená vína v Česku roste. Oblíbenou odrůdou se stal Merlot

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Úno 15th, 2016
0 komentářů

Zájem o červená vína v České republice stále roste. Jednou z nejoblíbenějších odrůd se stal podle vinařů Merlot, jehož produkce se od roku 2010 téměř ztrojnásobila. Podle aktuálních statistik vinařství Víno Blatel, které je největším tuzemským pěstitelem této odrůdy, se v loňském roce prodalo o 17 % více vína než v roce 2014 a růst se očekává i letos.

Přestože jsou bílá vína v porovnání s červenými mezi Čechy žádanější, celkově roste zájem i o tuzemská červená vína. „V porovnání s prodejem odrůdy Rulandské bílé jsme loni prodali asi 50 % Merlotu,“ uvedla Jitka Pomykalová, obchodní ředitelka Vína Blatel, které je největším pěstitelem Merlotu v České republice. „Ačkoliv není zájem o česká červená vína srovnatelný s bílými víny, v porovnání s pěti lety nazpět se prodej Merlotu téměř ztrojnásobil. Po Rulandském bílém a Müller Thurgau je naším třetím nejprodávanějším vínem,“ dodala Pomykalová.

Právě modrá odrůda Merlot vyžaduje poměrně specifické podmínky k pěstování. Kvůli pozdnímu dozrávání je totiž pěstování Merlotu náročnější, potřebuje ty nejteplejší viniční tratě. „Od pěstování Merlotu nás nejdříve odrazovali, protože české klimatické podmínky pro něj nejsou ideální. V roce 2003 jsme však sklidili první odrůdu a od té doby Merlot získává různá ocenění. Tím nejaktuálnějším je zlatá medaile Grand Prix Austerlitz pro Merlot  výběr z hroznů a Merlot rosé pozdní sběr a bronzová medaile z téže soutěže pro Merlot klaret pozdní sběr,“ představila úspěchy z loňského roku Jitka Pomykalová.

V České republice se odrůda Merlot pěstuje na ploše o rozloze více než 75 hektarů. Mezi hlavní pěstitelské oblasti patří například Mikulovsko, Velkopavlovicko nebo Slovácko, které mohou vinné révě poskytnout relativně vhodné klimatické podmínky. V Blatnici pod Svatým Antonínkem je Merlot pěstován na viniční trati Plachty, kde měl začátkem 17. století vinici i  Jan Ámos Komenský.