Dnes je 21. 07. 2024

Zahrádkářský rok začíná březnem. Přivítejte jaro v zahradě, na balkoně i na terase

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Bře 7th, 2022
0 komentářů

Březen je měsícem, na který se těší každý zahrádkář, ať už je jeho zeleným rájem rozlehlá zahrada, anebo jen několikametrový balkón. Jaké rostliny už můžete sázet, které stromy ořezat? Nezapomeňte také na úklid nejen na samotné zahradě, ale i na terase. Jaro přivítejte pestrými truhlíky třeba s maceškami a jarními cibulovinami.

V březnu ve velkém začínáme s výsevy užitkových i okrasných druhů rostlin. Hned začátkem měsíce bychom měli dokončit výsev paprik a brokolice pro předpěstování sazenic, do poloviny měsíce je pak potřeba vysít rajčata. Do skleníku nebo pařeniště lze již vysadit karotku, ředkvičky či rané saláty. Ve druhé polovině měsíce je pak čas osít venkovní záhony mrkví, petrželí, špenátem, hráškem, koptem, cibulí sazečkou a česnekem. Pozor ale ještě na mráz. Před tím lze záhony chránit bílou netkanou textilií.

I u řady okrasných rostlin začínáme s výsevem právě v březnu. Z letniček si můžete začít chystat semena afrikánů, aster čínských, gazánií, cínií, slaměnek, hvozdíků nebo lichořeřišnice. Pěstujete-li oblíbené mečíky, je ve druhé polovině měsíce vhodné dát uskladněné hlízy narašit do tepla. Koncem března již můžete sázet i trvalky nebo bylinky. Během celého měsíce vysazujte nebo přesazujte také stromy, obzvláště prostokořenným sazenicím časný termín sázení prospěje.

Udělejte pořádek v zahradě i v korunách stromů

Plno práce čeká také na zahradě. V průběhu měsíce bude potřeba odhrabat nezetlelé zbytky listí ze záhonů i trávníku a odstranit chvojí nebo textilie, které chránily přezimující rostliny před mrazem. Trávník se hodí provzdušnit vertikulátorem. Do konce března je také potřeba stihnout dokončit řez živých plotů. Řez si zaslouží i další dřeviny – v první půlce měsíce ještě můžete prořezat rybíz a angrešt, ve druhé polovině lze provést prosvětlovací řez u jabloní a hrušní. Než na nich vyraší nové výhony, je dobré prořezat růže. „K prostříhávání keřů a stromků používejte vždy perfektně nabroušené zahradní nůžky, abyste docílili přesného řezu. Dbejte i na jejich čistotu, abyste do ran stromům nezanesli nějakou chorobu či plíseň. Pro prořezávku stromů se skvěle hodí teleskopické pákové nůžky, díky nimž dosáhnete i na vyšší větve bez nutnosti použít žebřík,“ radí Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí produkty pro domácnost i zahradu.

Tip: Práce na zahradě je radost, a to obzvlášť, máte-li k ruce šikovné pomocníky. O praktické produkty na zahradu si můžete i zasoutěžit, a to od 14. března na facebookovém profilu Astorea. Soutěžíme o velký zahradní gril na dřevěné uhlí.

Zkrášlete balkon jarními truhlíky

I majitelé balkónových zahrad se v březnu mohou směle pustit do práce. Nastává čas seříznout přezimované rostliny, přesadit je, přihnojit a přenést na světlé místo, aby si opět přivykly na slunce. Balkónovky, které přes zimu čekaly v teplejším prostředí, bychom měli začít pomalu otužovat.

Jelikož klasické balkónové rostliny budou během března ještě odpočívat, je ideální čas vyzdobit si dekorativní truhlíky časnými jarními květinami a rychlenými cibulovinami. Jarní truhlíky krásně oživí balkón nebo terasu svěží zelení a veselými barvami. Využijte třeba pestré macešky a primulky, ale i barevné sedmikrásky, narcisky a hyacinty. Chlad brzkého jara dobře zvládají i modřence, pryskyřníky nebo pomněnky.

Připravte terasu

Pokud disponujete terasou, ocení předsezónní péči také, a to nejen co do přípravy rostlin. Podlaha bude jistě ušpiněná, zaprášená a plná nafoukaného listí. Přes vlhké měsíce se na ní mohla objevit i plíseň nebo mech. Na vyčištění dlážděné terasy se hodí vysokotlaký čistič, na tu dřevěnou budete muset jít jemněji – s měkčím kartáčem a vhodnými čisticími prostředky. Prkna po čištění pořádně opláchněte, nechejte důkladně uschnout a poté naolejujte nebo ošetřete ochranným lakem. Očištění zasluhuje i zahradní nábytek, ten dřevěný pak také novou vrstvu laku.

Po základním úklidu terasy se můžete vrhnout na její zkrášlení. Zmíněné jarní truhlíky můžete zakomponovat třeba do schůdkového květináče nebo osázejte závěsné květináče. Do vhodných nádob naaranžujte proutky kočiček a jehněd nebo zlatého deště. „Pokud rádi na terase pěstujete bylinky, abyste je měli při ruce pro letní grilovačky, zkuste vsadit na závěsný systém s dřevěným rámem a dekorativními nádobami. Je mimořádně praktický a opravdu krásně vypadá,“ dává tip Magda Jandová.

Pro krásnou zahradu, terasu i balkon

 

Sada zahradního nářadí Fieldmann

Kvalitní zahradní nářadí je základ. Tato sada obsahuje lopatku, hrabičky, kultivátor a vypichovač plevele. Vše z odolného hliníku a se změkčenou rukojetí, která příjemně padne do ruky. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 499 Kč

Odkaz na produkt zde.

Teleskopické nůžky na živé ploty

Krásný živý plot je ozdobou každé zahrady. Jeho údržbu vám usnadní výkonné plotové nůžky české značky Fieldmann s teleskopickou rukojetí. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 2 199 Kč

Odkaz na produkt zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Květináč schůdkový

Schůdkový květináč je dokonalý a trendy doplněk pro vaši terasu, balkon i zahradu. Díky praktickému designu využívá maximum svého prostoru. Použité borovicové dřevo má certifikát FSC, který je zárukou původu z obhospodařovaného lesa s přísnými ekologickými a sociálními požadavky. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 999 Kč

Odkaz na produkt zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Závěsný systém s květináči

Závěsný systém s květináči umožňuje jednoduché pěstování bylinek doma, na balkoně či terase. Dřevěný rám je vyrobený z borovicového dřeva s certifikátem FSC, který je zárukou původu z obhospodařovaného lesa s přísnými ekologickými a sociálními požadavky. Součástí je 6 květináčů z galvanizované oceli v moderním designu. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 999 Kč

Odkaz na produkt zde.