Dnes je 15. 04. 2024

Za krvácení dásní může zánět z nečistot. Přidejte na čištění

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Dub 22nd, 2015
0 komentářů

„Mám to dáno geneticky.“ „Máme to v rodině.“ „Může za to moje těhotenství.“ „U mě čištění prostě nefunguje.“ Tyto a mnoho podobných výmluv slýchají při odhalení zanedbaného či zkaženého chrupu zubní lékaři stále dokola. A tak znovu a znovu objasňují: stav zubů v naprosté většině případů odráží péči jejich majitele. Ani dnes však řada Čechů stále neví, jak by optimální péče o chrup a ústní dutinu měla vlastně vypadat. Přinášíme proto přehledný návod, jak vybrat kartáček, proč používat mezizubní kartáčky nebo jakou techniku čištění zvolit.

Rada 1: Zubní plak je mazlavý. Volte kartáček s měkkými rovnými štětinami

Lidé dovedou být velmi pečliví při výběru vhodného oblečení, dobré večeře, parfému či třeba rtěnky. Při koupi kartáčku na zuby však paradoxně často sáhnou po prvním, který jim v drogerii přijde do ruky. Čištění zubů pak mnohdy podvědomě urychlují, protože je jim nepříjemné a tvrdé štětiny jim drásají dásně. Vybrat kvalitní a vhodný kartáček je přitom základním kamenem dobré péče. Podle čeho volit?

Vhodný kartáček by měl mít podle odborníků spíše měkké štětinky. Zubní plak je totiž mazlavější konzistence, s čímž si měkké štětiny poradí lépe než tvrdé, které mohou narušit povrch zubu. Měkké štětinky jsou navíc flexibilní a dostanou se tak i do méně dostupných míst, aniž by narušily okolní měkké tkáně. Měly by být střiženy jednoduše rovně, všechny ve stejné délce. Střídání delších a kratších štětinek je zde spíše na škodu. Pro lepší zapamatování lze použít přirovnání ke koštěti – tím, které je posázeno stejně dlouhými vlákny, také zametete lépe než tím, které má některé trsy delší než jiné. Důležitá je také hustota osázení. Čím větší je, tím lepší bude čištění. Kartáček s dostatečným počtem štětin lze poznat tak, že má povrch pracovní hlavičky kvůli bohatému pokrytu málo zřetelný. Vhodný kartáček by měl mít délku hlavičky maximálně na rozsah 2 či 3 zubů. S delší hlavičkou bude podle odborníků čištění méně efektivní, protože se štětinky nedostanou na všechna zakřivení zubu a do povrchových nerovností.

Rada 2: Čištění není věda. Je ale třeba dělat to poctivě

V čištění zubů existuje řada metod, od Fonesovy krouživé přes Stilmanovu až třeba po Bassovu. Techniky obvykle preferují, případně kombinují, rotační či krouživé pohyby s těmi vertikálními a horizontálními. Někdo doporučuje jemně kroužit, jiný zase stírat shora dolů. Vrstva plaku se nejdříve formuje v oblasti krčku zubu. Pokud chcete předejít zubnímu kazu, měli byste se na tuto oblast zaměřit. Doporučuje se začít na předních řezácích horní čelisti a postupovat směrem dozadu, přičemž část štětinek kartáčku by měla být pod úhlem 45 % na dásni a část na ploše zubu. Čistěte vnější stranu zubního oblouku a pak přejděte i k jeho vnitřní straně. Pro pocit maximální čistoty je dobré zvolit vhodnou pastu. „Kvalitní zubní pasta je taková, která pomůže vedle příjemného osvěžení odstranit rovněž nežádoucí mikroorganismy v ústní dutině a v hrdle. Pasty s hydroxyapatitem navíc dovedou vyrovnávat nerovnosti zubní skloviny. Unikátní jsou pasty s obsahem čistého stříbra, ty totiž dovedou působit antibakteriálně,“ radí MUDr. Pavel Hanzelka, odborný konzultant LR Health & Beauty, která na trh dodává zubní pastu Microsilver Plus s čistým stříbrem.

Rada 3: Krvácející dásně značí zánět. Nepřestávejte s čištěním

Jakmile spatří krev při čištění zubů, mnoho lidí zpanikaří a kartáček raději odloží. Stejně jako mezizubní kartáčky, dentální nit nebo ústní vodu. To je však největší chyba. Zdravá dáseň je růžová a při lehkém dráždění a čištění zubů běžně nekrvácí. Pokud tedy ke krvácení u čištění dojde, můžete vsadit na zánět způsobený nevyčištěným zubním plakem, který se vám na krčku a kolem zubu hemží bakteriemi. S nimi váš organismus vede boj a reakcí vašeho těla je právě větší prokrvení dásně, její zrudnutí a případně otok. V tuto chvíli je proto třeba se naopak všech nástrojů na čištění chopit a tělu v boji s bakteriemi pomoci. V opačném případě se totiž můžete těšit na vznik kamene, parodontózu nebo viklání zubů. Výborným pomocníkem je vedle klasického kartáčku ten mezizubní, který svým tvarem připomíná čistič lahví. Prostor mezi zuby je totiž bez něj v podstatě nemožné udržet v čistotě a bez plaku. Pokud nevíte, jakou velikost kartáčku zvolit, poraďte se se svým zubním lékařem. Existuje totiž celá škála rozměrů, přičemž příliš malý nevyčistí velké prostory mezi zuby, příliš velký zase může poškodit zuby a dáseň mezi nimi. Krvácení dásní pak často ustane už dříve než po týdnu používání mezizubního kartáčku. Pokud máte tak těsné mezizubní prostory, že se mezi ně nevejde ani nejmenší velikost kartáčku, vsaďte na nit. Tu si namotejte na ukazováčky, obtočte ji kolem zubu do písmene C a jemným pohybem se s ní posouvejte od korunky zubu až po dáseň. Nebojte se zajet po hraně zubu až těsně pod úroveň dásně. Na závěr hygieny je dobré ústa vypláchnout ústní vodou.