Dnes je 28. 04. 2024

Vzdělávací program společnosti REMA Systém boduje u žáků i učitelů. Školy mohou až do konce října také soutěžit ve sběru elektroodpadu

Autor: Redakce
Rubrika: Školství
Říj 9th, 2023
0 komentářů

Certifikovaný vzdělávací program Odpad není k zahození si stáhlo již přes 500 škol. Edukační projekt společnost REMA Systém motivuje k ochraně životního prostředí a odpovědné likvidaci vysloužilých elektrospotřebičů.  Učitelé oceňují jeho kvalitní zpracování i snadnou aplikovatelnost do výuky. Školy zapojené do projektu Zelená škola mohou také aktuálně i nadále soutěžit ve sběru elektroodpadu o hodnotné ceny. Společnost REMA Systém totiž prodloužila letošní ročník soutěže Ekoedu až do konce října. 

Certifikovaný vzdělávací program Odpad není k zahození představila společnost REMA Systém již v roce 2021. Ke konci roku 2022 se pak dočkal výrazného rozšíření a rozpracování. Na rozdíl od původního programu, který byl určen pouze organizacím zapojeným do projektu Zelená škola, se navíc nová verze zpřístupnila všem, včetně široké veřejnosti. Volně ke stažení je vzdělávací program k dispozici na webu rema.cloud. Do konce září letošního roku si jej stáhlo již 512 uživatelů. 

„Děti, ale i dospělí se mohou hravou formou seznámit s tématem nakládání s odpadem, důraz je přitom kladen na problematiku ekologické likvidace starých elektrozařízení. Cílem je motivovat a vychovávat děti k šetrnému přístupu k přírodě. S tím pomohou nejen hravé pracovní listy, ale především interaktivní online prvky, které představují jednu z hlavních novinek nové verze programu,“ uvádí Petr Kubernát za společnost REMA Systém, která je jedním ze tří nejvýznamnějších kolektivních systémů sběru odpadních elektrozařízení v ČR. 

Program Odpad není k zahození nabízí aktivity pro děti od mateřských škol až po poslední ročník základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Při přípravě spolupracovala společnost REMA Systém s organizací Botič ze střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr, která má s environmentální edukací veřejnosti bohaté zkušenosti. Dle dosavadní zpětné vazby si pedagogové vzdělávací program pochvalují. Dobře se jim s ním pracuje a potvrzují, že online aktivity vzbudily u žáků nadšený ohlas. „Máme opravdu velikou radost z velkého zájmu a kladných ohlasů. Těší nás, že se nám podařilo zpracovat vzdělávací program, který zaujal jak pedagogy, tak i jejich žáky. Doufáme, že se povědomí o ekologickém nakládání s odpadem rozšíří do všeobecného povědomí. Vítáme nové spolupráce, protože v kvalitní osvětě nejmladších generací vidíme velkou naději pro budoucnost,“ dodává Petr Kubernát. 

Sběrová soutěž Ekoedu prodloužena až do konce října 

REMA systém motivuje školy k odpovědnému přístupu k vysloužilým elektrospotřebičům i díky sběrovým akcím. Pro školy zapojené do projektu Zelená škola totiž organizuje tradiční každoroční soutěž ve starých elektrozařízení, letos pod novým názvem Ekoedu. Letošní ročník odstartoval 1. června a původně měl skončit 30. září, nově je však soutěž prodloužena až do 31. října 2023. Zájemci se tak mohou zapojit ještě i nyní. 

I v letošním ročníku se opět soutěží ve dvou kategoriích, a to v kategorii mateřské školy a  v kategorii základní, střední a speciální školy. „Vyhodnocování soutěže bude probíhat osvědčenou formou, kdy se stanoví průměrná hmotnost celého sběru školy v přepočtu na jednoho žáka. Díky této metodě nebudou znevýhodněny ani malotřídky a zapojit se mohou opravdu všichni,“ uvádí Petr Kubernát s tím, že místo tří vítězů v každé kategorii bude tentokrát oceněno hned pět nejlepších školek a pět nejlepších škol. Na ty pak čekají výhry v podobě tabletů od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic, a. s. Kompletní pravidla soutěže jsou k dispozici na webu www.rema.cloud v sekci Zelená škola. 

V minulém ročníku vysbíraly školy přes 40 tun odpadního elektra  

V minulém ročníku soutěže, který probíhal od 1. září 2021 do 30. března 2022, odevzdali žáci zapojených škol téměř 41 tun vysloužilých elektrozařízení. V kategorii mateřských škol zvítězila Mateřská škola Dušníky, kde se vysbíralo téměř 900 kilogramů na žáka. V kategorii základních, středních a speciálních škol se na první příčce umístila Základní škola a Mateřská škola Skorošice se sběrem přes 277 kilogramů na žáka. Celkem se zapojeným mateřským školám podařilo odevzdat 22 589 kilogramů vysloužilých elektrozařízení. Základním, středním a speciálním školám poté 18 142 kilogramů.