Dnes je 22. 04. 2024

Vývoj baterií do mobilů a tabletů trvá roky, přispívá k úspoře peněz a zvýšení výdrže

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Kvě 19th, 2016
0 komentářů

Okruh každodenně používaných zařízení poháněných bateriemi neustále roste, stejně jako nároky, které na ně klademe. Především u baterií v přenosných počítačích, tabletech a smartphonech očekávají jejich majitelé stále delší výdrž, ale zároveň i menší rozměry a nižší hmotnost. Vývoj baterií pro nové typy zařízení může trvat i roky. Přitom alternativní nabídka neoriginálních baterií šetří uživatelům náklady a často poskytuje lepší vlastnosti.

Standardem ve výbavě nejdražších notebooků a mobilních zařízení jsou dnes lithium-polymerové, tedy Li-Pol baterie, zatímco přístroje střední a nižší třídy pohánějí nejčastěji lithium-iontové (Li-Ion) baterie. Výhodou baterií typu Li-Pol je především jejich nižší hmotnost a možnost vyrábět tenké a extrémně dlouhé modely. Nevýhodou těchto baterií je jejich vysoká cena. Také proto nelze v blízké době očekávat, že by se Li-Pol baterie rozšířily do levnějších notebooků, smartphonů a tabletů.

Levnější náhrada

Li-Pol baterie rovněž často nejsou dostupné jako náhradní díl, který si může uživatel sám a snadno vyměnit, a jen výjimečně lze potřebný typ Li-Pol baterie nahradit neoriginální, tedy i levnější variantou. Proto je třeba měnit Li-Pol baterie v servisu, což výrazně zvyšuje cenu opravy. Z uživatelského hlediska je výhodnější vlastnit zařízení s Li-Ion bateriemi, které lze zpravidla snadno vyměnit i v domácích podmínkách a často jdou sehnat i jako neoriginální příslušenství, tedy za nižší cenu oproti originálu. Cena ovšem nemusí být jediným argumentem výhodnosti použití neoriginálních baterií. Vývoj baterií totiž nestále postupuje, proto je dnes často možné sehnat stejný typ Li-Ion baterie, kterým je zařízení vybaveno z výroby, ovšem s výrazně vyšší kapacitou. Nárůst kapacity modernější Li-Ion baterie může být při zachování stejných rozměrů až několik desítek procent, což představuje cenné desítky minut či jednotky hodin provozu mobilního zařízení bez připojení k elektrické zásuvce.

Náročný vývoj

Dodavatelé baterií musejí do vývoje svých vlastních produktů investovat, podobně jako výrobci originálních akumulátorů pro notebooky a další mobilní zařízení. Například vývoj nové baterie T6 power pro konkrétní zařízení zabere měsíce, ale v některých případech, především pokud výrobce původního zařízení používá elektronickou ochranu proti použití neoriginálních baterií, to může trvat i několik let. Výsledkem ovšem může být i baterie s výrazně lepšími parametry než má originál. Někteří výrobci mají použití originálních baterií ve svých zařízeních chráněno speciálním čipem, podobně jako výrobci tiskáren vyžadujících originální inkoustové náplně. Zákazníkům tak komplikují možnost pořídit si levnější náhradní díl pro zařízení, které například již není pokryto zárukou, nebo v případě, kdy by dodání originální baterie trvalo dlouhou dobu či by byla baterie na trhu již nedostupná. Internetový obchod BatteryShop.cz přitom dodává náhradní baterie T6 power pro stovky různých mobilních zařízení do druhého dne od objednání.