Dnes je 21. 05. 2024

Výsledek tendru na Dukovany rozhýbe realitní trh. Na Třebíčsku výrazně vzroste cena nemovitostí i poptávka

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Dub 24th, 2024
0 komentářů

Příliv tisíců nových obyvatel očekává v následujících letech město Třebíč a jeho okolí. Za pohybem stojí dlouho plánovaná dostavba bloků jaderné elektrárny Dukovany, o jejíž podobě se v současné době jedná. Dopady miliardového projektu se na Třebíčsku odrazí nejen na pracovním trhu, ale také na bytové situaci. Dostavba totiž výrazně ovlivňuje nabídku cen nemovitostí.

Výstavba nových bloků jaderné elektrárny, která se nachází 25 kilometrů od Třebíče, zasáhne do podoby regionu v následujícím desetiletí. Projekt s sebou přinese velké množství financí, rozmach služeb i podnikatelských příležitostí. Oblast tak musí být připravena nejen na dostavbu, ale take její dopady. Podle dřívějšího vyjádření starosty Třebíče Pavla Pacala jsou některé projekty, které mají město na velké změny přichystat, již v realizaci.

Pracuje se například na vzniku nových bytových domů, které vznikají v třebíčských lokalitách Na Kopcích, Vídeňský Rybník nebo v ulici Modřínová. Náročná výstavba jaderných bloků s sebou totiž přinese tisíce lidí, kteří výrazně ovlivní situaci na trhu s nemovitostmi. Vysoká poptávka po bydlení se očekává na celé Vysočině i v Jihomoravském kraji, na jehož pomezí se jaderná elektrárna nachází.

Zájem o nemovitosti budou mít investoři

Podle odborníků je proto ideální čas na koupi vlastní nemovitosti. V následujících týdnech už totiž bude jasné, který z uchazečů o tendr na Dukovany, dostavbu zrealizuje. A ceny realit v regionu poletí bleskově nahoru. „V tu chvíli bude zřejmé, že je stavba opravdu reálná. Ceny nemovitostí se zvednou a celý trh se rozpohybuje. O nemovitosti budou mít zájem zejména investoři, kteří budou kupovat byty za lepší cenu a následně je novým pracovníkům Dukovan budou přeprodávat za mnohem vyšší částky,“ vysvětlila Lucie Potančoková z třebíčské realitní kanceláře STING.

Dopady výstavby dukovanské elektrárny jsou zejména na Třebíčsku žhavým tématem. Podle vlády se počítá s tím, že část příchozích lidí budou tvořit zahraniční odborníci, a to zejména ze Slovenska. Nové pracovní pozice by měli obsazovat take současní studenti středních a vysokých škol technického zaměření. Zájem bude o oblast elektrotechniky, stavebnictví, strojírenství, ekonomie i jaderný obor.

Brzké koupi nemovitostí na Vysočině nenahrává jen očekávaný příliv nových obyvatel, ale také klesající hypoteční úvěry. Za poslední rok se trh zásadně změnil a v současnosti jsme na takzvaném realitním dně. V průběhu roku 2022 a 2023 klesly ceny domů a bytů v Česku o dvacet až třicet procent. Hypoteční úroky jdou poměrně rychle dolů. Očekáváme, že na konci roku budou na čtyřech procentech,” uvedla Potančoková.

Trend klesajících cen nemovistostí, který loni potěšil většinu republiky, se na Vysočině nepodepsal. Právě naopak – v posledním čtvtletí roku 2023 vzrostly ceny prodaných bytů až o 10 procent. A vzhledem k plánované dostavbě nových bloků Dukovan se na lepší časy neblýská. Pro ty, kteří plánují koupi nemovistosti v regionu, tak nastala nejvhodnější doba. Čím déle budou zájemci o byty váhat, tím vyšší ceny a větší konkurence je čeká.

Miliardový projekt ovlivní dopravu i HDP

Původně byla v Dukovanech v plánu výstavba pátého jaderného bloku. V lednu ale došlo k radikální změně a součástí soutěže je realizace až čtyř bloků. Zatímco stavba jednoho by zvýšila HDP o 234 miliard korun, čtyři reaktory znamenají zvýšení až o billion. O zakázku mají zájem francouzská EDF a jihokorejská KHNP, které podepsaly memorandum. Obě zahraniční firmy slibují, že minimálně 65 % prací na stavbě zajistí český průmysl.

Právě přeprava stavebního materiálu bude znamenat další výrazný dopad na region Třebíčska. I proto začala Kraj Vysočina investovat do modernizace dopravní infrastruktury. „Naším cílem je dobře připravit náš region a na největší energetický projekt v historii České republiky. Chceme vyhodnotit pozitiva i negativa, která jsou, nebo v budoucnu mohou být, spojena s výstavbou nových bloků jaderné elektrárny,“ vyjádřil se hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Stejně intenzivně se na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany připravují také střední Čechy. Několikasettunové součásti na miliardovou stavbu se totiž budou dovážet z Kolínska, kam připlují po Labi. Kvůli náročné přepravě nadměrného materiálu vzniknou v následujících letech nové silnice i mosty. Úpravy komunikací vyjdou na více než 13 miliard korun

Letos navíc vstoupila do strategické fáze také výstavba horkovodu, který spojí Dukovany s Brnem. Společnosti Teplárny Brno a ČEZ v březnu podepsaly smlouvu o smlouvě budoucí a realizační smlouvy. Díky miliardovému projektu povede z jaderné elektrárny přes jižní Moravou dvaačtyřicet kilometrů dlouhé potrubí, které má dlouhodobě snížit závislost moravské metropole na ruském plynu. Se stavbou se začne v roce 2027.