Dnes je 2. 02. 2023

Výrobce ložisek ZKL získal certifikaci v oblasti železničního průmyslu, respektují ji čtyři hlavní výrobci vlakových souprav

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Bře 7th, 2017
0 komentářů

Výrobce ložisek ZKL získal důležitou certifikaci v oblasti železničního průmyslu. Pozitivní ohodnocení firmě pomůže v růstu na světových trzích. Certifikace IRIS specifikuje požadavky na systém managementu kvality výrobců komponent pro železniční průmysl a podporují ji největší výrobci v oboru. Audity, které má ZKL za sebou, proběhly v závodě v Klášterci nad Ohří, kde se téměř veškerá produkce pro železniční průmysl vyrábí. 

Standard IRIS je založen na mezinárodně uznávaných normách kvality ISO 9001. Byl vytvořen za účelem hodnocení systémů řízení specificky pro železniční průmysl. Iniciativa IRIS je vedena Unií evropského železničního průmyslu (Union of the European Railway Industry – UNIFE) a zároveň je podněcována a podporována čtyřmi z největších výrobců – Bombardier, Siemens, Alstom a AnsaldoBreda.

„ZKL splnilo vysoké normy kvality, prokázalo vhodnost, účinnost a efektivnost vybudovaného systému managementu kvality a prošlo certifikačními audity. Od ledna 2017 jsme držitelem tohoto významného certifikátu, což nám pomůže v expanzi na řadě světových trhů. V posledních letech se snažíme o diverzifikaci našich výrobků a železniční průmysl patří v této oblasti k našim prioritám,” uvedl výkonný ředitel ZKL Jiří Prášil.

Železniční průmysl má řadu specifických požadavků, proto je certifikát IRIS pro dodavatele klíčový. Auditoři nezávisle posuzují schopnost firmy plnit požadavky technické specifikace, norma obsahuje i pokyny pro její praktickou aplikaci. Výsledky auditů jsou vyhodnocovány podle úrovně plnění, nejedná se tedy o hodnocení na principu dobrý nebo špatný. Některé požadavky mají status knock out, což znamená, že jejich neplnění má za následek nemožnost podstoupit samotný audit.

„Úspěšná implementace IRIS vytváří situaci win-win pro všechny zúčastněné strany, tedy výrobce zařízení, systémové integrátory, provozovatele a obchodní partnery. Certifikát nahrazuje individuální audity druhou stranou nejméně od čtyř nejvýznamnějších výrobců, jako jsou Alstom Transport, Ansaldobreda nebo Siemens,” dodal Prášil.