Dnes je 3. 03. 2024

Vyhrajte pro svou školu Ekologického oskara. Na přihlášení projektů zbývá posledních pár dní

Autor: Redakce
Rubrika: Školství
Bře 23rd, 2016
0 komentářů

Už jen posledních pár dní mají školy na to, aby zaregistrovaly svůj projekt do 8. ročníku Ekologických oskarů, prestižní soutěže v oblasti životního prostředí. Šanci na úspěch mají všechny školy a vzdělávací instituce, které nějakým způsobem pečují o životní prostředí. V minulém ročníku zvítězilo vzdělávací centrum TEREZA s ekologickými programy, do kterých se zapojilo přes 90 000 dětí.

Ekologický oskar je každoročně udělován projektům, které šetří energii či přírodu nebo přispívají k ochraně životního prostředí. Soutěž probíhá paralelně ve 177 zemích světa a v České republice ji pravidelně pořádá energetická společnost E.ON. Zapojit se do ní mohou školy, žáci, učitelé, ale i vzdělávací centra. „V minulosti uspěly projekty, které se zaměřovaly na ekologickou výchovu nebo představily speciální prostory, kde mohla výuka probíhat. Šanci v kategorii Mládež mají také studenti, kteří kupříkladu vytvořili počítačovou hru či chytrou aplikaci, která pomáhá ekologicky vzdělávat děti či studenty,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže.

Celkovým vítězem loňského ročníku se stalo vzdělávací centrum TEREZA, které prostřednictvím tří unikátních programů ekologicky vzdělává více než 94 000 dětí. „Vítězství ve finále soutěže je pro nás dobrou zprávou. Potvrzuje se, že naše vize – vzdělávat děti, aby vytvářely společnost přátelskou k přírodě – je pro lidi smysluplná. Vyhrát Ekologického oskara nám poskytlo příležitost více se zviditelnit veřejnosti,“ říká Petr Daniš, ředitel vzdělávacího centra TEREZA. Mezi nominované se minulý rok dostaly též projekty žáků Středního odborného učiliště v Dačicích, kteří přišli s návrhem elektrického traktoru, a vzdělávací centrum Otevřená zahrada provozující interaktivní stanoviště, kde je veřejnosti přiblíženo fungování čtyř základních živlů.

Vlastní zajímavé projekty nebo projekty ze svého okolí lze registrovat do 15. dubna 2016 na adrese www.ekologickyoskar.cz/prihlaska.

Vítězové jednotlivých kategorií, kterými jsou kromě Mládeže také Obec, Firma, Kutil, Stavba a Nápad, obdrží hodnotné ceny a roční zapůjčení vozu ŠKODA Citigo na stlačený zemní plyn (CNG). Celkový vítěz soutěže odjede vlastním automobilem ŠKODA Octavia Combi G-TEC na CNG a jeden z nominovaných projektů bude mít možnost zastupovat Českou republiku na světovém finále soutěže Energy Globe Award. Více informací o soutěži najdete na webu www.ekologickyoskar.cz.