Dnes je 3. 10. 2022

Vyhrajte pro svou školu ekologické ocenění E.ON Energy Globe. Přihlaste svůj projekt do 15. dubna

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 27th, 2017
0 komentářů

Školy i sdružení pro mládež mají znovu šanci vyhrát prestižní ekologické ocenění. Do devátého ročníku soutěže E.ON Energy Globe se mohou hlásit všechny školy, které šetří energie a realizují projekty na ochranu životního prostředí. Na vítěze čekají zajímavé věcné ceny včetně vozu ŠKODA Octavia G-TEC s pohonem na CNG. Registrace projektů končí 15. dubna.

„Do soutěže jsme se přihlásili, protože se věnujeme ochraně přírodních zdrojů a myslíme si, že dokážeme být samostatní. Na své projekty si vyděláváme sami prodejem fair trade produktů na farmářských trzích. Díky tomu jsme škole pořídili úsporné žárovky a úsporné kohoutky,“ vysvětluje svou motivaci pro přihlášení do soutěže Daniela Dezortová, členka Ekotýmu ze Zbirohu, který si v loňském ročníku odnesl vítězství v kategorii Mládež. Letos mají se svými ekologickými projekty šanci na výhru i další podobné školy či organizace. Společnost E.ON totiž podeváté vyhlásila registraci do soutěže. Oceňování nejlepších projektů z oblasti udržitelnosti, ekologie a úspory energií v Česku je součástí celosvětové soutěže Energy Globe Award. V Česku má soutěž šest hlavních kategorií – Obec, Mládež, Firma, Stavba, Nápad a Kutil.

Inspirací pro řadu českých škol se loni stal vítěz kategorie Mládež, Ekotým žáků základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu. Více než třicet dětí se v něm věnuje činnostem spojeným s ochranou přírody. Škola má svou vlastní zahradu, v níž probíhá výuka a děti se tu také učí pečovat o rostliny nebo zkoumat dobu rozpadu různých odpadků. „Kromě jiného se věnujeme třeba palmovému oleji, kvůli němuž se kácí deštné pralesy a po jeho zasetí zůstává půda neplodná,“ vysvětluje jeden z členů Ekotýmu, Petr Svejkovský. „Oslovili jsme české firmy, které tento olej používají a vyzvali jsme je k jeho omezení. Od všech firem jsme dostali kladnou odpověď a u výrobce Brumíka se nám náhrada palmového oleje už povedla,“ dodává.

„V soutěži E.ON Energy Globe mají české školy a instituce pro mládež možnost zhodnotit své dosavadní aktivity a získat prestižní ocenění,“ říká Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže. Hlavní výhrou v soutěži je i letos ekologický vůz NOVÁ ŠKODA Octavia G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn. Pro vítěze jednotlivých kategorií je pak nabízena zdarma k ročnímu zapůjčení ŠKODA CITIGO rovněž s pohonem na CNG. Dalšími cenami jsou energeticky šetrné spotřebiče od společností Miele a Vaillant. Školy a sdružení pro mládež se mohou do soutěže registrovat na stránkách http://www.energyglobe.cz do 15. dubna.