Dnes je 17. 04. 2024

Výherci středoškolské soutěže Den hejtmanem Jihomoravského kraje si odnesou ceny v hodnotě až 100 000 korun

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Úno 13th, 2024
0 komentářů

Devět soutěžních týmů ze středních škol a gymnázií na území Jihomoravského kraje (JMK) bojuje o vítězství ve druhém ročníku této originální soutěže. Skupiny po třech studentech soutěží o výhry v hodnotě až sto tisíc korun. Hlavní výhrou je společně strávený pracovní den s hejtmanem Janem Grolichem. Organizátorem soutěže jsou studenti Gymnázia Brno, Vídeňská.

Hlavním úkolem soutěžících je odprezentovat svůj volební program před odbornou komisí sestavenou ze zástupců FSS MU, ESF MU, České televize, organizačního týmu a samotného hejtmana. Novinkou tohoto ročníku je i zahrnutí rozhodnutí sboru volitelů složeného ze spolužáků jednotlivých týmů do finálního hodnocení. Pro soutěžící byly připraveny tři vzdělávací programy, které jim mají pomoci při přípravě odevzdávaných prací. Dva se uskutečnily na fakultách FSS a ESF MU, třetí proběhl přímo v brněnském studiu České televize. Součástí soutěže je také debata studentských kandidátů na hejtmana připomínající reálné televizní diskuze ze skutečných volebních kampaní.

Tento ročník, stejně jako první (probíhající minulý školní rok), je organizován studenty Gymnázia Brno, Vídeňská. Soutěž je inspirována podobnou akcí pod názvem Jeden den hejtmanem z roku 2016, jenž byla rovněž organizována studenty tamního gymnázia. Letošní druhý ročník se opět koná pod záštitou Jihomoravského kraje a jeho hejtmana Jana Grolicha. Na projektu se podílí dvě katedry Masarykovy univerzity (FSS a ESF MU) a letos poprvé i Česká televize studio Brno. Organizátoři rovněž využili možnosti konzultace s marketingovými odborníky z PR agentury Lesensky.cz.

Vzdělávací aspek

Díky projektu získávají studenti základní podvědomí o dění v oblasti politiky, marketingu a propagace. Objevují nové poznatky, které by ve standardní výuce nenašli a které budou moci využít v dalších letech a současně se také zlepší v projevu a vystupování. Za absolvování výukových programů soutěžící obdrží osvědčení, které mohou uplatnit ve svém budoucím životě.

Jedním z hlavních cílů soutěže je vzdělávání středoškoláků v oblasti rozvoje jejich kompetencí potřebných k zapojení do politického života obce a kraje. Chceme, aby si naši studenti uvědomili, že v demokratické společnosti je důležitá aktivita a angažovanost každého občana,“ potvrzuje Jindřich Svoboda, profesor gymnázia dohlížející na chod soutěže.

Soutěžící v nejbližších dnech čeká finále soutěže, které zahrnuje mimo jiné workshop v České televizi, debatu kandidátů a prezentaci své připravené kampaně před hodnotící komisí a sborem volitelů (na debatu kandidátů i na finále soutěže bude umožněn vstup médiím.