Dnes je 29. 03. 2024

Co zohlednit při výběru stínicí techniky a na co si dát pozor?

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Dub 30th, 2018
0 komentářů
Výběr stínicí techniky

Období jara představuje ideální příležitost pro pořízení a instalaci kvalitní stínicí techniky ještě předtím, než udeří tropické letní teploty. I u stínění přitom existuje množství různých řešení, ať už z hlediska jeho umístění, způsobů ovládání, barevného provedení nebo dalších funkcí. V následujících pěti tipech přehledně shrnujeme základní prvky, které byste při výběru stínicí techniky měli zohlednit, případně si na některé dát rovnou pozor.

Účinnost

První rozhodování při pořizování stínicí techniky se zpravidla točí okolo volby mezi vnitřní a vnější variantou stínění. Zatímco v minulosti se největší popularitě těšila – především díky nižší ceně – varianta interiérových žaluzií, v posledních letech stále stoupá zájem o předokenní stínění. Hlavním důvodem je především výrazně vyšší účinnost tohoto řešení oproti vnitřnímu stínění. Lamely totiž zadrží teplo ještě před vstupem do místnosti, která je tak i v létě příjemně chlazená. „Zatímco u zatažených vnitřních žaluzií může stále docházet k přehřívání interiéru, exteriérová varianta dokáže zadržet až 94 % tepelné energie. V přímém srovnání je tak až desetkrát účinnější. Není proto divu, že se rok od roku těší větší oblibě,“ řekl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí stínicí techniky či garážových vrat. Díky vysoké účinnosti odpadá při pořízení exteriérového stínění nutnost instalace dalších chladících prvků, jakými jsou například klimatizace, což se významně promítá i do případných nákladů na energie.

TIP: Pokud chcete vybavit svoji domácnost stínicí technikou, volte její vnější variantu. Ta svoji primární funkci vykonává násobně lépe oproti interiérovým řešením.

Další funkce

V případě, že dáte přednost vnější variantě stínění, otevírají se před vámi dvě základní možnosti. Každá z nich přitom s sebou nese i další doplňující funkce. První variantou jsou venkovní žaluzie. O zadržení drtivé většiny tepelné energie již byla řeč, kromě jiného však odstíní také až 80 % světelného záření. Jejich velkou výhodou je pak i možnost polohování lamel. Podle potřeby si tak můžete regulovat množství světla, které prochází do interiéru. Změny poloh zároveň odradí i zloděje – pokud žaluzie opatříte automatickým systémem, který lamely vytahuje a zatahuje v závislosti na aktuálních povětrnostních podmínkách, a to i v případě, že se nacházíte mimo domov. Druhou základní variantu pak představují předokenní rolety. „Díky své konstrukci fungují nejen jako účinný stínicí, ale také jako tepelně-izolační prvek. Především v chladných měsících totiž brání únikům tepla z interiéru, díky izolačním prvkům pak také dovedou snížit hladinu hluku z okolí až o 16 decibelů,“ uvedl Valenta. I předokenní rolety jsou přitom dobrou prevencí před zloději. Jejich bezpečnostní článkové pružiny totiž nejen drží lamely v jedné rovině, ale také brání nežádoucímu mechanickému zdvihnutí.

TIP: Volba mezi roletami a žaluziemi záleží na preferencích uživatele – zda kromě stínění upřednostní i tepelnou a zvukovou izolaci nebo chce co nejvíce regulovat množství světla, které proniká do interiéru.

Jak v létě zmírnit extrémní zátěž na organismus? Pomůže dostatečné větrání, rady meteorologů i vhodná stínicí technika

Stavební připravenost

Obecně platí, že na stínicí techniku by se mělo myslet už při samotném projektování stavby. Pokud totiž bude dopředu hotová příprava, samotná instalace vyjde ve výsledku levněji a pohodlnější bude často i způsob ovládání. U venkovních žaluzií je proto dobré připravit prostor, kam budou lamely při vytahování zajíždět. Řešení bývají buď podomítkové prostory nebo instalace plechů, které žaluzie kryjí. Obě tyto varianty se nachází nad horní hranou okna. Obecně přitom platí, že tento prostor by měl být co největší, ať už co se týče hloubky či výšky. Lamely žaluzií dosahují velikosti až téměř 10 cm, pokud jsou menší, je jich naopak na výšku okna potřeba vyšší počet – větší je tedy i celkový nábal. Pokud však stavba zmíněným způsobem připravena není, lze vše řešit i jinak. „V případě dodatečného osazení venkovních rolet nebo žaluzií se volí krycí plech boxu, který však částečně ubere světlou výšku okna,“ řekl Jan Hrnčíř, produktový manažer české pobočky Somfy, největšího světového výrobce pohonů a řídících systémů pro stínicí techniku. 

TIP: Zohlednění stínicí techniky při projektování stavby se vyplatí. V opačném případě (nebo v případě stěhování) se obraťte na přední výrobce stínění, kteří zvládnou vše vyřešit i dodatečně.

Způsob ovládání

Ovládání stínicí techniky pomocí speciální páčky či kliky pomalu ustupuje. Plně ho nahrazují motorizované varianty, které jsou nyní k dispozici i u vnitřních žaluzií. Kvůli osazení elektrickými motory se proto především u venkovních variant stínění doporučuje vyvést vývody elektroinstalace do exteriéru. Opět tedy platí pravidlo myslet na stínicí techniku už při samotném projektování. I případná absence vývodů se však dá řešit jiným způsobem. „Pokud nelze vyvést přívod elektrické energie do roletového boxu nebo nechceme podstoupit náročné elektroinstalační práce, lze zvolit WireFree řešení, kdy je motor napájen baterií a ta solárním panelem umístěným na boxu,“ doplnil Hrnčíř. Pokud máte stínicí techniku opatřenou motorizací, je možné ji pak ovládat klasickým vypínačem na zdi nebo dálkovým ovladačem. Čím dál populárnější variantou je pak napojení stínicí techniky na systém tzv. chytré domácnosti, který mimo jiné pomáhá udržovat v interiéru potřebnou teplotu při minimalizaci nákladů za energie. Například v zimě proto pouští do interiéru maximum slunečního svitu a upřednostňuje tak jeho energii před klasickým vytápěním.

TIP: Budoucnost z hlediska ovládání stínění je v elektrických pohonech, které vynikají velkým uživatelským komfortem. Žaluzie či rolety zároveň mohou tvořit základ vaší (budoucí) chytré domácnosti, jejíž doménou je optimalizace nákladů na energie.

Stínicí technika letos v Česku posiluje: Češi stále více používají exteriérové žaluzie

Design

Jedním ze zásadních prvků, který může výrazně ovlivnit finální výběr stínicí techniky, je také její vzhled. Ten logicky více vynikne u venkovních variant. Například exteriérové žaluzie působí jako výrazný designový prvek sám o sobě, a to především u velkých prosklených ploch tvořených např. francouzskými okny. Výrobci lamely nabízejí v barevně spíše neutrálních odstínech, aby celkový obraz exteriéru vhodně doplňovaly. V případě předokenních rolet pak lze z hlediska barev popustit uzdu své fantazii mnohem více. „Kromě neutrálnějších odstínů či imitací dřeva je ve standardní nabídce k dispozici také více než dva a půl tisíce různých barev. Rolety je tak možné dokonale sladit s dalšími prvky exteriéru, ať už se jedná o vchodové dveře či garážová vrata,“ uzavřel Lubomír Valenta.

TIP: Pokud chcete barevně sladit více prvků exteriéru vaší domácnosti, sáhněte po roletách, které nabízí více možností. Venkovní žaluzie se naopak hodí k podtrhnutí moderního a luxusního dojmu.