Dnes je 1. 03. 2024

Vánoční detoxikace organismu: Nezatěžujte játra, mějte krizový plán

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Pro 10th, 2015
0 komentářů

Za posledních 10 let se podle Českého statistického úřadu zvýšila délka života, kterou člověk prožije ve zdraví. U žen vzrostla o 3,6 roku a u mužů dokonce o 4,2 roku. Tyto údaje vypovídají o tom, že se Češi snaží žít zdravěji. K udržení dobrého zdravotního stavu napomáhá také pravidelný proces detoxikace těla, na který je vhodný čas právě s přicházejícími Vánocemi a koncem roku.

Procesem detoxikace prochází lidské tělo přirozeně, děje se uvnitř něj neustále. Především vylučovacími mechanismy, dechem a potem. Odstraňují se při něm látky, které tělo zatěžují, pročišťuje se organismus a obnovuje se jeho rovnováha. Všechny nežádoucí látky však tělo samo vyloučit nedokáže a je potřeba mu pomoci.

Pozor na toxiny – způsobují únavu, ale i alergie

Do skupiny nejrizikovějších faktorů, které mají negativní dopad na zdraví, patří toxiny. Jsou to jedovaté látky v těle, které mají podobu molekul, peptidů nebo bílkovin. „Toxiny v těle vytvářejí samotné lidské buňky. Vůči nim se ale tělo do určité míry dokáže bránit samostatně. Tato schopnost ovšem upadá, pokud je funkce toxinů podporována vnějšími vlivy zaviněné člověkem, jako je kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nesprávný životní styl nebo jídelníček a s ním spojená obezita, stejně jako nedostatek pohybu či užívání léků,” vysvětluje MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty, která nabízí širokou paletu produktů pro posílení zdraví a imunity organismu. Na toxiny, které tělo nedokáže samo vyloučit, reaguje duševními symptomy, jako je únava, neklid, stres a podráždění. Přemíra toxinů se však může projevit i navenek, především v podobě ekzémů, alergií, zhoršeného stavu pokožky a vlasů, zažívacích obtíží nebo jako chronická onemocnění. Zima přitom kvalitě zdraví také příliš nenahrává. Stabilitu organismu totiž narušují typické choroby tohoto období, jako je chřipka, angína či nachlazení, stejně jako nízké venkovní teploty a další negativní podmínky, jimž se tělo každý den vystavuje. Při detoxikaci se zapojují hlavně ledviny, játra, plíce, kůže a lymfatický systém.

Jak na detoxikaci? Není to nic složitého, ale účinek pocítíte

V závěru roku je tak na místě naordinovat si detoxikační program, který tělu uleví a nastartuje organismus na přicházející nový rok. Účinný detoxikační proces by měl probíhat pozvolna a systematicky. Tělo se se změnou režimu totiž vyrovnává pomalu a není připraveno čelit nečekanému šoku. „Vyplatí se definovat si dopředu cíle, kterých chceme detoxikací dosáhnout. Praktické je sestavit si jídelníček ze zdravých potravin a vynechat červené maso. Zcela vyhnout bychom se měli zlozvykům, jako je kouření a alkohol, a nahradit je zdravějšími „hříchy”, jako je například častější setkávání s přáteli, které pomůže dostat tělo do psychické pohody, nebo uvolnit se aromatickou koupelí. V zimním období se navíc nabízí široké možnosti sportování, jako je lyžování, běžkování, bruslení nebo indoorové sporty. Vhodné je připravit si také krizový plán pro případ, že bychom se chtěli vzdát. A samozřejmě nesmíme zapomenout na odměnu za úspěšné dokončení procesu,” radí MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty, která nabízí celou paletu antioxidačních doplňků stravy. Pro detoxikaci můžete zvolit doplňky stravy v podobě kapslí, čajů nebo dokonce ústního spreje. Využíváním těchto přípravků společně se změnou návyků dodáte tělu antioxidační látky, neutralizujete volné radikály a podpoříte tak vlastnost těla vytvářet vlastní obranné síly.

Cigarety zkracují život až o 7 let, alkohol o 6

Údaje Českého statistického úřadu odhalují, že v České republice žije více než 51 tisíc obyvatel starších 90 let a dokonce 500-900 obyvatel ve věku 100 let a více. Příčin narůstající délky života je přitom celá řada. Má ji na svědomí jak vývoj lékařské vědy, která umí bojovat s nemocemi zkracujícími život lépe než v minulosti, tak zvyšující se povědomí a aktivní zájem lidí o to, jak o své zdraví svépomocí a účinně pečovat. Epidemiologické studie totiž ukázaly, že nekuřáci se dožívají o 5-7 let více, vegetariáni žijí o 7 let déle a více než dvě skleničky alkoholu denně zkracují život o 5-6 let. Přicházející období Vánoc a silvestrovských oslav, které se zpravidla pojí s pojídáním sladkého cukroví a nezdravých, tučných pokrmů, se zvýšeným popíjením alkoholu a téměř nulovým pohybem, pak množení toxinů značně přispívá a těmto aktivitám byste se měli ve velké míře vyhýbat.