Dnes je 26. 05. 2024

Pro stále více Čechů je atraktivnější strávit Vánoce nebo Silvestr na pláži. Zájezdy rychle mizí

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Říj 27th, 2017
0 komentářů
Stále více Čechů chce na svátky do exotiky. Zájezdy na Vánoce a Silvestr rychle mizí

I letos v zimě mají čeští turisté extrémní zájem o sváteční zájezdy k moři. Nejčastěji vyrážejí do Egypta a Spojených arabských emirátů. Nově si oblíbili také Kubu či Zanzibar. Za exotickými zážitky jsou navíc ochotni létat i ze vzdálenějších letišť. I přes zvýšenou nabídku zájezdů se však exotické dovolené v termínu Vánoc a Silvestra rychle vyprodávají. Zájemci o zimní dovolenou by tak neměli otálet. V dalších týdnech mohou navíc ceny zájezdů prudce stoupnout.

Vánoce či Nový rok na pláži

Strávit Vánoce či oslavy Nového roku na pláži je atraktivnější pro stále více českých turistů. I letos tak poptávka po těchto zájezdech výrazně převyšuje nabídku, a to i přes její výrazné obohacení. „Na český trh letos nově vstoupila jedna z nejlepších leteckých společností Qatar Airways. Cestovní kanceláře ji tedy rychle zakomponovaly do svých zájezdů a klientům se tak rozšířila nabídka možných letů do oblasti Perského zálivu i vzdálenějších destinací. Přesto je většina letenek na pravidelných linkách vyprodaná, což začíná značně navyšovat ceny zájezdů s termíny přes svátky. Klienti, kteří si ještě nekoupili dovolenou na tyto termíny, mají poslední možnost, cena zájezdů u cestovních kanceláří už pouze poroste,“ komentuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která je největším prodejcem dovolených přes internet na českém trhu.

Trendem letošní sezony je dle statistiky cestovní agentury Invia ochota turistů cestovat i na vzdálenější letiště. Klienti cestovních kanceláří se tak s vidinou výhodnější exotické dovolené nezdráhají cestovat na letiště do Vídně, Norimberku či Drážďan. „Zájemcům můžeme nabídnout též zájezdy, které pořádají německé cestovní kanceláře. Zde je kapacita volných letenek a hotelů prozatím stále slušná,“ vypočítává Tůma výhody odletů ze vzdálenějších letišť.

Vánoční svátky na ledu i na pláži aneb Oslavte Vánoce v cizině
Invia: Zájem o dovolenou na Silvestra letos vzrostl o 22 %, stoupá obliba českých hor

Cílové destinace:  Spojené arabské emiráty, Dominikánská republika, Kuba, Kanárské ostrovy, Kapverdy nebo Thajsko

Zatímco při přepravě na dovolenou jsou Češi ochotní experimentovat, při výběru cílové destinace se jejich zvyky příliš nemění. Stálicí v nabídce exotických destinací se tak stávají Spojené arabské emiráty, populární díky své dobré dostupnosti a službám na vysoké úrovni. Tradičně oblíbené jsou rovněž dovolené v Dominikánské republice, na Kubě, Kanárských ostrovech či Kapverdách. Nově se v hledáčku cestovatelů objevuje Zanzibar, jenž nabízí rozmanitou přírodu i čisté a klidné pláže s průzračnou vodou. Silvestrovské zájezdy do této země tvoří u cestovní agentury Invia 6% podíl na prodeji zájezdů. Češi si během svátků volí stále častěji také Thajsko. To je populární zejména díky rozmanitosti svých ostrovů a možnosti dalšího cestování.

V případě zájmu o dovolenou v žádaném svátečním období musejí turisté dle expertů očekávat vyšší cenu zájezdu. Dle statistik cestovní agentury Invia například průměrná cena prodaného zájezdu na Štědrý den činí bezmála 26 tisíc, dovolená zahrnující Silvestra poté vyjde pouze o několik set levněji. Přes vánoční svátky a Silvestr mají hoteliéři po celém světě nejdražší ceníky. Například průměrná cena dovolené do populárních Spojených arabských emirátů tak přes Silvestra činí 37 905 korun na osobu,“ komentuje Tůma.

Tabulka č. 1: Populární destinace – Štědrý den

Destinace Podíl na prodeji 2017 Průměrná cena na osobu 2017
Egypt 35 % 17 100 Kč
Kapverdy 11 % 31 936 Kč
Spojené arabské emiráty 8 % 31 566 Kč
Kanárské ostrovy 6,5 % 25 917 Kč
Rakousko 6,5 % 7 775 Kč
Česká republika 4 % 4 650 Kč
Itálie 4 % 9 354 Kč
Maďarsko 4 % 6 627 Kč
Dominikánská republika 3 % 64 011 Kč
Zanzibar 2,5 % 48 070 Kč

 

Tabulka č. 2: Populární destinace – Silvestr

Destinace Podíl na prodeji 2017 Průměrná cena na osobu 2017
Egypt 18 % 18 685 Kč
Rakousko 16 % 7 388 Kč
Kapverdy 11 % 33 293 Kč
Spojené arabské emiráty 10 % 37 905 Kč
Itálie 8 % 9 669 Kč
Zanzibar 6 % 39 093 Kč
Kanárské ostrovy 5 % 29 515 Kč
Česká republika 4 % 4 382 Kč
Dominikánská republika 2,5 % 78 021 Kč
Kuba 2 % 55 479 Kč