Dnes je 28. 03. 2024

Vánoce bez chřipky: Jak se chránit v rizikových prostředích

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Pro 16th, 2015
0 komentářů

Advent je obdobím vánočních večírků, besídek a koncertů. Po něm přicházejí rodinné návštěvy a v závěru roku pak silvestrovské oslavy. Při každé takové příležitosti se dostáváme do styku s velkým množstvím lidí, což s sebou přináší zvýšené riziko virové nákazy a onemocnění. V následujícím článku vás proto seznámíme s tipy, které pomohou připravit organismus na tuto zatěžkávací zkoušku.

Chřipkou se ročně nakazí statisíce lidí

Například vánoční večírky se zaměstnanci plánuje letos bezmála 70 % českých firem. Vyplývá to z údajů personálních agentur. V každém větším městě se také tradičně konají adventní koncerty a besídky, jimž přihlížejí stovky zájemců. „Právě velké davy lidí umožňují rychlé šíření chřipky a dalších typicky zimních respiračních onemocnění. Jejich viry totiž přeskakují z člověka na člověka v podobě kapének, tedy mikroskopických infekčních částeček nosního a ústního sekretu. Ty se uvolňují kýcháním, kašláním, ale i běžným mluvením. Samotný virus chřipky je velký 80 až 120 nanometrů a šíří se vzduchem. Místa s vysokou koncentrací lidí tak pěstují ideální prostředí pro jeho snadný přenos a rychlou nákazu,“ vysvětluje lékař MUDr. Pavel Turčan. Podobným způsobem se šíří též ostatní kapénkové infekce a onemocnění, kvůli kterým v prosinci ulehá do postele řada lidí. Rýma, angína či nachlazení patří k takzvaným sezónním chorobám, běžným pro dané období. Jen chřipkou podle údajů Ministerstva zdravotnictví každoročně onemocní statisíce obyvatel, což čítá zhruba 10 až 30 % populace. Průměrně 2 000 lidí na její následky dokonce zemře. Loňská chřipková sezóna byla navíc agresivnější než předchozí, počet těžkých průběhů chřipky i počty mrtvých se zvýšily. Nejvíce jsou přitom ohroženi dospívající a senioři, kteří mají oslabenou imunitu. Období, jako je Advent, kdy se lidé více shromažďují, pak těmto číslům ještě přispívají, neboť právě tam vznikají zárodky infekčních epidemií.

V prostředí bohatém na vitamín C viry nepřežijí

Předejít sezónním onemocněním, respektive zpomalit šíření virů, lze vhodnou a důslednou prevencí. Jedním způsobem je očkování, které však v současné době podle nezávislého portálu Očkování proti chřipce podstupuje pouze 5 % obyvatelstva. Výrazně častěji se k posilování obranyschopnosti organismu vydáváme přírodní cestou. Samozřejmostí je frekventovanější přísun vitamínu C. Vědecké výzkumy totiž prokázaly, že tento vitamín snižuje schopnost chřipkových virů proniknout skrze pojivové tkáně tím, že zlepšuje jejich stabilitu. A pokud jimi viry neprojdou, organismus se nakazit nemůže. V prostředí, které je na vitamín C bohaté, tyto viry zkrátka nedokážou přežít.

Obranné účinky vitamínu B poskytne merlík chilský

Nejvyšší zdravotnické orgány Evropské unie rovněž potvrdily vysoký význam vitamínů z řady B pro imunitní systém. Ty k rovnováze imunitních funkcí přispívají samy, ale také a především v kombinaci se stopovými prvky, jako je selen, železo, měď a zinek. „K zajímavému objevu přitom došel mezinárodní vědecký tým při výzkumu klíčících semen merlíku chilského. Při zvolení vhodné vitamínové zálivky se následně z klíčků získá široká škála přírodních B vitamínů se silným antioxidačním potenciálem, které tak poskytují lidským buňkám rozsáhlou imunitní ochranu,“ přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. Přírodní vitamíny skupiny B získané z hodnotných klíčků merlíku chilského obsahuje například přípravek Immun44. Ten je vyvinutý speciálně pro zvýšení obranyschopnosti organismu, snižuje růst a množení virů a stimuluje syntézu protilátek v těle.

Jídelníček nabitý vitamínem D i česnekem

Mnohá infekční onemocnění propukají rovněž z nedostatku vitamínu D. Vlivem snížení slunečního svitu během zimy jeho množství v lidském těle totiž výrazně ubývá. Častým zdrojem vitamínu D jsou především tučné ryby. Preventivně působí také syrový česnek, jehož zázračné účinky znaly již naše babičky. Česnek je považován za silné přírodní antibiotikum a antivirotikum. Obsahuje totiž látky jako je allicin, jež jsou schopné likvidovat mikroorganismy. Odborníci navíc poukazují na to, že lidé, kteří jej častěji konzumují, o polovinu méně trpí chřipkou a nachlazením. Kromě česneku by se měl zvýšit též příjem cibule, především její šťávy, neboť v ní obsažené flavonoidy účinkují proti kašli a bakteriím. Rovněž anýz, u nás známý jako nedílná součást vánočních perníčků, obsahuje látku, která dokáže zahubit virus chřipky. V domácí lékárničce by neměl chybět ani kořen zázvoru, který se po staletí používá pro své výborné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je silným analgetikem a při rýmě rozpouští hleny.

Zakrývejte si ústa, dodržujte hygienu

Ani sebedůslednější prevence však lidskému organismu nezaručí stoprocentní ochranu, pokud se často nachází v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Právě při svátečních oslavách a společenských návštěvách by měla platit pravidla, která pomohou předejít nepříjemné nákaze. „Protože se většina typických zimních onemocnění přenáší vzduchem v podobě kapének, je nezbytné si při kašlání a kýchání zakrývat nos i ústa kapesníkem, ideálně určeným pro jednorázové použití. Použitý kapesník by měl ihned poté putovat do odpadkového koše. V tomto období se též nevyplatí dotýkat se očí, nosu či úst špinavýma rukama. Naopak by se měla přísně dodržovat základní hygienická pravidla, tedy mýt si pravidelně ruce vlažnou vodou a mýdlem,“ radí MUDr. Pavel Turčan. Pakliže se projeví první příznaky chřipky, měli bychom udržovat odstup od ostatních ve vzdálenosti nejméně jednoho metru. V tomto případě je však na místě začít brát ohled na zdraví druhých a zcela se vyhýbat místům se zvýšeným množstvím lidí a prožít advent i konec roku v klidu domova.