Dnes je 31. 01. 2023

Vaginální suchost trápí polovinu žen v přechodu. Podle gynekologů pomáhají vnitřní vibrátory

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvn 19th, 2017
0 komentářů

Polovina žen po přechodu trpí vysycháním pochvy, což vede k bolestem při pohlavním styku. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu amerického National Institutes of Health. Přestože lze vysychání poševní sliznice zmírnit používáním hormonálních krémů či vaginálních zvlhčovačů, gynekologové se shodují, že výrazně pomoci může pravidelné používání vnitřního vibrátoru. Ten stimuluje vnitřek pochvy, čímž zabraňuje jejímu vysychání i zakrňování poševních svalů, napomáhá i k dosažení orgasmu, který se pro ženy s přibývajícím věkem stává obtížnější.

S nástupem menopausy se kvůli snížení hladiny hormonů stává vaginální výstelka tenčí a sušší, vaginální svaly atrofují a sex se tak může pro ženu stát velmi bolestivou záležitostí. Dle nejnovějšího výzkumu amerického National Institutes of Health těmito problémy trpí polovina všech žen v přechodu či po něm.

Přestože lze podle odborníků vysychání poševní sliznice zmírnit pomocí vaginálního laseru, používáním hormonálních krémů, nasazením hormonální substituční terapie nebo vaginálních nehormonálních zvlhčovačů, gynekologové se shodují, že výrazně pomáhá pravidelné používání vnitřního vibrátoru.

Vibrátory, které jsou používány uvnitř pochvy, stimulují v pánvi krevní tok, zvyšuje se vaginální vlhkost, a tím se zlepšuje i sexuální prožitek. Tak jako každý sval, i pochva se v nejlepší formě udržuje pravidelným cvičením. Časté používání vnitřního vibrátoru, tedy ne takového, který jen dráždí klitoris, se ženy mohou bránit vysychání a atrofování pochvy. Tím i ve vyšším věku zlepšují svůj sexuální život,“ vysvětluje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který v tuzemsku testuje a prodává sexuální pomůcky. Vibrátory přitom patří mezi nejpoužívanější erotické pomůcky. Z průzkumů vyplývá, že jej používá 52 % žen ve věku 18 až 60 let.

Vibrátor jako zdravotní pomůcka v ordinacích gynekologů

Vibrátory se tak čím dál častěji dostávají do ordinací gynekologů jakožto zdravotní pomůcky. Doktorka Barb DePree, gynekoložka, kterou za North American Menopause Society ocenila v roce 2013 za její mimořádný přínos v oblasti problematiky přechodu, je svým pacientkám předepisuje pravidelně a ty pak hlásí výrazné zlepšení svého sexuálního života. „Používání vibrátoru pak nejen zlepšuje stav pochvy, ale pomáhá i pro dosažení orgasmu. To se totiž s přibývajícím věkem stává obtížnější,“ upřesňuje Adam Durčák s tím, že na méně častý orgasmus si podle České společnosti pro sexuální medicínu stěžuje více než 36 % žen.