Dnes je 8. 12. 2024

V zimě vybírejte boty s prodyšným materiálem a předcházejte vzniku mykóz

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Pro 31st, 2015
0 komentářů

Podle meteorologů nás čeká citelné ochlazení a příchod sněhových srážek, což s sebou přináší nutnost výměny bot za teplejší a stabilnější. Mnoho žen se tak pravděpodobně vyhne chůzi na vysokých podpatcích. Pokud však milovnice podpatků zvolí kvalitní obuv a správnou péči o nohy, nemusí se ani s příchodem sněhu a ledu vyhýbat životu na vysoké noze. Péčí o nohy navíc zabrání vzniku mykóz, které trápí každého třetího člověka.

Při výběru zimních bot je ze zdravotního i bezpečnostního hlediska potřeba dodržovat několik zásad. Důležitým zdravotním parametrem je například výběr materiálu, ze kterého je obuv vyrobená. Přírodní materiály jsou prodyšnější než ty umělé, ve kterých se drží vlhkost. To může vést k nepříjemným onemocněním chodidel, například k mykóze. „Mykóza postihuje každého třetího člověka a není to jen otázka zanedbané hygieny. Jednodušeji se rozvíjí v zapařených botách, ale také snáze napadá pokožku, která je zhrublá, zrohovatělá a narušená. I z těchto důvodů by ženy neměly péči o nohy zanedbávat ani v zimě,“ vysvětlil lékař Tomáš Kampe, odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty, která mimo jiné nabízí pečující přípravky na chodidla. Vzniku mykózy na nohou je třeba předcházet správnou péčí o nohy. Ta zahrnuje nejen kosmetické přípravky, ale také manuální odstraňování ztvrdlé kůže. Často užívaným prostředkem je pemza, pórovitá lehká hornina, prostřednictvím které se dá lehce obrousit ztvrdlá kůže z chodidel. Není však příliš šetrná, lepší jsou v tomto případě skleněné pilníky. Ty je možné i omývat, jsou proto hygieničtější.

Při výběru zimní obuvi bychom měli brát v úvahu nejen okrasnou funkci, ale také myslet na její dostatečnou pevnost a odolnost proti vlhku. Je dobré volit typy podšité kožíškem či tepelnou vrstvou. Pokud vám ale zateplená obuv nevyhovuje, můžete se při nákupu poohlédnout po podzimních modelech, které se vyznačují dostatečnou pevností i odolností proti vlhku. V takovém případě však volte modely zhruba o půl čísla větší než je vaše běžná velikost. Budete tak mít dostatečný prostor pro nošení vlněných ponožek, které jsou na zimu ideální díky jejich schopnosti uchovávat teplo a absorbovat vlhkost.

V zimních měsících se některé ženy loučí s podpatky kvůli strachu z pádů a nejisté chůze. Vzhledem k tomu, že sníh a mráz připravují obtížnější podmínky nejen pro chodidla, ale i stabilitu chůze celkově, měly by ženy při výběru vysokých kozaček dbát i na celkovou pevnost boty. Obuv by měla držet vaši nohu pevně na místě a pomoci vám tak při balancování u nerovností země nebo drobného uklouznutí. Pevnost zimních kozaček může zajistit kvalitní materiál, například poctivá kůže, která se přizpůsobí tvaru nohy a dá jí jistotu v oblasti kotníků. Při výběru bot je také dobré zkontrolovat, zda mají dostatečně vyztuženou oblast paty. Právě pevný opatek, tedy zadní díl obuvi u paty, dává nohám oporu a usměrňuje jejich postavení. „Nohy jsou jednou z nejzatěžovanějších částí těla vůbec a chůze na vysokých jehlových podpatcích jim rozhodně nepřidává. Pokud se i přes to nechtějí dámy vzdát jejich nošení, měly by obzvláště v zimě volit podpatek maximálně do pěti centimetrů výšky,” uzavírá odborný konzultant LR Health & Beauty MUDr. Tomáš Kampe.