Dnes je 31. 01. 2023

V Jižních Čechách vznikla komise Smart Region, zpřístupní moderní technologie malým i velkým městům

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Zář 19th, 2016
0 komentářů

Komise složená ze zástupců kraje, akademické sféry i firem si klade za cíl rozvíjet myšlenku konceptu chytrého města napříč regionem. Do celého projektu hodlá kraj zapojit co největší počet jihočeských měst i obcí a plánuje také úzkou spolupráci se sousedními státy. Již nyní přitom v Jižních Čechách existuje řada měst, která využívají výhody elektromobility či realizují jiná energeticky úsporná opatření.

Myšlenka Smart Region vychází z konceptu Smart City (česky „chytré město“), který si klade za cíl zlepšit život obyvatel měst pomocí moderních řešení a technologií, jež přímo ovlivňují veřejnou infrastrukturu. V Jižních Čechách aktuálně vzniká iniciativa, která myšlenku chytrého města rozšiřuje na oblast celého kraje. To umožní zpřístupnění nových řešení a technologií malým i velkým obcím. Spolupráce se navíc bude ubírat také za hranice České republiky – kraj ji hodlá konkrétně rozvíjet na platformě Evropského regionu Dunaj-Vltava.

„Na samém počátku byly činnosti související se Smart Regionem zajišťovány prostřednictvím pracovní skupiny. Vzhledem k tomu, že se již nyní jedná o jednu z klíčových aktivit Jihočeského kraje s dopadem na celém jeho území, rozhodla rada kraje o zřízení Komise rady pro Smart Region. Tato komise bude fungovat jako poradní a pracovní orgán, který zajistí pevnou vazbu mezi odborníky a krajem,” popisuje vznik a systém komise náměstek hejtmana Jihočeského kraje Jaromír Slíva.

Mezi členy komise jsou krajští činitelé a zástupci odborných i soukromých institucí. Jde například o Czech Smart City Cluster, energetickou společnost E.ON, Jihočeský vědeckotechnický park, Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích a další. Členové byli vybráni na základě doporučení od relevantních odborníků v dané oblasti a na základě jejich dlouhodobějších zkušeností s aplikací přístupu Smart City či Smart Region v praxi.

Společnost E.ON již na myšlence chytrého města spolupracuje s pěti obcemi v Jihočeském kraji, s nimiž podepsala memorandum o spolupráci. „Příkladem je naše spolupráce s městy České Velenice nebo Písek, které měly v zápůjčce naše elektromobily nebo elektroskútry. E.ON bude také dodavatelem úsporného veřejného osvětlení ve městě Tábor, kde jsme zvítězili ve výběrovém řízení,“ říká Lukáš Svoboda, vedoucí oblastního managementu E.ON Česká republika s.r.o.