Dnes je 15. 01. 2025

V brněnské OpraKavárně si lidé mohou nechat opravit boty, šaty i elektroniku, chrání životní prostředí před zbytečným odpadem

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Led 30th, 2015
0 komentářů

Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si lidé mohou nechat opravit na jednom místě. Smyslem akce s názvem OpraKavárna, která je obdobou světoznámého RepairCafé, je totiž podpořit opravu rozbitých výrobků a tím i ochranu životního prostředí. Letos již druhý ročník se uskuteční v sobotu 7. února v areálu Industra v Brně. Lidé si v rámci akce mohou nechat opravit nejen oděvy a obuv, ale také například nábytek či elektroniku.

Cílem jednodenní akce s názvem OpraKavárna je podpořit opravu rozbitých výrobků, mezi které patří například notebooky, počítače, mobilní telefony, kola, ale také oděvy nebo obuv. Tato unikátní akce, která byla inspirována zahraničním RepairCafé, sdružuje na jednom místě šikovné lidi, kteří umí cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku, nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu. Jedná se o setkání hobby i profesionálních opravářů mnoha oborů, kterým mohou lidé nosit po celý den své rozbité výrobky. Opraváři jim je pak za symbolickou částku na místě u kávy či čaje opraví nebo je opraví spolu.

„Vadí nám, že většina výrobků od mobilních telefonů až po velké domácí elektrospotřebiče či boty je často vyráběna tak, že se krátce po uplynutí záruční doby rozbijí. Současně nastavená ekonomika nás nutí koupit nový výrobek, přestože je možné tyto výrobky opravit. Proto končí zbytečně v odpadu, i když je naše republika plná šikovných lidí, kteří by těmto výrobkům dokázali prodloužit život a jen nemají příležitost,“ uvedl organizátor akce Jan Charvát. Prostřednictvím této akce si může přivydělat opravdu kdokoliv včetně hendikepovaných občanů. Tím, že si lidé nechají opravit rozbité věci, zároveň chrání životní prostředí před hromadami zbytečného odpadu,“ dodal Charvát.

Dalším krokem, který mohou lidé v rámci akci podniknout pro ochranu přírody, je odevzdat vysloužilá elektrozařízení do speciálních kontejnerů. V případě, že výrobky, zejména starší elektronika, nepůjdou opravit, mohou je návštěvníci OpraKavárny zdarma odevzdat do kontejnerů, odkud poputují k ekologické likvidaci,“řekl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která sezabývázpětným odběrem elektrozařízení a baterií. „Návštěvníci mohou do těchto kontejnerů odevzdávat nejen drobná elektrická zařízení, baterie či vyřazená CD nebo DVD s vědomím, že budou následně materiálově využity,“ upřesnil David Vandrovec ze skupiny REMA, která na akci přispívá a podporuje. „Řada lidí si stále neuvědomuje, že se v elektrozařízeních a bateriích často nachází nebezpečné látky, jako je rtuť, arzen, kadmium, olovo, ftaláty či PVC. Pokud tyto látky skončí v běžném komunálním odpadu a na skládce, mohou vážně škodit životnímu prostředí,“ dodal Vandrovec.