Dnes je 25. 04. 2024

V brněnské Káznici otevírá centrum Platan. Pomůže lidem s psychickými problémy

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Zář 22nd, 2020
0 komentářů

Duševními problémy trpí řada lidí. Často však z nejrůznějších důvodů nemohou nebo nechtějí vyhledat hospitalizaci či formalizovanou zdravotní péči. Pomoci jim nově může sociální Centrum Platan, které v Brně v Bratislavské ulici otevírá v úterý 22. září. Na slavnostním otevření si lidé vyzkouší například terapii uměním.

Nové centrum v prostorách bývalé brněnské káznice se zaměří na bezplatnou pomoc lidem ve věku 15–65 let, kteří mají vlastní zkušenost s duševními problémy. „Psychickými potížemi si během svého života projde velké množství lidí, z nichž mnoho zůstává bez dostatečné podpory a bez možnosti uplatnit se v odpovídajícím kontextu, který by odpovídal jejich momentálním potřebám. Současně ve společnosti stále přetrvává rozdělení na ‚zdravou‘ či ‚normální‘ část populace a ty ‚psychicky nemocné‘. A to přesto, že většina populace se nachází někde na spektru mezi těmito dvěma póly,“ upozorňuje poradkyně a case managerka centra Platan Lucie Kučerová.

Za celým projektem stojí organizace Tripitaka, která se zaměřuje na projekty propojující umění, sociální práce a vzdělávání. V centru Platan chce vybudovat prostředí, ve kterém se budou moci potkávat lidé s různými potížemi a příběhy, aniž by na ně bylo nahlíženo prostřednictvím předem definovaných kategorií. „Snažíme se o smysluplné propojení terapeutické, sociální, kulturní a komunitní práce. Nabízíme aktivizující a současně bezpečné přijímající prostředí s individuálním přístupem a s důvěrou v to, že z duševních potíží je možné se zotavit,“ uvádí Kučerová a dodává: „Chtěli bychom nabídnout pomoc i těm, kteří se doposud návštěvě odborných služeb v oblasti péče o psychické zdraví z nějakého důvodu vyhýbali.“

Cílem centra Platan je rozvíjet prostředí příznivé pro setkávání různých perspektiv a směrů v oblasti péče o duševní zdraví a podílet se na procesu destigmatizace v této oblasti – tedy komunikovat o tématu i směrem k široké veřejnosti.

Terapie uměním i módní workshopy

Otevření centra je plánováno na první podzimní den, 22. září. Od 15 do 17 hodin odpoledne budou pro veřejnost otevřeny prostory centra a lidé si budou moci vyzkoušet různé aktivity jednotlivých arteterapeutických dílen. Následovat bude slavnostní přípitek v nové terapeutické kavárně a vypravěčský večer se storytellerem Martinem Hakem.

Na otevření poté naváží Týdny duševního zdraví, které se konají od 22. září do 14. října. Během nich se lidé mohou těšit například na autorská čtení, fotografické a módní workshopy. Mezi 14. až 18. říjnem poté prostory ovládne Festival Faktor K – tematicky laděná série multižánrových akcí představující Káznici jako perspektivní a inspirativní prostor pro kulturu, rozvoj a komunitní život obecně.

Během roku pak mohou zájemci navštěvovat například pravidelné arteterapeutické dílny, které budou probíhat od pondělí do pátku, nebo se zapojit do kavárny Café in the Ghetto poskytující mimo jiné tréninková pracovní místa pro osoby z cílové skupiny. V současné době probíhá také nábor klientů do uzavřené rozvojové terapeutické skupiny, jejíž začátek je plánován na říjen tohoto roku. „Pro první kontakt doporučujeme zavolat nebo napsat e-mail na adresu, kterou lidé najdou na webových stránkách centumplatan.cz, či poslat zprávu na facebookových stránkách centra. Tam je také k dispozici podrobnější harmonogram akcí a další informace,“ uzavírá Kučerová.