Dnes je 1. 03. 2024

Pochybné „garážovky“ už peníze nepůjčují. Úvěrové společnosti ale musejí složit zkoušku odborné způsobilosti

Autor: redakce
Rubrika: Finance
Říj 5th, 2017
0 komentářů

Nový zákon o spotřebitelském úvěru pročistil trh úvěrových společností. Spotřebitel by tak již neměl narazit na pochybnou „garážovku“, protože poskytovatelé úvěrů musejí nově plnit přísnější kritéria. Licenční řízení však bude probíhat až do poloviny příštího roku, takže není vyloučeno, že některé stále aktivní společnosti trh ještě opustí. Úvěroví specialisté navíc ještě musejí složit zkoušky odborné způsobilosti.

Od 1. března musejí mít všechny firmy poskytující nebo zprostředkovávající úvěry zažádáno o licenci České národní banky. Vyplývá to z nového zákona o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. Ten kromě opatření posilujících postavení spotřebitele, jako je právo na provádění mimořádných splátek a značná regulace sankcí za mimořádnou splátku nebo sankcí za opožděné splácení, též zavedl přísnější kritéria pro poskytovatele i zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů. Zavedl povinnost důvěryhodnosti a odborné způsobilosti pro každého, kdo zprostředkovává spotřebitelské úvěry. „Nová legislativa z trhu odfiltrovala různé ‚garážovky‘ a další pochybné subjekty, které se tu doteď pohybovaly. Půjčky již nemůže poskytovat téměř každý, což rozhodně vítáme,“ hodnotí regulaci Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, která je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů. Podle něj je aktuální nastavení trhu příležitostí pro rozvoj všech zdravých a seriózních společností, jež mají v úmyslu poskytovat kvalitní a férové služby. „Splnění náročných podmínek je pro nás zavazující a zároveň nás nutí dbát na stále vyšší úroveň služeb. Nevyhnutelně tak neustále rosteme. Rozšiřuje se firemní struktura i týmy našich specialistů,“ dodává Robin Stránský.

Přínosy legislativních změn v oblasti spotřebitelských úvěrů se však nedostaví ze dne na den. Licenční řízení totiž aktuálně probíhá a České národní bance běží od 1. března 15měsíční lhůta na rozhodnutí. „Nelze vyloučit, že o licenci požádaly, a tedy peníze nadále půjčují i společnosti, jejichž obchodní model jde proti zájmům klienta,“ upozorňuje Robin Stránský. Dalším aspektem změny zákona, jehož dopady se teprve projeví, je též prokázání odborných znalostí. Kromě povinné maturity musejí všichni, kdo poskytují či zprostředkovávají spotřebitelské úvěry, mezi něž se řadí i hypoteční úvěry, složit zkoušku odborné způsobilosti. „Aktuálně připravujeme všechny naše specialisty k absolvování zkoušky odborné způsobilosti, jejíž obsah určuje Česká národní banka. Do konce listopadu 2018 musejí všichni úvěroví specialisté zkoušku složit,“ dodává Robin Stránský. Prokázání odborné způsobilosti není podle odborníků nic snadného. „Nutno zdůraznit, že se v žádném případě nejedná o formalitu,“ upozorňuje Jiří Pathy, místopředseda představenstva Gepard Finance s tím, že úspěšné složení zkoušky vyžaduje u hypotečních specialistů nejen znalosti z oboru hypoték a úvěrových produktů obecně, ale též z finanční matematiky, ekonomických pojmů, zákona o spotřebitelském úvěru, některých dalších zákonů a množství dalších znalostí.