Dnes je 24. 07. 2024

U Dvora Králové nad Labem může vzniknout oáza pro čápy. Rozhodnou hlasy veřejnosti

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Zář 18th, 2021
0 komentářů

Jeden z trojice evropských ekologických projektů se díky mimořádnému grantu od skupiny Raben Group brzy dočká realizace. Do finálového výběru se probojoval i český záměr vybudovat u Dvora Králové nad Labem oázu pro čápy. Vše nyní rozhodnou hlasy veřejnosti. Ta může na stránkách skupiny podpořit svůj favorizovaný návrh až do konce listopadu.

Nizozemská logistická skupina Raben Group se rozhodla v rámci oslavy 90. výročí působení na trhu poskytnout grant na jeden z plánovaných environmentálních projektů v Evropě. Ve finálové trojici je zastoupen i český návrh. „Ve spolupráci s mezinárodní ochranářskou skupinou JARO jsme do soutěže přihlásili plán vybudovat oázu pro čápy poblíž Dvora Králové nad Labem. Věříme, že se nám podaří tento záměr prosadit a pomůžeme tím naší přírodě,“ říká Martina Netuhová, marketingová a PR manažerka společnosti Raben Logistics Czech, která je českou pobočkou skupiny Raben Group.

Obnova přirozeného ekosystému

Příroda v okolí českého města v Královéhradeckém kraji bývala po dlouhá léta oblíbeným hnízdištěm čápů bílých. Vlivem nešetrného působení člověka však v minulosti došlo k masivnímu odvodnění zdejší krajiny, což mělo za následek ztrátu živočišné i rostlinné rozmanitosti.

Díky novému projektu by se měla chybějící voda do této krajiny opět vrátit a s ní i původní fauna a flóra. „Přejeme si návrat této jedinečné přírodní oblasti u Dvora Králové nad Labem, neboť zdravá mokřadní krajina je schopná zadržovat vodu v době srážek a uvolňovat potřebnou vlhkost v suchých měsících, a je nezbytná jak pro druhovou rozmanitost naší přírody, tak pro samotného člověka,“ popisuje Martina Netuhová z Raben Logistics Czech. „V nově vzniklé oáze o rozloze téměř 40 tisíc metrů čtverečních by nenašli útočiště pouze čápi, ale i další ptačí druhy v řádu až stovek jedinců ročně, pro které je toto místo důležitou odpočinkovou zastávkou na dlouhé migrační trase. V optimálně zavodněném prostředí se rovněž daří obojživelníkům, plazům, hmyzu i savcům. Opomenout nelze ani přínos pro rostlinstvo, neboť v této oblasti kvetou vzácné druhy orchidejí,“ dodává David Číp, předseda mezinárodní ochranářské skupiny JARO.

Konkurence z Itálie i Německa

Kromě české iniciativy usilují o hlasy Evropanů i projekty z Itálie a Německa. Jihoevropský stát soutěží s plánem na pořízení speciálního vozítka, jež dokáže analyzovat vliv člověka na pobřežní ekosystém. Zařízení by mělo být kupříkladu schopno monitorovat množství organizmů na mořském dně a vyhodnocovat míru znečištění lokality.

Německý projekt se zase zaměřuje na ochranu ohrožených netopýrů v severní části Bádenska-Württemberska. V případě vítězství v soutěži by místní ochránci využili finance od skupiny Raben Group na vybudování stanovišť pro až 10 tisíc okřídlených nočních savců.

Hlasovat může každý

O tom, zda v soutěži zvítězí česká oáza pro čápy u Dvora Králové nad Labem, či zahraniční návrh, rozhodnou hlasy veřejnosti. Vyjádřit podporu svému favorizovanému projektu může veřejnost až do 30. listopadu tohoto roku. „Hlasování probíhá na webových stránkách naší společnosti. Důležité je, že hlasovat lze i opakovaně, a to každý den jednou,“ uzavírá Netuhová.

Hlasovat lze na webové stránce http://www.raben90years.com/cs/eco-voting_cz/.