Dnes je 1. 03. 2024

Trendy ze světa baterií: dobití telefonu za minutu či baterka z 3D tiskárny

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Srp 13th, 2015
0 komentářů

Vědci mají pro všechny uživatele chytrých telefonů dobrou zprávu. Vybitý telefon by už totiž brzy nemusel být žádný problém. Díky hliníkové baterii bude opět zcela funkční za jednu minutu. Li-ion akumulátory vydrží zase mnohem déle. Současný vývoj baterií jde dopředu každý den. Týmy po celém světě neustále pracují na menších, výkonnějších a levnějších bateriích a nové objevy doslova boří dosavadní hranice. Představíme vám nejžhavější novinky posledních měsíců a týdnů, které hýbou světem moderních technologií.

V posledních letech se vědci i vývojové týmy technologických firem stále častěji vracejí zpět k přírodě. „Nejen, že se nechávají přírodními zákony a mechanismy inspirovat, ale také jsou technologické novinky stále častěji ekologické. K výrobě se tak používají recyklované materiály či technologie, které méně zatěžují přírodu, říká k aktuálním trendům ve vývoji baterií Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do mobilních přístrojů.

Novinka č. 1: Šetrné akumulátory z obalových materiálů

Vědci z univerzity v Purdue našli nedávno neobvyklý způsob, jak zužitkovat obaly, ve kterých na univerzitu neustále něco přichází. Kusy polyesteru, které balíky obsahují, podrobili zkoumání. A přišli na zcela nečekanou věc. Fixační tělíska z polyesteru je možné využít k výrobě lithium-iontových akumulátorů. Ty jsou nejen levnější a šetrnější k přírodě, ale i výkonnější. Při využití této technologie vydrží baterie vašeho chytrého telefonu až o hodinu déle nabitá.

Novinka č. 2: Baterie z hliníku jsou levné a extrémně výkonné

Pozornost vzbudili i vědci z univerzity ve Standfordu, když světu nedávno představili své hliníkové baterie. Ty jsou zcela unikátní tím, že umožňují nabít zařízení za minimum času. S těmito bateriemi tak nabijete telefon už za jednu jedinou minutu. Navíc mají vyšší životnost a nízké výrobní náklady. „Obrovskou konkurenční výhodou těchto baterií jsou také jejich malé rozměry a ohebnost. Hodí se proto ideálně do mobilních telefonů či chytrých hodinek. Je tedy více než pravděpodobné, že o nich ještě hodně uslyšíme, dodává Radim Tlapák z českého internetového obchodu BatteryShop.cz. Než se ovšem hliníkové baterie začnou vyrábět masově, musejí vědci vyřešit ještě jeden zásadní problém. Při dobíjení hliníkových akumulátorů se totiž používá nižší napětí než v současných nabíječkách.

S možností dobít baterii za dvě minuty zase přišli vývojáři ze Singapuru. Klasické grafitové anody nahradili gelovými nanotrubicemi, které jsou tenké a umožňují chemický proces urychlující nabíjení. Zrychlené dobíjení baterií je možné též díky použití speciálního gelu z oxidu titaničitého. Hlavní výhodou je, že výrobci mohou gel snadno použít i ve stávajícím výrobním procesu, což by mohlo urychlit jeho zavedení na trh.

Novinka č. 3: Baterie si vytisknete v tiskárně

Došly vám baterky? Nevadí. Prostě si je vytisknete. I tak by mohla vypadat budoucnost ve vývoji baterií. Vědci z Harvardu totiž nedávno ohlásili první úspěchy ve vývoji speciálního materiálu vhodného pro 3D tiskárny. Ten připomíná složení klasických lithiových baterií. Náplň je ovšem naředěna tak, aby mohla projít tryskami 3D tiskárny, a do tvaru baterií následně na vzduchu ztuhla. Momentálně se však vědci zaměřují pouze na tisk mikrobaterií a na běžné baterie do domácnosti si tak ještě nějakou chvíli počkáme.