Dnes je 25. 07. 2024

Trendy v kosmetice se ubírají přírodním směrem, nad chemií vítězí byliny

Autor: Redakce
Rubrika: Komentář
Kvě 28th, 2014
0 komentářů

Trendem poslední dekády v kosmetice je návrat k přírodě a bylinným složkám. Stále více kosmetických firem využívá výtažky z bylin, například z konopí, které jsou oproti uměle syntetizovaným látkám hypoalergenní a bez možných vedlejších účinků.

Zájem o produkty na přírodní bázi v posledních několika letech velice vzrostl. Lidé se častěji zajímají, jak je možné poznat, zda jejich kosmetika obsahuje chemikálie jako silikony, parabeny nebo minerální oleje. Ty totiž mohou způsobovat ucpávání pórů, podráždění pokožky nebo alergické reakce. Mohou být také příčinou zvýšeného maštění a vypadávání vlasů a spekuluje se o nich jako o možných karcinogenech. Na kosmetických přípravcích se proto objevují nejrůznější certifikáty nezávislých organizací, které mají zaručovat určitý podíl přírodních složek.

Vzrůstá poptávka po konopné kosmetice

Mnohé kosmetické firmy se díky zvýšené poptávce začaly orientovat na vyvíjení produktů s obsahem bylinných zdrojů. Příkladem může být společnost Pharma Future, která je známá mimo jiné pro výrobu konopného mazání. Podle slov zástupce této společnosti, Pavla Sedláčka, je vysoká poptávka po konopné kosmetice dána především vhodností těchto preparátů i pro lidi s citlivou nebo problematickou pletí. V současné době tedy připravují rozšíření svého portfolia o konopné šampony, tělová a sprchová mléka nebo pleťové krémy. Kosmetika s výtažky z konopí v sobě totiž obsahuje konopný olej, který pomáhá hydratovat pleť a vlasům zaručuje pevnost, pružnost a lesk.

Léčivé byliny nejen do čaje

O vzrůstajícím zájmu o bylinnou terapii a kosmetiku svědčí také zkušenost nejznámější české bylinkářky Jarmily Podhorné, která vyrábí vedle tinktur z bylin a pupenů také koupele, oleje, výluhy a masti. Ve své snaze o ozdravení kosmetického průmyslu jde až tak daleko, že všechny byliny, které používá, pěstuje na vlastní zahradě. „Nárůst poptávky po kosmetice s výtažky z bylin je znatelný. Příčin návratu k přírodě je podle mého názoru více. Jako jednu z nejzásadnějších vidím fakt, že byliny mohou pomoci lidskému tělu komplexněji,“ vysvětluje Jarmila Podhorná. „Jedna bylina totiž přispívá k léčbě více zdravotních problémů, aniž by zároveň měla vedlejší účinky,“ uzavírá Podhorná.