Dnes je 28. 03. 2024

Tip pro rodiče: V jaké obuvi posílat děti do školy

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Zář 20th, 2013
0 komentářů

Září je pro děti velice specifické období, protože se po dvou měsících volna opět vracejí do školních lavic. S tím souvisí také potřeba obnovit školákovi výbavu obuvi, ze které přes léto vyrostl či kterou v době prázdnin obnosil. Přinášíme několik tipů, na co by se měli rodiče při výběru bot pro malého školáka zaměřit, aby jeho školní a mimoškolní aktivity nebyly narušeny zbytečnými zdravotními potížemi.

Tip 1: Obuv musí být pevná

Základem pro zdravý pohyb školáka je dostatečně pevná obuv, která bude při běhání vytvářet chodidlu ideální oporu. Bota musí nohu zafixovat tak, aby neklouzala ke špičce, což by mohlo způsobit celou řadu nepříjemných zdravotních komplikací. „U menších dětí je vhodné zvolit kotníčkovou obuv, která poskytne dětským nohám oporu pro správný růst,“ vysvětluje Jolana Němcová ze společnosti Moleda, která vyrábí ortopedicky testovanou dětskou obuv. „U dětí nad pět let pak dostatečnou pevnost obuvi a oporu nohy zaručí nastavitelné uzavírání boty, jako je například šněrování nebo suchý zip,“ pokračuje Němcová. Šněrování nebo suchý zip navíc u bot zvyšují odolnost vůči nadměrné zátěži.

Tip 2: Bota by měla být vhodná na všechny povrchy

Nástup do školy lze považovat za ostrou zkoušku ­odolnosti dětské obuvi. Zvýšená fyzická aktivita dětí spolu s proměnlivým počasím totiž odhalí kvality i nedostatky dětských bot. Ideální bota je navržená tak, aby vydržela chůzi po kamení i občasný běh po betonu. Každý takový povrch v kombinaci s nevhodnou obuví může způsobit opotřebení kostí, poškodit kloubní chrupavky, nebo dokonce i páteř. Při výběru denní obuvi pro děti je tedy vhodné hledat boty, jejichž podešev má dobré tlumícími vlastnosti. Optimální podešev musí být dostatečně ohebná. Pohodlí a dostatečné odpružení zajistí také pěnové vkládací vložky (například ze šlehaného přírodního latexu) nebo anatomicky tvarované stélky, tzv. fusbety. Pokud vybíráte dítěti obuv do podzimního počasí, určitě se nezapomeňte podívat na podrážku boty. Hladká podrážka může při deštivém počasí klouzat.

Tip 3: Přezouvání je nezbytné

I když děti nemají přezouvání příliš v oblibě, jedná se o základní předpoklad pro zdravá chodidla. Protože se dětské nohy potí mnohem více než nohy dospělých, je nutné jim dát možnost se během pobytu doma nebo ve škole provětrat v přezůvkách. Při venkovních aktivitách je vhodné boty přezouvat tak, aby byla noha v suchu a aby obuv odpovídala náročnosti aktivit. Pokud bude dítě přes den především chodit, obujte mu boty s dostatečně pružnou podešví. Na delší běhání a sport by měla být obuv naopak vyztuženější. U vody se nebojte dítě obout do nazouváků nebo jej nechat běhat naboso, krátkodobě je to prospěšné pro vývoj svalů.

Tip 4: Dětská noha rychle roste, nepodceňujte nákup nových bot

Jakmile děti nastoupí do školy, je dobré jejich obuv jednou za čas zkontrolovat. Jednak procházejí dětské boty během školních aktivit zatěžkávající zkouškou. Dále je nutné mít na paměti, že děti velmi rychle rostou. Noha malých dětí vyroste za rok o 15 – 18 milimetrů, starším dětem se prodlouží chodidlo zhruba o 8 – 12 mm. Velikosti dětských bot přitom není radno podceňovat. „Někteří rodiče mohou mít tendence zapomenout a kupovat dětem boty, až když nesou známky opotřebení. To rozhodně není správné řešení, protože příliš malá bota může vést k deformitám nohy,“ vysvětluje Jolana Němcová ze společnosti Moleda, jež vyrábí obuv s certifikací a logem žirafy. „Deformity vzniklé v dětství nemusí být na první pohled vidět, ale můžou se projevit až za desítky let,“ dodává Němcová. Pokud vám tedy záleží na zdraví vašich dětí, měli byste pravidelně vyrážet s dětmi na nákupy obuvi.