Tichý nepřítel menstruace a ženské plodnosti? Vysoký kortizol zkrotíte spánkem, zdravým jídlem a pohybem
Kortizol neboli hormon stresu. Důležitý regulátor v těle, jehož nadměrná produkce však může vážně narušit zdraví. Vysoké hladiny kortizolu, které jsou často výsledkem chronického stresu, mohou mít navíc dopad i na menstruaci a samotnou ženskou plodnost. Víte, proč se bez kortizolu neobejdeme? Jakou neplechu v organismu dělá jeho nadměrná produkce? A jak ho dostat pod kontrolu?
Kortizol potřebujeme, může nám v ohrožení zachránit život
Kortizol (nebo také hydrokortizon) je steroidní hormon, který produkují nadledvinky. Ačkoliv se o něm obvykle hovoří spíše v negativních konotacích, bez jeho vlivu bychom se obešli jen velmi těžko. Je totiž velmi důležitý například ve vypjatých situacích, kdy jeho vyplavení pomůže tělu rychle reagovat. Typicky se jedná o momenty „bojuj, nebo uteč“, kupříkladu v případě náhlého ohrožení, před startem závodu, veřejným vystoupením, zkouškou ve škole. Vyplaví nám do těla vysokou dávku energie, zrychlí srdeční tep a zvýší bdělost, což nám pomůže situaci zvládnout. To ale není všechno. Pomáhá také udržovat stabilní hladinu krevního tlaku a cukru a napomáhá tlumit autoimunitní reakce. Proč se tedy lidé na kortizol obvykle dívají skrz prsty? Tak jako u všeho i zde totiž záleží na množství. Kortizol vyplavený při krátkodobém stresu potřebujeme. Kortizol, který se nám vyplavuje často nebo si stabilně udržuje zvýšenou hladinu v organismu, nám naopak velmi škodí.
Kortizol se vyplavuje ve stresu i při nedostatku spánku
Za zvýšenou hladinou kortizolu v organismu stojí celá škála faktorů. Nejčastější příčinou je dlouhodobý, chronický stres, kdy se kortizol do těla vyplavuje po dobu několika dní či týdnů. Negativně působí také nadměrné fyzické zatížení, nesprávné stravovací návyky či například nedostatek spánku. Spánkový deficit totiž tělo vnímá jako stresovou situaci a kortizol v ranních hodinách vyplaví, aby se vyrovnalo s nedostatkem energie. A co pak kortizol v organismu způsobí? V důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny mohou mít lidé oslabenou imunitu, potýkat se s obezitou, diabetem typu 2 nebo třeba s vysokým krevním tlakem a cukrem. Kortizol může rovněž za změny nálad nebo brzké řídnutí kostí. Na ženy má pak jeho vyšší hladina ještě další specifické dopady. „Kortizol je zásadní pro fungování těla, jeho nadměrná produkce však může narušovat hormonální cyklus, a tím ovlivnit celý ženský reprodukční systém,“ potvrzuje neblahé dopady hormonu renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., který mimo jiné působí na pozici odborného ženského lékaře a sexuologa v poradně společnosti Vegall Pharma.
Hormon blokuje ovulaci
Vysoké hladiny kortizolu přímo ovlivňují produkci dalších hormonů, což může způsobit mimo jiné nepravidelnou menstruaci či v krajním případě dokonce zamezit ovulaci. „Při dlouhodobě vysokém kortizolu tělo přestává produkovat dostatek estrogenu a progesteronu, což přímo zasahuje do menstruačního cyklu. Ten se pak může stát nepravidelným, ženu trápí zpoždění nebo vynechání menstruace,“ vysvětluje lékař. „Kortizol může blokovat produkci luteinizačního hormonu a folikuly stimulujícího hormonu a ovlivňuje vyplavování hormonu gonadoliberinu. Ten působí na vaječníky a je klíčový pro spuštění ovulace. Pokud je žena v dlouhodobém stresu, dojde k zablokování tohoto hormonu a ovulace se nedostaví,“ dodává MUDr. Pavel Turčan. Je proto velmi důležité snažit se udržet hladinu kortizolu v normě.
Dopřejte si spánek a zdravé jídlo, pozor na přílišné cvičení
Abychom udrželi hladinu hormonu kortizolu ve zdravých mezích, měli bychom se zaměřit na několik základních věcí. K jeho zkrocení pomáhá pravidelný a kvalitní spánek doprovázený večerní rutinou: choďte spát a vstávejte v přibližně stejnou dobu, spěte 7 až 8 hodin a nejméně hodinu před spaním odložte elektronická zařízení. Neméně důležitá je strava, která by měla být bohatá na antioxidanty, vitaminy a minerály. Důležitý je také příjem vitaminu B, který najdeme kupříkladu v celozrnných obilovinách, luštěninách nebo listové zelenině. Abychom měli jistotu, že tělu dodáváme dostatečné denní množství, můžeme sáhnout například po přírodním preparátu Sarapis Mensis, který je díky kombinaci s dalšími prospěšnými látkami ideální pro podporu normálního menstruačního cyklu. Taktéž se vyplatí zkusit omezit příjem kofeinu a rychlých cukrů. Vhodné je rovněž zařadit do rutiny nějaký pohyb – zde ale platí pořekadlo „všeho s mírou“. Extrémní silový či vytrvalostní trénink může organismus přetížit, což naopak množství vyplaveného kortizolu zvýší. Pokud ale pohyb, například v podobě svižné procházky přírodou, doplníte o dostatečný odpočinek, zkrotit hladinu kortizolu bude snazší.