Dnes je 20. 06. 2024

Téměř polovina rodičů v Evropě nezná zákony o bezpečnosti autosedaček. Pětina neví, kdy ji vyměnit

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Říj 14th, 2015
0 komentářů

Téměř polovina evropských rodičů je nedostatečně informovaná o legislativě týkající se bezpečnosti autosedaček. Nejvíce pak v 56 % Francouzi. Vyplývá to z nejnovější studie o přístupu rodičů k bezpečnosti dětí při přepravě, kterou zpracovala společnost Britax Römer. Přesun totiž ve většině případů nebývá prováděn z důvodů odpovídajících bezpečnostním požadavkům.

Z celoevropské studie vyplývá, že v nejnovějších zákonech, směrnicích a inovacích se neorientuje až 45 % evropských rodičů, nejvíce pak v 56 % Francouzi. „Důvodem může být to, že se v posledních letech zvýšila rozmanitost i množství nabídek a objevila se řada nových terminologických pojmů, v nichž se rodiče dosud nezorientovali,“ uvedl Paul Gustavsson, výkonný ředitel společnosti Britax Römer, která nabízí také kompletní řadu dětských autosedaček.

Například technologii ISOFIX, která představuje jeden z nejvýznamnějších vývojových úspěchů v oblasti bezpečnosti autosedaček posledního desetiletí, nezná až 44 % rodičů. Zhruba 51 % rodičů zase nikdy neslyšelo o směrnici i-Size, která stanovuje přechod mezi sedačkami dle velikosti a věku a nařizuje polohu proti směru jízdy do věku nejméně 15 měsíců. V této oblasti jsou nejhůře informovaní v 73 % Švédové, nejlépe naopak v 64 % Španělé.

Podle celoevropské studie se bezmála 23 % rodičů rozhoduje pro výměnu autosedačky vyšší skupiny z důvodu, že se jim narodilo další dítě. Zatímco 21 % rodičů autosedačku vyměnilo, aby uvolnili místo v autě, 14 % rodičů tak učinilo z hygienických důvodů.

Bezpečnostní požadavky na správné umístění autosedačky v autě zohledňuje pouze 12 % rodičů v Evropě. 41 % rodičů otočilo autosedačku po směru jízdy již ve věku 12 měsíců dítěte či dříve. Až do věku 4 let dítěte čekalo pouze 12 % rodin. Důvodem byl ze 40 % nedostatek místa pro nohy, více než 13 % rodičů tak učinilo, aby děti mohly sledovat dění kolem sebe, a z 12 % se jednalo o odhad, že děti jsou na otočení již dostatečně velké.

„Je vidět, že obecný pocit prostoru a děti nudící se na zadních sedačkách jasně vítězí nad nejlepšími praktikami bezpečnosti. Nízká informovanost o bezpečnostních pravidlech ukazuje, že je v Evropě potřeba vykonat ještě hodně práce se vzděláváním rodičů o nejnovějších inovacích a směrnicích, protože jen tak jim lze zjednodušit volbu a bezpečnou instalaci autosedaček,” komentoval výsledné statistiky Paul Gustavsson ze společnosti Britax Römer.

 

Výsledky průzkumu společnosti Britax Römer:

Co je důvodem pro změnu autosedačky?
Narodilo se nám další dítě. 23 % rodičů
Chceme uvolnit místo v autě. 21 % rodičů
Hygienické důvody. 14 % rodičů

 

Kdy jste se rozhodli otočit autosedačku po směru jízdy?
Ve věku 12 měsíců či dříve. 41 % rodičů (z toho 52 % ve Francii)
Ve věku 4 let. 14 % rodičů (z toho 66 % ve Švédsku)

 

Co bylo důvodem pro otočení autosedačky po směru jízdy?
Nedostatek místa na nohy. 40 % rodičů (z toho 52 % ve Švédsku a 51 % v Německu)
Aby děti mohly sledovat dění kolem sebe. 13 % rodičů
Odhadem. 12 % rodičů (z toho 17 % ve Španělsku, 16 % ve Francii)
Bezpečnostní požadavky. 12 % rodičů (z toho 26 % ve Švédsku, 6 % ve Francii, 9 % v Německu)

 

Máte přehled o nejnovějších regulačních zákonech týkajících se bezpečnosti autosedaček?
Ano, máme. 55 % rodičů (z toho 29 % ve Španělsku)
Ne, nemáme. 45 % rodičů (z toho 56 % ve Francii)