Dnes je 2. 10. 2022

Strojírenský koncern ZKL plánuje další růst tržeb v Paraguayi

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Bře 10th, 2016
0 komentářů

Strojírenský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek, plánuje další růst prodejů v Jižní Americe. Firma tam spolupracuje s místními prodejci. Například v Paraguayi ji na trhu zastupuje společnost Automovil Supply, která je největším distributorem ložisek v zemi. Její centrální sklad v Asuncionu zaujímá plochu větší než 4 000 metrů čtverečních.    

ZKL většinu svého zboží exportuje do zhruba 80 zemí světa. Na řadě trhů přitom uzavírá smlouvy s výhradními odběrateli, kteří pak zajišťují distribuci ložisek z České republiky po daném regionu. Pro brněnský koncern je tato strategie výhodnější. Například její partner v Paraguayi z centrálního skladu distribuuje zboží do svých 26 poboček po celé zemi. Celkem se jedná o rozvětvenou síť s 500 zaměstnanci.

Automovil Supply svou pozici na trhu loni ještě posílila pohlcením konkurenční společnosti Empresa Paraguaya de Rodamientos. „Jak vyplývá ze samotného názvu, společnost dodává hlavně součástky pro místní montovny automobilů. Tento obchod se podílí na celkovém obratu firmy přibližně ze dvou třetin, zbytek tvoří dodávky ložisek a klínových řemenů. Hlavními odběrateli jsou montovny automobilů čínské provenience, především užitkové vozy typu pick-up,“ uvedl ředitel ZKL Latinoamerica Jan Kovařík.

Podle něj paraguayiský stát s cílem zajistit zaměstnanost, poskytuje investorům solidní daňové úlevy. „Faktem je, že tento systém v zemi z dlouhodobého hlediska celkem dobře funguje. Automovil Supply je rodinnou společností s dobrou organizací, velkým skladem, pružně reagující na poptávku zákazníků. Před dvěma lety oslavila 60. výročí od svého založení, stále roste a rozšiřuje sféru své působnosti a tím rostou i naše tržby v zemi,“ uvedl Kovařík s tím, že ložiska ZKL v Paraguayi směřují z poloviny do zemědělství, z poloviny do průmyslové výroby, a zákazníci jsou spokojeni.