Dnes je 24. 02. 2024

Strojírenský koncern ZKL letos navýší celkové tržby o 13 procent na 1,7 miliardy korun

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Pro 21st, 2015
0 komentářů

Strojírenský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek, letos navýší svoje tržby o 13 procent na 1,7 miliardy korun. Celkové tržby jsou vyšší než v loňském roce i přes některé negativní jevy. Mezi ně patří zejména situace v Rusku a nižší růst ekonomiky v Číně. Firmě naopak vzrostly prodeje v Indii.

V Číně na tržby ZKL a tedy i na prodej jejich ložisek negativně působila aktuální špatná situace v důlním a ocelárenském průmyslu. „Naopak růstu prodeje jsme dosáhli v Indii, kde jsme byli úspěšní v několika tendrech do velkých průmyslových komplexů,” uvedl generální ředitel brněnské společnosti Jiří Prášil.

Provozní výsledek hospodaření ZKL vyjádřený ukazatelem EBITDA by měl za rok 2015 dosáhnout výše 61 milionů korun. „Jeho výše byla výrazně ovlivněna negativním kurzovým zajištěním, které v konkrétním vyjádření znamenalo za rok 2015 ztrátu ve výši 72 milionů korun,” vysvětlil Prášil. Dalším důvodem nižšího zisku než společnost očekávala, bylo pomalejší uvedení nových technologií pro výrobu válečkových a soudečkových ložisek. Skluz v náběhu těchto technologií byl čtyři až pět měsíců.

Koncern ZKL v letošním roce investoval do výroby 265 milionů Kč. Pro příští rok plánuje investice v objemu 200 milionů. Přibližně polovina z této částky bude určena na nákup technologií pro výrobu ložisek do větrných elektráren.

„Klima pro investice bylo v letošním roce příznivé, díky výsledkům z roku 2014. Investovali jsme především do revitalizace výrobních prostor v ZKL Brno a brousících linek v ZKL Klášterec nad Ohří. Další investiční oblastí byl trubkový program pro automobilový průmysl v ZKL Hanušovice. Předběžné výsledky ukazují očekávaný růst tržeb, což nám umožní investovat do oblasti zvyšování kvality a spolehlivosti výroby i v roce 2016,” uzavřel Jiří Prášil.