Dnes je 28. 01. 2023

Strojírenský koncern ZKL chce v Klášterci nad Ohří začít s výrobou zemědělských ložisek

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Zář 22nd, 2015
0 komentářů

Strojírenský koncern ZKL začal s výzkumem a vývojem zemědělských ložisek. Na trhu je totiž po nich stále větší poptávka. Týká se to nejen České republiky, ale i Polska, Maďarska nebo Itálie. Firma chce s novými výrobky zaplnit mezeru na trhu, s jejich plnou produkcí počítá v roce 2016. K dispozici už má prototypy, které vyvíjela v letech 2012 až 2014 a ověřovala na nich konstrukce a technologii. Vývoj má na starosti závod ZKL v Klášterci nad Ohří.

„Vlastnosti ložisek už máme ověřené při provozu v zařízení potencionálního zákazníka a bylo konstatováno, že se hodí pro použití při osazení do moderní zemědělské techniky,“ uvedl výkonný ředitel ZKL Klášterec nad Ohří Oldřich Martínek. Podnik v Klášterci ale prozatím nemá pro výrobu moderních zemědělských ložisek produktivní technologii. Proto je jejich výroba částečně zajišťována v kooperaci.

Podnik proto plánuje v roce 2016 investici v řádu 40 milionů korun a na ministerstvo průmyslu a obchodu podal žádost o poskytnutí dotace na projekt Inovace procesu výroby zemědělských ložisek. Příjem žádostí bude zahájen v září a poté bude následovat schvalovací proces ze strany ministerstva.

„V případě schválení žádosti bude pořízeno optimální technologické zařízení pro výrobu zemědělských ložisek. Cílem inovace výrobního procesu je snížit náklady na jednotku produkce a zvýšit produktivitu práce. Zavedením výrobku, po kterém je na trhu poptávka, získá naše společnost další konkurenční výhodu, což bude mít přímý pozitivní vliv na zvýšení tržeb v ZKL Klášterec nad Ohří, a.s.,“ vysvětlil Oldřich Martínek.

Brněnský strojírenský koncern ZKL v letošním roce dokončil investici v ZKL Klášterec nad Ohří, a.s. za 181 milionů korun pro výrobu válečkových ložisek. ZKL se v posledních letech snaží prosazovat s novými produkty na nových trzích. Příkladem je růst poptávky po speciálních ložiscích pro železniční průmysl.