Dnes je 1. 02. 2023

Střídání kosmetických produktů může vyvolávat podráždění pokožky, pozor zejména na vitamin C

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Čvc 22nd, 2016
0 komentářů

Kvůli široké nabídce kosmetických přípravků ženy často tápou, který je pro jejich pleť opravdu ten nejvhodnější. Uchylují se tak k experimentům a zkouší přípravky od různých výrobců. Složení kosmetických řad je přitom uzpůsobeno tak, aby se jejich složky navzájem doplňovaly. Mixování přípravků následně způsobuje více škody než užitku. To platí především u přípravků s aktivními ingrediencemi, jako jsou měděné peptidy a vitamin C.

Přípravky s obsahem retinolu není vhodné používat ráno

Shromažďování velkého množství pečujících přípravků bývá oblíbenou aktivitou zejména kosmetických nadšenců. Ovšem míchání čistících produktů, scrubů, sér či opalovacích krémů různých značek nemusí pokožce vyhovovat. Navzájem neslučitelné ingredience nebo jen rozdílné pH může vyvolat pupínky. „Používání produktů se vzájemně bijícími se látkami způsobuje podráždění pokožky, vyrážku či dokonce lokální kožní dermatitidu. Příkladem problematických složek je vitamin C a měděné peptidy, které jsou často používanou složkou v krémech proti vráskám. Stejně tak bychom neměli používat společně hydroxykyseliny a retinoly, které dokáží navzájem vyrušit svůj efekt,“ popsal doktor Tomáš Kampe ze společnosti LR Health & Beauty, která nabízí širokou nabídku pečujících řad. Etikety je třeba u kosmetické péče číst skutečně pozorně. Pokud některý z přípravků obsahuje retinol, používat by se měl výhradně večer, protože zvyšuje citlivost pokožky vůči slunečnímu záření.  

Kombinace silných přípravků proti akné zhoršuje stav pleti

I přestože někteří lidé nemusí po použití různých značek pociťovat problémy, retinol, kyselina glykolová, salicylová nebo peptidy by se neměly používat současně. Trpí pak především citlivá pokožka, kterou podle statistik Státního zdravotního ústavu má na 55 % žen. Pomoci jim naopak mohou látky jako je alantoin, panthenol, bisabolol, rutin, alkaloidy, pektiny nebo vitaminy, které pleť dokáží zklidnit. Náchylná je také aknózní pleť. „Vysoká koncentrace silných přípravků proti akné často dokáže počáteční problémy ještě zhoršit. Kůže se kvůli kombinaci kyselin a peptidů zanítí, zčervená a projevy akné se následkem reakce ještě zhorší,“ vysvětlil Kampe. Vše se však odvíjí od celkové kondice pokožky a její schopnosti tolerovat různé přípravky. Pokud tedy skutečně chcete experimentovat s více produkty, rozložte péči vhodně během dne. Jeden typ přípravku zařaďte ráno a druhý večer.

Látky na obalech jsou vyjmenovány podle koncentrace

Kosmetická řada by měla obsahovat kvalitní odličovací přípravek, čistící mléko či gel, tonikum a krém na den a noc. Díky nim pleť dostane přesně to, co si každý den žádá. Účinky těchto produktů se navzájem sčítají, proto je vždy lepší, když se doplňují. Kosmetické řady přitom nejsou žádnou novinkou na trhu, k dostání jsou již více než 90 let. Již ve dvacátých letech minulého století s efektivním propojováním pečujících produktů přišla Elisabeth Arden, která se později stala významnou postavou kosmetického odvětví. Klíčový význam však nesehrává počet přípravků, ale jejich vztah k vaší pleti. Každá žena by se měla předem informovat o složení kosmetiky a vhodnosti pro její pleKombinovat hydroxykyseliny a retinoly se nevyplácí, snižuje se tím celkový pečující účinek kosmetikyat s vce autorky. A ten můj ť. Obsažené látky jsou na obalu vyjmenovány podle koncentrace od nejvyšší po nejnižší v mezinárodně platném názvosloví. Pokud jim spotřebitel nerozumí, jejich účinky by jim měl osvětlit dermatolog či alergolog nebo si vlastnosti jednotlivých látek mohou dohledat v Nařízení Evropského parlamentu a Rady.