Dnes je 1. 03. 2024

Společnost KORADO představuje unikátní novinku. Nový model radiátoru určený pro tepelná čerpadla zvyšuje tepelný výkon až o 60 %

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Zář 4th, 2023
0 komentářů

Společnost KORADO od září uvádí na trh nový typ radiátoru RADIK V-POWER, který je určen primárně pro tepelná čerpadla. Současně představuje i další revoluční novinku, RADIK V-POWER SET, který díky jedinečné konstrukci umožní dodatečnou instalaci i na starší otopná tělesa.  Při nízkých provozních nákladech lze použitím setu zvýšit tepelný výkon až o 60 %. Na jejich pořízení bude možné od září využít dotaci Nová zelená úsporám.  

V současné době ekologický a moderní způsob vytápění představují tepelná čerpadla. Vyžadují však revizi nebo výměnu stávajících radiátorů za nízkoteplotní tělesa. Společnost KORADO se proto zaměřila na vývoj radiátoru, který umí pracovat s nízkými teplotami a zároveň je dostatečně výkonný. „Při zakoupení tepelného čerpadla se může stát, že stávající radiátory neposkytnou očekávaný efekt tepelné pohody, respektive nepředají dostatek tepla,“ říká Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO a dodává, že technologové v laboratořích KORADO zkoušeli různé varianty, jak výkon radiátoru zvýšit. „Nakonec jsme přistoupili k umístění ventilátorů v horní části radiátoru, kde je také celá řídicí jednotka,“ doplňuje Rydlo. 

 Radiátory s ventilátory topí rychleji a téměř je ani neuslyšíte 

Nový model radiátoru řady RADIK V-POWER má uvnitř zabudovaný autonomní regulátor a je možné ho napojit na stávající otopnou soustavu. Ovládání je velmi jednoduché, pomocí jednoho tlačítka lze zvolit až pět stupňů intenzity a zároveň ovládat zapnutí a vypnutí ventilátorů. Předností radiátoru je možnost zvýšení tepelného výkonu o 60 %, aniž k tomu potřebuje neúměrné množství energie. „Ve srovnání s podlahovým vytápěním nebo s běžným radiátorem ventilátory výrazně zkracují fázi nahřívání a rychleji zajistí tepelný komfort a pohodu,“ říká Rydlo. Každý ventilátor má spotřebu pouhý 1W a je téměř nehlučný, hodí se tedy do jakékoliv místnosti.  

Přídavný set na stávající radiátor ušetří čas i peníze 

Další novinkou na trhu je přídavný modul s ventilátory RADIK V-POWER SET. Jeho jedinečná konstrukce umožňuje dodatečnou instalaci na radiátory KORADO. Set obsahuje ventilační jednotku, snímače teploty, napájecí konektor s adaptérem, čelní desku a příslušenství pro montáž na stávající otopné těleso. Lze také objednat boční kryty a prodlužovací kabel a samozřejmostí je výběr z více než 200 barevných odstínů,“ dodává Rydlo. Není tedy nutné měnit celý radiátor, v případě potřeby zvýšení výkonu stačí set jednoduše instalovat na stávající radiátor KORADO typ 22 

Radiátor umí místnost i dochladit 

Stisknutím ovládacího tlačítka se radiátor jednoduše přepne do režimu chlazení.  V horkých letních měsících tak dokáže díky ventilátorům vhánět do místnosti chladný vzduch. „V režimu dochlazování umí radiátor pracovat s chladnější vodou, kterou některé druhy tepelných čerpadel dokáží dodávat do otopné soustavy pro dochlazování budovy,“ říká Rydlo. Vše je navíc řízeno automaticky, díky snímačům teploty systém reaguje na změny požadované teploty a svoje parametry přenastaví.  

Získání dotace se výrazně zjednoduší 

„Stávající program Nová zelená úsporám čekají od září výrazné změny, rozšíří se dostupnost pro více domácností, cesta k penězům se zjednoduší a program nově nabídne prostředky i na výměnu nejstarších plynových kotlů za tepelná čerpadla a související výměny radiátorů,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík 

Příjem žádostí za současných podmínek skončí 30. června 2023, ve vylepšené podobě se opět otevře od září. „V závislosti na energetické úspoře bude možné získat až 50 % z celkových přímých realizačních výdajů, v případě kombinace s kotlíkovými dotacemi pro domácnosti s nižšími příjmy až 60 %,“ dodává ministr Hladík. Celkový proces získání dotace bude jednodušší. „Žadatelům odpadne povinnost předkládat faktury a ve většině případů i projektovou dokumentaci, zmírní se kritéria u vybraných opatření a výrazně se zrychlí celý proces vedoucí k rychlému získání finančních prostředků,“ dokončuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.