Dnes je 31. 01. 2023

Spojené arabské emiráty – země plná luxusu, bohatého podmořského světa a nekonečných písečných pláží

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvc 26th, 2016
0 komentářů

Spojené arabské emiráty patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím místům na světě, a to zejména v oblasti cestovního ruchu.  Turistům totiž nabízí dokonalé podmínky pro strávení nevšední dovolené. Návštěvníci si zde užijí opalování na vyhřátém písku, exkluzivní komfort místních hotelů, ale i adrenalinové zážitky při potápění a dalších sportech. Vydat se zde můžete na průzkum podmořských jeskyní nebo obdivovat unikátní skvosty zapsané v Guinessově knize rekordů.

Exotická dovolená za dostupné ceny

Emiráty už dávno neslouží jen jako destinace zámožných šejků a jiných zbohatlíků. V žebříčku nejlepších míst na dovolenou cestovatelského portálu TripAdvisor si drží 13. místo. Navíc náklady na cestu do tohoto letoviska zažívají pokles. Snížení ceny pomohlo i zrušení povinných víz, nyní stačí pouze platný pas. „Průměrné ceny prodaných zájezdů jsou v letošní sezóně meziročně levnější dokonce o 6 260 Kč na jednu osobu. Dubaj tak představuje atraktivní exotické letovisko s dobrou dostupností. Z Prahy do Dubaje jsou k dispozici přímé lety, které trvají zhruba pět hodin,“ osvětlil Michal Tůma, marketingový ředitel největší české internetové cestovní agentury Invia, jejichž zákazníci volí cesty do Spojených arabských emirátů po celý rok. Vítají stálé podnebí, možnosti příjemného koupání i výhodného nakupování.

Teplé moře jako lék

Moře Perského zálivu omývá pláže s bílým nebo nahnědlým pískem a přes léto dosahuje teplotního vrcholu. Slaná voda s až 33 stupni celsia pomáhá na mnohé neduhy od bolavých zad po kožní problémy. Ke koupání jsou určeny dva typy pláží; veřejné a hotelové. Na veřejných platí arabské mravy a ženy zde musejí být zahaleny. Naopak na plážích hotelových žádná omezení nehrozí. Pláže ve Spojených arabských emirátech nabízejí mimořádný komfort. Jsou písčité, s dobrým přístupem do moře a spoustou doplňkových služeb. Všude ve vodě narazíte na hojný podmořský život. Pro milovníky šnorchlování je rájem východní pobřeží, kde se dají pozorovat různě barevné tropické rybky, korály a dokonce i mořské želvy. Zkušenější potápěči ocení průzkum podmořských jeskyní poblíž emirátu Fujairah, v nichž mohou potkat i skutečné žraloky.

Tip na dovolenou: Hilton Fujairath Resort *****, All inklusive, letecky, od 14 990 Kč, více zde

Bezpečnost s několika pravidly

Spojené arabské emiráty jsou jedním z nejbezpečnějších míst světa. Nízká kriminalita je spojena s obrovskými tresty, jež hrozí místním obyvatelům.  Ačkoliv se jedná o muslimskou zemi, vůči turistům jsou zde liberální. Na hotelových plážích se nikdo kromě hostů nevyskytuje, takže se nemusíte bát nějakého omezování evropských mravů. Pokud se chcete přizpůsobit místním a poznat tamější kulturu stačí si zapamatovat pár faktů. V emirátech převládá náboženství islám, proto pamatujte, že muslimové nejedí vepřové a je zakázán i jeho dovoz, proto vepřové pochoutky v restauracích určitě neobjednávejte. Pro ženy je pak vhodnější mít mimo turistická letoviska mužský doprovod. Je také dobré zvážit dostatečné zahalení. U dam nejsou vhodná odkrytá kolena, ramena či velké výstřihy a zejména není slušné nosit oblečení z průsvitných či průhledných materiálů. Stejně tak je nevhodné fotografovat zahalené muslimky a děti.

Tip na dovolenou: : Crowne Plaza Abu Dhabi Yas Island ****, Polopenze, letecky, od 20 690 Kč, více zde

Milovníci koření si Emiráty oblíbí

Vůně kardamomu, zázvoru nebo hřebíčku. Těmito i mnohými dalšími voní typické arabské jídlo. Koření si Arabové považují již od dob krále Šalamouna, kdy putovalo karavanami spolu s drahým kamením. „Tradiční koření si můžete i koupit. Nejlepší jsou historické části Dubaje například čtvrť Bastákíja, Deira neboBur. Do těchto oblastí nezasáhla modernizace a panuje zde typický ruch obchodování,“ poradil Michal Tůma ze společnosti Iniva, která nabízí Last minute zájezdy nejen do Dubaje. V pokrmech se setkáte s masem jehněčím, hovězím, rybím nebo dokonce velbloudím. Oblíbeným je třeba shawarma – pokrm z opečeného masa a směsi zeleniny podávaný s dresinkem. Na arabské stoly se často dostanou různé oříšky, sušené datle a dále pak zelenina jako fenykl, chřest, dýně nebo květák. Mezi nápoji je pak velmi oblíbený čaj, silná káva a ayran, což je mléčná tekutina připravená z vody a jogurtu. Právě díky specifické kuchyni jsou Spojené arabské emiráty vyhledávaným cílem pro dovolenou zejména u gurmánů.

Tip na dovolenou: Auris Deira ****, Plná penze, letecky, od 21 090 Kč, více zde

Emiráty nabízí nejvyšší hotely světa i největší cukrárnu

Spojené arabské emiráty jsou zemí mnoha extrémů. Navštívit zde například můžete hned několik monumentů z Guinessovy knihy rekordů. V nejlidnatějším městě emirátů Dubaji se do výšky 828 metrů tyčí nejvyšší budova na světě Burdž Chalífa. Zajímavostí je, že tento monument obsluhují nejrychlejší výtahy vyrobené v České republice. Ve Spojených arabských emirátech stojí také čtyři nejvyšší hotely světa. Prvenství drží JW Marriott Marquis s 1 608 pokoji. Ovšem ten největší luxus skýtá Burj Al Arab, jediný hotel na světě se sedmi hvězdičkami. Kromě výškových budov a umělých ostrovů v Dubaji sídlí i největší nákupní středisko Mall of Emirates s největší cukrárnou a druhým největším akváriem. A prvenství si drží i v hlavním městě emirátů Abu Dhabi. Zde se můžete projít po největším koberci na světě, osvětleným nejhonosnějšími lustry nebo obdivovat nejšikmější věž Capital Gate, jež se nahýbá o celých 18°.

Tip na dovolenou: : Radisson Blu Dubai Downtown****, Plná penze, letecky, od 18 499 Kč, více zde