Dnes je 28. 01. 2023

Sexuolog: Krize středního věku se týká až 80 % mužů. Úzce souvisí s mužským přechodem

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Srp 19th, 2015
0 komentářů

Podle renomovaného gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana zažije krizi středního věku až 8 z 10 mužů. Jelikož se její pomyslná hranice posunula z dřívějších 35 let na věk mezi 40 a 50 lety, úzce souvisí rovnou také s andropauzou, tedy mužským přechodem. Mohou muži krizi středního věku sami zabránit? Může být nástup andropauzy spouštěčem krize středního věku? Existují páry, kde sexuální problém ve vztahu nezapříčiní ženská menopauza, ale spíše mužský přechod? K těmto a dalším faktům se vyjadřuje MUDr. Pavel Turčan ve svém komentáři.

Střední věk je mezi 40 a 50 lety, tehdy však už začíná přechod

Nástup takzvané krize středního věku ovlivňuje řada faktorů. Muž si při pohledu do data v kalendáři uvědomí, kolik je mu vlastně let. Už tento fakt samotný může být spouštěčem krize. Muž si najednou uvědomí, že mu ubývají síly, bilancuje, co vše chtěl v životě stihnout a co už možná nestihne, a jen těžko se vzdává svých plánů. Zkrátka lpí na výkonu a odmítá přijmout fakt, že mládí už je pryč. Proto se v tomto období mnoho mužů, zvláště těch, kteří potřebují uznání a chtějí se cítit obdivovaní, poohlédne po mladší partnerce. Doufají, že je bude vnímat jako autoritu. Že bohužel tato dívka často obdivuje spíše jejich majetek či společenský status, jim mnohdy nedojde.

Není to tak dlouho, kdy se ve věku nad 50 let považovali lidé již za osoby důchodového věku. Podle toho se mnohdy také oblékali a chovali, tedy tak skutečně působili. Dnes však období mezi 40 a 50 lety označujeme za střední věk. Muži v těchto letech totiž dnes vypadají velice dobře a psychicky ani fyzicky se na důchodce ještě necítí. Problémem, který však s tímto posunem hranice směrem nahoru nastává, jsou neúprosné vnitřní lidské hodiny. Jakkoliv se totiž muž cítí vitální, mladistvý a fit, jeho tělo začne v tomto období procházet andropauzou, neboli mužským přechodem. A tento faktor může případnou krizi středního věku podpořit či dokonce odstartovat. Muži, kteří jsou fyzicky i psychicky relativně bez příznaků andropauzy, nebo je mají jen mírné, jsou většinou celkově vyrovnanější. Je tak šance, že pokud vůbec krizi středního věku zažijí, budou ji zvládat lépe. Horší je to u jedinců, kteří přechod prožívají intenzivně.

Krize středního věku může zhoršit přechod a přechod může krizi naopak způsobit

Andropauza je stav, o kterém se ani v 21. století příliš nemluví. Přitom je toto období pro zdraví i psychiku muže stejně náročné, jako menopauza pro ženy. Postupně se snižuje tvorba a hladina testosteronu, dochází k bolestem hlavy, závratím, návalům horka, depresím, podrážděnosti, k poruchám spánku a také k problémům s potencí. Klesá zároveň svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost. Mnoho mužů začne tloustnout, a hrozí jim tak riziko onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda.

Jelikož krize středního věku s psychickým a fyzickým stavem velmi úzce souvisí, může zde nastat problém. Příznaky andropauzy mohou být jedním ze spouštěčů krize, zejména tehdy, pokud se u muže objevují ve větší míře právě zmiňované poruchy nálad s úzkostností a sklonem k depresivitě, případně pokud výrazným způsobem klesá jeho psychická, fyzická i sexuální výkonnost. Ve své sexuologické praxi se pak setkávám s páry, kde vztah přestává fungovat nikoliv kvůli ženskému klimakteriu, ale právě kvůli mužské andropauze.

Funguje to však i naopak. Pokud muž začne prožívat krizi středního věku, může si sám ztížit také průběh andropauzy. Pokud má například chmurné myšlenky, špatně spí a je ve stresu z toho, co vše v životě nestihl či co chtěl udělat jinak, může si přivodit snížení tvorby testosteronu, který je jedním z hlavních průvodních jevů mužského přechodu. V souvislosti s tímto snížením pak začnou přicházet také další příznaky, o kterých jsem hovořil. Příznaky andropauzy a krize středního věku se pak trochu stírají a přitom se vzájemně potencují. Muž se může dostat do bludného kruhu, ze kterého je těžké nalézt cestu ven.

Pomůže vhodná strava, cvičení či pevný vztah

Existuje však způsob, jak andropauzu a potažmo tedy i krizi středního věku lépe zvládnout, případně dokonce jí částečně předcházet. Důležitá je podpora rodiny, která bude k případným změnám nálad tolerantní. Prospěšná je zdravá strava bohatá na ženšen, selen, vitaminy B a C, hořčík, železo, zinek či mateří kašičku. Tyto látky je možné do stravy doplňovat vhodnými preparáty, které zajistí jejich optimální denní dávkování. Jedním z vyvážených a osvědčených přípravků na našem trhu je například Sarapis pro muže, který má dvě složky- ranní aktivizující a večerní zklidňující, aby se muž mohl snáze dostat do fáze spánku, ve které se lépe tvoří testosteron. Ten se totiž vytváří nejvíce v noci a nad ránem, a spíše ve fázi hlubšího spánku. Vedle vhodné stravy je důležitá také přiměřená fyzická aktivita. Bonus pak mají muži, kteří mají kvalitní partnerský vztah a nějaké koníčky či zájmové aktivity, které jim dávají určitý pocit naplnění.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.