Dnes je 19. 03. 2024

Sexuolog: Krize středního věku je často chybné označení pro andropauzu. Jak se tyto stavy liší?

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Zář 29th, 2020
0 komentářů

Muži kolem padesátky se potýkají s řadou potíží, jako je přibírání na váze, únava, sexuální dysfunkce, časté změny nálad, nebo dokonce deprese. Mnozí tyto problémy souhrnně označují jako krizi středního věku. Za většinou příznaků však stojí mužský přechod neboli andropauza. Jak tedy rozeznat andropauzu od krize středního věku? A jak se s těmito stavy vyrovnat? Na tyto otázky odpovídá ve svém komentáři renomovaný sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Krize středního věku a mužský přechod mají zcela jiný původ, a proto je třeba k nim přistupovat odlišně. Andropauza je způsobena hormonálními změnami, které přímo ovlivňují fyzický stav muže. Naopak krize středního věku je emocionální rozpoložení, jež se do fyzického stavu promítá nepřímo.

Životní změny způsobují u mužů emocionální otřesy

Krize středního věku přichází obvykle mezi 40. a 50. rokem života a souvisí s přicházejícími životními změnami. Děti stárnou a rodičovství se stává složitější, také vrcholí finanční zátěž na chod domácnosti. Dochází k naplnění pracovních cílů a uvědomění si, že nové cíle už nemáme, nebo naopak zjištění, že stanovené cíle už nikdy nenaplníme. Tyto stresové situace jsou spouštěčem dlouhodobé psychické nepohody, pro kterou se vžilo označení krize středního věku. V tomto období lidé rovněž často prožívají smrt rodičů a objevuje se u nich strach z vlastního stárnutí a smrtelnosti. Všechny tyto situace jsou provázeny stresem.

Dopad této psychické zátěže se může projevit dlouhodobým vyčerpáním či náladovostí. Tyto projevy jsou zcela shodné s andropauzou, a právě to je důvodem, proč je mužský přechod zaměňován za krizi středního věku. Ta je však způsobena výhradně emocionálními otřesy a řešení spočívá v uspořádání rodinných vztahů a vyrovnání se s novou životní situací. Pomoc lze nalézt také díky konzultacím u psychologa či vyhledáním lékařské péče. Problémy totiž mohou odstartovat depresivní stavy, u kterých je nutná léčba.

Pokles hormonů vede k infarktu či mrtvici

Příčinou andropauzy je pokles hladiny testosteronu. Přestože množství tohoto hormonu ubývá v těle každého muže, zpravidla jde o pokles zhruba o 1 až 2 % ročně od 20. roku věku. Potíže spojované s andropauzou přitom pociťuje méně než polovina mužské populace. Přechod se tak neprojeví u všech mužů, čímž se odlišuje od toho ženského, který zasáhne téměř každou ženu. Proto jsou jeho projevy méně známé a pojem andropauza se teprve dostává do všeobecného povědomí. Muži v přechodu jsou často hodně unavení, více se potí, pociťují snížení libida a dostavují se u nich problémy s erekcí. U mužů v přechodu se zvyšuje i riziko infarktu, mrtvice a osteoporózy.

Protože je andropauza způsobena výkyvy hormonů, je třeba se s ní vyrovnávat zcela jiným způsobem než s krizí středního věku. V první fázi postačí úprava životního stylu. Hladinu hormonů stabilizuje zdravý jídelníček, pravidelný pohyb, odbourání stresu a dostatek spánku. Blahodárně působí i doplňky stravy na přírodní bázi, například přípravek Sarapis pro muže, který pomáhá s udržováním normální hladiny testosteronu v krvi a tím příznivě působí proti únavě, stresu, ale i sníženému libidu. Pokud projevy andropauzy neustupují, potom je třeba vyhledat odbornou péči a poradit se s lékařem.

 

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy.